Cestování mezi ČR, Německem, Rakouskem


mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  11.12.2020 14:35:00

Příjezdy do Itálie - cestování z ČR. Zpřísnění podmínek. od 10. prosince

Příjezdy do Itálie

14.10.2020 / 16:30 | Aktualizováno: 11.12.2020 / 14:35

Pozor!!! Zpřísnění podmínek. S účinností od 10. 12. platí pro cestující z ČR a většiny evropských států povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (výtěrem z nosohltanu) ne starší než 48 hodin, pokud se chtějí vyhnout karanténě. Pro cestující z ČR dosud platila povinnost negativního Covid testu, ne staršího 72 hodin, nebo jeho absolvování po příjezdu do Itálie. Od 21. prosince do 6. ledna bude pro všechny osoby vstupující do Itálie zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa (s výjimkami). Ustanovení o povinné karanténě i výjimkách se budou vztahovat i na období po 6.1. 2021 (nejméně do 15.1.) v případech, kdy bude chtít do Itálie vstoupit osoba, která pobývala v jedné ze zemí kategorie C (ČR a většina evropských států) v období od 21.12. do 6.1. jeden či více dnů.

Testy mají být PCR (molekulární) nebo na protilátky provedený výtěrem z nosohltanu ne starší než 72 hodin.

Italské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že podle vládního nařízení článku 5 bod 3 platí, že všichni občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione a místo pobytu")

Do 9. 12. lze testy případně vykonat až po příjezdu tam, kde je to možné, na letištích, v drive in - testování z auta, v přístavech nebo na hranicích.

Když nelze absolvovat test po příjezdu, je cestující povinen nahlásit se příslušnému zdravotnímu středisku (ASL) a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách. Do doby výsledku zůstává v domácí izolaci.

Poznámka ZÚ k praxi: zdravotní střediska bývají přeplněna, nutno počítat i s delší časovou lhůtou (i týden na sjednání odběru). Zaměstnanci středisek hovoří převážně pouze italsky.

Na základě nesčetných dotazů občanů doporučujeme absolvovat test na Covid-19 již v České republice. Mnozí občané si neuvědomují, že pokud test vykonají až v Itálii vystavují se riziku pozitivního výsledku na Covid-19 a následné povinné domácí izolace v Itálii, která potrvá do doby uplynutí nařízené lhůty pro izolaci (cca týden, rozhodne zdravotní středisko), poté budou provedeny, s odstupem nezbytných časových lhůt, další dva testy. Pokud tyto dva následující testy budou negativní, občan se bude moci vrátit domů, ale při pozitivním výsledku i jednoho z těchto testů se procedura opakuje. Váš nucený pobyt se tak může prodloužit na 3 a více týdnů. Domácí izolaci a pobyt si hradí občan sám. Doporučujeme zařídit si dostatek finančních prostředků.

Testování funguje na římských letištích Ciampino, Fiumicino, na milánském letišti Malpensa, zatímco dle dostupných informací letiště v Bergamu a Bari přímo na letišti testy nedisponují. Sicílie umožňuje testování na letištích v Palermu, Catanii, Trapani a Comiso.

POZOR! Od 10. 12. začne pro cestující z ČR a většiny evropských států (států kategorie C na italském seznamu) platit povinnost zajistit si před vstupem do Itálie negativní Covid-test (výtěrem z nosohltanu) ne starší než 48 hodin, pokud se budou chtít vyhnout karanténě. Od 21. 12. do 6. 1. bude pro všechny osoby vstupující do Itálie zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa. Výjimky z karantény jsou připuštěny v případě nezbytnosti u důvodů, jejichž výčet obsahuje ustanovení čl. 6 odst. 1 nařízení z 3. prosince 2020 (například práce, zdraví, studium, či absolutní urgence). Ustanovení o povinné karanténě i výjimkách se budou vztahovat i na období po 6.1. 2021 (nejméně do 15.1.) v případech, kdy bude chtít do Itálie vstoupit osoba, která pobývala v jedné ze zemí kategorie C v období od 21.12. do 6.1. jeden či více dnů. Shodné platí i tehdy, pokud se jednalo o pouhý (minimálně jednodenní) tranzit přes některý z těchto států.

Doplňujeme, že po celé Itálii platí povinné nošení roušek ve vnitřních i vnějších prostorách - za porušení nařízení je stanovena pokuta v rozmezí 400-1000 Eur.

 

Jsou umožněny výjimky z požadavku testu a karantény:

Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti karantény a testu Covid-19 je umožněn v následujících případech těm, kteří nevykazují žádný ze symptomů nákazy virem COVID-19:

  1. vstup do Itálie z prokazatelně nezbytných důvodů (práce, zdraví, urgentní záležitost) s pobytem do 120 hodin
  2. průjezd Itálií do 36 hodin ve vlastním voze (z důvodu izolace od ostatních)
  3. zdravotnický personál z pracovních důvodů
  4. přeshraniční pracovníci
  5. zaměstnanci společností a institucí, které mají sídlo či pobočku v Itálii, pro prokazatelně nezbytné cesty do zahraničí, které nepřekročí 120 hodin
  6. zaměstnanci zastupitelských úřadů a mezinárodních organizací a EU, vojenský personál
  7. žáci a studenti, kteří dojíždějí minimálně jednou týdně na studia v jiném státě než je stát jejich obvyklého bydliště
  8. posádky dopravních a přepravních prostředků
  9. cestující z tzv. Covid-testovaných letů

 

Ministerstvo zdravotnictví Itálie nás informovalo, že povinnost testů není limitována věkem (tzn. zahrnuje i malé děti).

 

Skupiny zemí a další podrobnosti k výjimkám naleznete na stránkách italského Ministerstva zahraničních věcí:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

 

Podrobné informace k povinnostem a opatřením při cestování do Itálie a zpět do ČR naleznete zde:

https://edit.mzv.cz/preview/153265-1-MZV/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html

 

 


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Příjezdy do Itálie - cestování z ČR. Zpřísnění podmínek. od 10. prosince

Diskuze a názory uživatelů na téma: Příjezdy do Itálie - cestování z ČR. Zpřísnění podmínek. od 10. prosince

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.