mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  16.12.2020 16:31:00

Aktuální podmínky vstupu na území Finska v souvislosti s opatřeními kvůli šíření COVID-19

Aktuální podmínky vstupu na území Finska v souvislosti s opatřeními kvůli šíření COVID-19

15.12.2020 / 07:56 | Aktualizováno: 16.12.2020 / 16:31

Vstup cizích státních příslušníků do Finska je omezen a závisí na epidemiologické situaci v zemi, ze které cestují. Negativní test na COVID-19 není při vstupu do Finska při cestách z ČR vyžadován. V případě, že se však cestovatel negativním testem nemůže prokázat, je doporučeno absolvování desetidenní karantény.

Vstup do Finska pro cestující z České republiky je aktuálně umožněn v následujících případech:

  • občané zemí EU s povolením k pobytu ve Finsku a jejich rodinní příslušníci;
  • pracovní cesty;
  • osoby studující ve Finsku;
  • rodinné důvody a další nezbytné cesty (návštěva příbuzných nebo partnera, pohřbu, svatby).

Účel cesty musí být prokázán při hraniční kontrole (pracovní smlouva, pozvání, potvrzení o studiu,…). Podrobné podmínky vstupu do Finska při cestách z ČR jsou k dispozici v anglickém jazyce na stránkách finské Pohraniční stráže (viz. část 3.3.). Letecký tranzit přes Finsko je povolen. Cestování v rámci Finska není omezeno.

Negativní test na COVID-19 není při vstupu do Finska při cestách z ČR vyžadován. V případě, že se však cestovatel negativním testem nemůže prokázat, je doporučeno absolvování desetidenní karantény. Karanténu není třeba absolvovat, pokud se cestovatel může prokázat negativním výsledkem testu na COVID-19 ne starším než 72 hodin před příjezdem a pokud zůstává ve Finsku na dobu kratší než 72 hodin. V případě delšího pobytu lze pak karanténu zkrátit absolvováním dvou testů na COVID-19 po příjezdu s negativním výsledkem, nejdříve však 72 hodin po sobě. Pokud cestovatel obdržel negativní test nejdéle 72 hodin před příjezdem, stačí pro ukončení karantény jeden negativní test po příjezdu, absolvovaný však nejdříve 72 hodin po příjezdu. Test na COVID-19 lze absolvovat například na mezinárodním letišti Helsinky-Vantaa (výsledek je oznámen obvykle do 1-2 dnů). Během karantény se osoba zdržuje v místě, kde má zajištěno své ubytování. Toto místo je možné opustit v nezbytných případech (např. návštěva lékaře). Podrobnější informace k podmínkám karantény jsou k dispozici rovněž v anglickém jazyce na internetové stránce finského Národního úřadu veřejného zdraví (THL).

V závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých finských regionech vydává vláda pro tyto regiony doporučení, o konkrétních opatřeních však rozhodují regionální samosprávy. O aktuálně platných opatřeních v jednotlivých regionech více zde (u některých regionů k dispozici pouze ve finštině).

V poslední době se objevily případy, kdy byl českým občanům cestujícím do Finska odepřen nástup do letadla na letišti v Praze, přičemž tyto případy se týkaly návštěvy rodiny nebo partnera/ky. Pravidla zveřejněná Finskou pohraniční stráží na svých oficiálních stránkách jednoznačně uvádí, že lze do Finska přicestovat:

- za účelem návštěvy příbuzného (či člena jeho rodiny) dlouhodobě pobývajícího legálně ve Finsku (a to nejen finského občana);

- za účelem návštěvy osoby, se kterou je cestující v dlouhodobém partnerském vztahu a která ve Finsku dlouhodobě legálně pobývá (a to nejen finského občana).

Možnost cestovat do Finska z titulu partnerského vztahu s osobou dlouhodobě pobývající ve Finsku uvádí rovněž stránky IATA , které se odkazují přímo na oficiální stránky Finské pohraniční stráže.

Pokyny Finské pohraniční stráže k návštěvám rodiny nebo partnera upřesňují pouze následující (bod 5.2.):

- návštěva rodiny se vztahuje na manžela/ku, děti, rodiče, tchána/tchýni, prarodiče, sourozence, vnuky, pravnuky, tetu, strýce, bratrance a členy jejich rodiny;

- partnerský vztah mezi dvěma osobami žijícími v různých zemích je akceptován;

- pokud osoba cestuje do Finska za účelem návštěvy rodiny nebo partnera, povolení se vztahuje rovněž na její děti a osoby v její péči.

Finská pohraniční stráž neposkytuje žádné podrobnější vodítko, jakým způsobem/formou má být rodinný nebo partnerský vztah prokázán, při hraniční kontrole by však cestující měl být schopen účel cesty prokázat podpůrnými informacemi/dokumenty, například zvacím dopisem rodinného příslušníka nebo partnera (finského residenta) v podobě, která obsahuje jasnou identifikaci pozvaného i zvoucího, doporučujeme uvedení rovněž telefonického kontaktu na zvoucí osobu.


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Aktuální podmínky vstupu na území Finska v souvislosti s opatřeními kvůli šíření COVID-19

Diskuze a názory uživatelů na téma: Aktuální podmínky vstupu na území Finska v souvislosti s opatřeními kvůli šíření COVID-19

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.