Jak by měl vypadat kvalitní podnikatelský plán?

S podnikáním je neodmyslitelně spojený kvalitně vypracovaný podnikatelský plán. Jak by měl podnikatelský plán vypadat, co by měl obsahovat a proč je pro budování úspěšné firmy nepostradatelný?
Co je to podnikatelský plán?
Podnikatelský plán, který je někdy nazývaný také jako Business Plan nebo podnikatelský záměr, je důležitý dokument, který představuje konkrétní podnikatelský záměr. Tento dokument slouží ke zformulování myšlenek a záměrů podnikatele.
Prostřednictvím podnikatelského plánu je možné ověřit si realizovatelnost nápadu a ujasnit si všechny aspekty podnikání, ať už v podobě financí, marketingu, konkurence nebo zaměstnanců. Podnikatelský plán umožňuje také sestavit finanční prognózu a zjistit, kolik peněz budete potřebovat. V neposlední řadě může být podnikatelský plán podmínkou k získání úvěru od banky nebo peněz od investorů.
Kdy podnikatelský plán vytvořit?
I když by se mohlo zdát, že stačí podnikatelský plán vypracovat pouze na samotném začátku podnikání, není tomu tak. Podnikatelský plán je takzvaně živý dokument, který vám umožní kontrolovat, jestli jste naplnili své vize. Plán byste proto měli aktualizovat minimálně jednou do roka.
Jak ho vytvořit?
Podnikatelský plán můžete snadno vytvořit pomocí šablon na internetu. Obsah plánu není nijak stanovený, ale pouze doporučený. Šablon se proto nemusíte striktně držet, ale je dobré se jimi inspirovat.
TIP: Podnikatelský plán v kostce a plán Lean Canvas
S tvorbou plánu vám může pomoci podnikatelský plán v kostce a plán Lean Canvas, který je jedním z nejznámějších business modelů. Tyto dokumenty jsou dostupné ke stažení na těchto stránkách.
Co by měl podnikatelský plán obsahovat?
Podnikatelský plán se drobně liší obor od oboru, odborníci se však shodují na tom, že by měl obsahovat následující náležitosti.
Titulní strana
Titulní strana je tím, co si investoři přečtou jako první, je proto dobré si na ní dát záležet. Rozsah titulní strany by měl být zhruba polovina stránky a titulní strana by měla stručně nastínit, co a komu nabízíte a jaké jsou vaše přednosti.
Představení společnosti
Pro mnoho bank i investorů je velmi důležité, kdo za podnikatelským nápadem stojí. Uveďte proto základní informace o firmě a představte také klíčové zaměstnance a popište jejich pracovní zkušenosti a úspěchy. V případě, že za vznikem nápadu stojíte jen vy, rozepište se o sobě.
Popis produktu nebo služby
Velký důraz byste měli klást také na popis produktu nebo služby, kterou nabízíte. Uveďte, čím se odlišujete od své konkurence, jaký problém váš produkt či služba řeší a také v čem vynikáte. Můžete se také rozepsat o tom, jakým způsobem je v budoucnu možné produkt inovovat.

Kvalitní podnikatelský plán je základem úspěchu. Věnujte mu proto dostatek času.
Popis zákazníků
Platí, že pokud chcete něco úspěšně prodávat, musíte vědět, kdo je váš cílový zákazník. Do podnikatelského plánu proto zahrňte i kdo je váš zákazník a proč by si měl váš produkt nebo službu koupit. Správně zacílená skupina zákazníků je klíčová, proto zákazníky popište co nejkonkrétněji.
Analýza konkurence
Nezapomeňte na svou konkurenci. Popište, kdo jsou vaši největší přímí i nepřímí konkurenti, jak se od nich odlišujete a čím vynikáte. Do podnikatelského plánu také uveďte, proč si myslíte, že je pro váš produkt na trhu ještě prostor.
Marketingová strategie
Dobrá marketingová koncepce může mít klíčový vliv na úspěch podnikatelského záměru. Rozepište se tedy o tom, jakými způsoby plánujete produkty distribuovat, oceňovat a také propagovat.
Cenotvorba
Uveďte, za jakou cenu budete produkt prodávat a také jak jste k ceně dospěli. Zmínit byste měli také výši vaší marže, která představuje rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou produktu, uvádí se v procentech a nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 17 až po 35 %. Součástí cenotvorby může být také srovnání s cenami konkurence nebo bonusové programy pro zákazníky.
Hodnocení rizik
Při podnikání je velmi důležité znát rizika, která jsou s podnikáním spojená. Největší rizika byste měli analyzovat a popsat a připravit alternativní strategii pro jejich minimalizaci.
Finanční plán
Nedílnou součástí podnikatelského plánu je plán finanční, díky kterému můžete zjistit, jestli je váš záměr ekonomicky reálný. V tomto plánu by měly být uvedeny vlastní i cizí zdroje financování, plánovaný výkaz zisků a ztrát, plánovaná rozvaha a také plán peněžních toků, tedy takzvaný cash-flow. Do finančního plánu zahrňte také základní kapitál a náklady na rozjezd a popište také možný vývoj v následujících měsících. Více o tom, jak vypracovat finanční plán se dozvíte zde.
TIP: Podnikatelský plán Komplex
Pokud chcete vypracovat kvalitní a podrobný podnikatelský plán, jehož součástí bude také finanční plán, můžete si stáhnout šablonu Komplexní podnikatelský plán, který zahrnuje i marketingový plán, SWOT analýzu a finanční odhady.
Další tipy na vypracování podnikatelského plánu
Podnikatelský plán můžete vytvořit také v anglickém jazyce, v případě, že budete v budoucnu expandovat do zahraničí, bude se vám hodit. V plánu se soustřeďte na nejdůležitější aspekty a vytvořte plán tak, aby byl jednoduchý, specifický, realistický a kompletní.
Podnikání a podnikatelský plán v době pandemie
I přesto, že v letošním roce bylo zaregistrováno o 11 % méně nových firem než ve stejném období roku 2019, podle odborníků na trhu i v současné době vznikají nové příležitosti. Skvělou startovní pozici mají například podnikatelé, kteří reagují na aktuální krizi a přinášejí na trh produkty a služby, jež řeší potřeby lidí. Vzhledem k horší ekonomické situaci je však více než kdy dříve důležité podnikání pečlivě zvážit a věnovat čas vytvoření kvalitního podnikatelského plánu.
TIP: Desatero podnikání
Rozjezd podnikání vám může usnadnit i přehledné Desatero podnikání, které vás připraví na to, co vás během podnikání čeká.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- USA souhrn 18.9. - vypadalo to už nahnutě, ale plány Fedu a vlády katapultovaly trhy do výrazné rally
- Jak kvalitní je rozhodování v českých podnikatelských rodinách?
- Valná hromada České rafinérské schválila podnikatelský plán na rok 2012
- Severočeské doly plní podnikatelský plán
- Souběžné pořízení regulačního plánu a změny územního plánu, § 70 - Stavební zákon č. 183/2006 Sb.
- Spojené pořízení územního plánu a regulačního plánu, § 57 - Stavební zákon č. 183/2006 Sb.
- Spojené pořízení územního plánu a regulačního plánu, § 57 - Stavební zákon č. 183/2006 Sb., porovnání znění k 3.6.2008
- Roubini: Evropa má plán navazující na předchozí neúspěšný plán
- Letem světem: Trump by stahoval sazby a nasadil QE; Johnson navrhuje plán B, aniž by měl plán B.
- Piráti: Investiční plán bez zajištěného financování není plán, ale pouze další marketingový tah premiéra Babiše
- Spojené pořízení územního plánu a regulačního plánu, § 57 - Stavební zákon č. 183/2006 Sb., porovnání znění k 1.1.2013
Benzín a nafta 15.01.2021
Natural 95 27.96 Kč![]() ![]() | Nafta 27.22 Kč![]() ![]() |
Prezentace
15.01.2021 Ekonomické scénáře se i navzdory probíhajícímu...
21.12.2020 Vysoké zálohy na elektřinu? Snižte je
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Jonáš Mlýnek, LYNX
Petr Golka, Ronda Invest
Jaké trendy lze očekávat na realitním trhu v roce 2021 a jak na nich vydělat?
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Tony Christoforou, Goldenburg Group
TOP 5 knih o moderním tradingu Pro obchodníky, kteří nejprve myslí a pak zadávají příkazy
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Akcie farmaceutických firem těží z informací o nebývalé logistické operaci
Martin Krištoff, CFD World
ECB zmírňuje zákaz dividend kvůli COVID-19, zlepšují se vyhlídky
Martin Pohl, GENERALI
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Globální dluh na konci roku bude dosahovat rekordní výše - 277 bilionů USD
Tiskové zprávy
Crestyl vydává dluhopisy za 2,2 miliardy na...
Piráti: Chránit citlivá osobní data ve...
Sodexo pro volný čas: Loňské benefity platí i...
Praha 5: Rozhodnutí o realizaci druhé plavební...
Okénko pro podnikatele
Juraj Cienik, Trivi
Libor Vaníček, Lidya
Michal Bürger, eMClient
Karel Drbal, Geis
Martin Krsňák, Asseco Solutions
Jak postavit byznys na pevných základech? Pomůže ERP systém, co poroste s vámi