„Ničení“ akciové hodnoty a paradox moderního investora
Anita Balchandani je partnerkou v McKinsey & Co. a na Bloomberg Markets tvrdila, že 73 % odvětví módy nyní ničí hodnotu. V roce 2019 to prý bylo 60 % a odvětví se prý již nějakou dobu rozděluje na vítěze a poražené. Velkým rozdílem je to, zda jde firma cestou digitalizace, výhodu mají i silné značky, silné rozvahy a jednoduchý podnikatelský model. Pozitivně prý působí i posun k udržitelnosti. Mě na celém rozhovoru zaujalo zejména to „ničení hodnoty“, kterému bych se dnes rád věnoval trochu více.
Včera jsem zde psal o Tesle a u ní se ještě nedávno občas hovořilo o tom, že „pálí peníze“. Podobné zkratky můžeme slyšet u řady dalších firem, jejichž provozní tok hotovosti nepokrývá jejich investice a na úrovni volného toku hotovosti jsou tak v záporu. Přitom ale nejde nutně o ničení/pálení, ale o investice prováděné ve víře, že budou odpovídajícím způsobem zhodnoceny. Lze mít samozřejmě různé názory na to, zda se tato víra naplní, ale podobně lze mít různé názory na to, jaká bude úroda brambor. Nikdo ale nebude asi považovat brambory zasazené do země jako brambory vyhozené („spálené“). V principu to stejné může být s onou destrukcí hodnoty.
Jak se (ne)ničí hodnota
Ve zmíněném rozhovoru nezaznělo, co přesně se tímto výrazem míní, ale obvykle jde o nějakou variantu porovnávání ziskovosti a požadované návratnosti. Pokud je tedy například požadovaná návratnost vlastního jmění CoE u nějaké firmy 10 % a návratnost vlastního jmění ROE firmy jen 5 %, říká se, že tato firma ničí hodnotu - hodnotu kapitálu, který je v ní zainvestován. Zejména pro manažerské potřeby se pak ono ROE dá rozdělit na řadu dalších ukazatelů a „vystopovat“ tak, kde dochází k oné destrukci: třeba v obratu pracovního kapitálu, v obratu dlouhodobých aktiv, na úrovni hrubých marží, provozních marží...
Podobné srovnávání požadované a dosahované návratnosti má svou logiku už proto, že bere do úvahy rizikovost firmy (čím větší rizikovost, tím větší požadovaná návratnost). S obvyklým postupem se ale pojí dva hlavní problémy. První z nich souvisí s tím, co tu občas připomínám – zisky jsou do značné míry účetní položkou, rozhodující je to, co firma skutečně vydělá, tedy tok hotovosti. V nejednom případě se pak od ziskovosti liší nemalou mírou. A druhý problém pramení z toho, co jsem psal v souvislosti s oním pálením peněz:
Pokud se nějaká firma nachází na počátku svého životního cyklu, její ziskovost (měřená tak či onak) může být dost dobře pod požadovanou návratností kapitálu. Stejně jako je ale zavádějící hovořit o tom, že pálí peníze, je zavádějící říkat, že ničí hodnotu. A stejná logika platí u cyklu ekonomického – pokud nějaká firma prodělává během recese, je zavádějící automaticky hovořit o tom, že ničí hodnotu. Paradoxně jí může i tvořit v případě, že se během těžkého období třeba rozhodne pro kroky a strategii, které zvýší celkovou současnou hodnotu toho, co v budoucnu vydělá. Nebo prostě tím, že recesi ustojí a pak opět vstoupí do ziskového období.
Pokud bychom tedy chtěli být přesní, tak firma ničí hodnotu jen a pouze v případě, že snižuje celkovou současnou hodnotu toho, co vydělá. Může tak jeden rok „pálit peníze“ a mít vyšší CoE než ROE třeba kvůli restrukturalizaci, investicím do nové výroby, nového produktu atd., ale hodnotu fakticky vytvořila, pokud to zlepší její dlouhodobý výhled. Konec konců vypovídající může být v tomto ohledu i Mattel, o kterém jsem tu psal v úterý.
Jak daleko se trh dívá?
V určitém smyslu vlastně hovoříme o tom, jak velký důraz klást na krátkodobé výsledky, či na dlouhodobý výhled. Měřítka typu EVA mohou podporovat krátkodobou perspektivu. Metody založené na projekcích toku hotovosti a strategickém uvažování kladou důraz na dlouhodobý výhled. Často přitom můžeme slyšet, že trh klade přílišný důraz na krátké období, což se projevuje třeba v síle reakcí na čtvrtletní výsledky. Něco do sebe má ale to, co tvrdí například Larry Summers: Pokud se podíváme, jakým firmám se na trhu daří (Amazon, Tesla a podobně), je nesmysl hovořit o krátkozrakosti trhu. Jak to ale zase zkombinovat s následujícím grafem, který ukazuje vývoj průměrného období držení akcií?

Po druhé světové válce držel průměrný investor své akcie asi osm let, před čtyřmi roky to nebyl ani rok (počítám, že se to od té doby moc nezměnilo). Spolu s tím, jak dobře se na trhu vede společnostem typu FAANG je to zajímavá kombinace a až paradox (moderního investora). Je možné, že investory obecně zajímají dlouhodobé příběhy, ale velkou důvěru v ně nemají?
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
„Ničení“ akciové hodnoty a paradox moderního investora
Na dané téma nejsou žádné názory.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- „Ničení“ akciové hodnoty a paradox moderního investora
- Akciové indexy si udržují růstové hodnoty, investoři hledí na výsledky Intelu optimisticky
- Investoři v USA dnes mohou posunout akciové indexy na vyšší hodnoty
- Akcioví investoři se vrhli do vybírání zisků (Ranní zpráva z akciového trhu)
- Fed a výsledková sezóna v hledáčku akciových investorů (Ranní zpráva z akciového trhu)
- Akciový výhled 21.12.: Akcioví investoři sází na růst, konec medvědího trendu?
- Hodnota NAPM poslala akciové trhy do negativních hodnot
- Mezinárodní veletrh moderního příměstského zemědělství bude v dubnu s globálními investory sdílet další příležitosti rozvoje
- Průzkum: Moderní technologie mění investování, ale investoři vyčkávají
- Paradox hodnoty evropských a amerických akcií
- Investoři si dnes začali vybírat zisky, které na akciových trzích v posledních týdnech nashromáždili
- Akciový výhled 20.9.: Investoři si hojí rány, přijde další vlna výprodejů? (+ČEZ)
Benzín a nafta 21.01.2021
Natural 95 28.15 Kč![]() ![]() | Nafta 27.29 Kč![]() ![]() |
Prezentace
20.01.2021 Nejočekávanější vůně letošního podzimu: Úleva pro.
18.01.2021 Evergreen Ďáblice nabízí dostupné bydlení na...
15.01.2021 Ekonomické scénáře se i navzdory probíhajícímu...
Okénko investora
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Martin Pohl, GENERALI
Štěpán Křeček, BHS
Unikátní Aston Martin DBS Superleggera Concorde Edition ve fondu Engine Classic Cars
Jonáš Mlýnek, LYNX
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Martin Krištoff, CFD World
Petr Golka, Ronda Invest
Jaké trendy lze očekávat na realitním trhu v roce 2021 a jak na nich vydělat?
Tony Christoforou, Goldenburg Group
TOP 5 knih o moderním tradingu Pro obchodníky, kteří nejprve myslí a pak zadávají příkazy
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Globální dluh na konci roku bude dosahovat rekordní výše - 277 bilionů USD
Tiskové zprávy
K zachování zaměstnanosti napomůže existence...
Již více než 270 milionů eur vybraly evropské...
Mototechna loni prodala 12 000 aut, zájem o...
Společnost SAB Finance byla přijata na trh...