brexitinfo.cz (Brexit Info)
Export  |  16.12.2020 10:51:08

Brexit a export: informace o nových obchodních pravidlech od 1.1.2021

Bez ohledu na to, zda do konce přechodného období bude uzavřena dohoda o budoucím vztahu EU-UK, bude se vzájemný obchod mezi oběma celky řídit novým režimem. Spojené království se k 1. 1. 2021 stává třetí zemí. Je potřeba se připravit na změny na obou stranách.

Informace pro české firmy jsou zejména na www.brexitinfo.cz a stránky Ministerstva průmyslu a obchodu. Velvyslanectví ČR v Londýně níže uvádí shrnutí hlavních změn a odkazy zejména na britské pokyny, na které by se exportéři měli zaměřit.

Změny, které nastanou v rámci EU pro evropské i britské podniky, jsou dle jednotlivých konkrétních odvětví shrnuty do tzv. Readiness Notices, dostupných i v češtině.

Níže uvedené informace se mohou změnit s případným dosažením dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Informace se vztahují na obchod s Velkou Británií (Anglie, Wales, Skotsko).

Obchod se Severním Irskem se řídí Protokolem o Severním Irsku a nadále se bude řídit pravidly EU (např. celní pravidla, pravidla značení), na nová pravidla je naopak potřeba se připravit, pokud zboží z EU poputuje přes Severní Irsko na ostrov Velká Británie, či zboží z Velké Británie bude transferováno přes Severní Irsko do EU. Podrobné informace na Placing manufactured goods on the market in Northern Ireland from 1 January 2021 – GOV.UK

Export zboží do UK

Vývozní podmínky EU – pro vývoz zboží z EU do Spojeného království bude nutné splňovat podmínky pro vývoz z EU: Export from the EU (ec.europa.eu)

EU readiness notices – změny pro více než 100 specifických odvětví: Příprava na konec přechodného období (ec.europa.eu)

Vývozní licence – dovoz/vývoz určitého zboží (např. vojenského materiálu a zboží dvojího užití) může podléhat zákazům a omezením podle práva EU. V některých případech mají zákazy a omezení formu povinného povolení/schválení/oznámení zásilky dovážené ze třetí země do EU nebo vyvážené z EU do třetí země, za kterou nyní bude Spojené království považováno. Změny v režimu jsou uvedeny například ve Vystoupení Spojeného Království z EU a právní předpisy týkající se zejména dovozních/vývozních licencí (ec.europa.eu)

Licenční řízení má v ČR v gesci Ministerstvo průmyslu a obchodu.

EU EORI – registrační a identifikační číslo hospodářského subjektu pro vyřízení celních formalit vydané ve Spojeném království již nebude platné a je třeba požádat o vydání nového EORI ve členském státu EU, případně jmenovat celního zástupce v EU. V ČR vydávají EORI celní úřady: EORI registrace (www.celnisprava.cz)

GB EORI – pro vyřízení celních formalit bude potřeba i britské EORI

(pozn.: číslo EORI je nutné pro vyřízení celních náležitostí na obou stranáchexport i import. Povinnost mít EORI se tak vztahuje na ty hospodářské subjekty, které komunikují s celními orgány.)

V případě podrobnějších dotazů k jednotlivým aspektům nového rámce obchodu se Spojeným královstvím je možné kontaktovat brexit hotline na Zelené lince Ministerstva průmyslu a obchodu, tel.: +420 800 133 331

V případě problémů či dotazů k předpisům na britské straně hranice pak obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Londýně na oeu.london@embassy.mzv.cz, či obchodní úsek britského velvyslanectví v Praze na tradeinvest.pragc@fcdo.gov.uk.

Autoři: kolektiv pracovníků Velvyslanectví ČR v Londýně

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.