Byt v Praze stojí o pět ročních platů více než ve Vídni
Dostupnost bydlení v Praze se letos nepatrně zlepšila, ale stále je nesrovnatelně horší než v okolních metropolích. Na průměrný 70metrový byt musí obyvatel Prahy vydělávat 13,9 roku. Například ve Vídni je to jen 8,7 roku. Vyplývá to z aktuálního Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který pravidelně zpracovává největší rezidenční stavitel v Česku Central Group. Oproti loňskému roku jde sice o mírné zlepšení, ve mzdových statistikách se ovšem zatím neprojevil vliv koronavirové krize.
Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech. Praha – ceny: Central Group, Trigema, Skanska Reality (3Q 2020), mzdy: ISPV (1H 2020); Bratislava – ceny: Bencont (4Q 2019), mzdy: Bratislava v číslach 2019, Štatistický úrad SR; Berlín, Mnichov – ceny: de.Statista.com (2019), mzdy: statistické úřady spolkových zemí, gehalt.de (Mnichov); Vídeň – ceny: bulwiengesa+Standort+Markt (2018); mzdy: Statistik Austria (2018); Varšava – ceny: Narodowy Bank Polski (1Q 2020), mzdy: Główny Urzad Statystyczny (2Q 2019)
Index dostupnosti bydlení (CG-Index)
Ukazatel, kolik průměrných ročních hrubých mezd je třeba na koupi průměrného 70metrového bytu. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 48.035 Kč, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze 8.003.414 Kč. Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality. Ukazuje daleko přesněji než jiné statistiky situaci vztaženou přímo k Praze, kde je příjmová i bytová situace zcela jiná než ve zbytku republiky.
Hlavním problémem je pomalé povolování nových bytů
Průměrný Pražan by za nový 70metrový byt v Praze utratil svou hrubou mzdu za 13,9 roku. Díky rychlejšímu růstu mezd (+ 4,5 %) oproti cenám bytů (+2,1 %) je to sice méně než před rokem, kdy byl CG-Index 14,1. Ještě před šesti lety ale na stejný byt stačilo o čtyři roční hrubé mzdy méně.
Ve srovnání s metropolemi v okolních zemích je dostupnost bydlení v Praze dlouhodobě zdaleka nejhorší. „V Mnichově potřebují na koupi průměrného nového bytu o dvě roční mzdy méně, ve Vídni dokonce o pět. Tam se totiž nová výstavba povoluje mnohem rychleji než u nás. V Mnichově nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel také dlouhodobě povoluje dvakrát až třikrát tolik bytů co v Praze,“ říká zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.
Ceny bytů v Praze vzrostly od roku 2015 o 96 procent
Horší dostupnost souvisí nejen s pomalým povolováním, ale také s velkým zdražováním stavebních prací, materiálů i pozemků. V důsledku toho od roku 2015 stouply prodejní ceny nových bytů v hlavním městě téměř dvojnásobně. „Zatímco na začátku roku 2015 byla průměrná prodejní cena nových bytů v Praze kolem 56 tisíc korun za metr čtvereční, nyní je přes 110 tisíc. Očekáváme, že letos stoupnou ceny nových bytů jen v nižších jednotkách procent a příští rok by měly stagnovat,“ dodává Kunovský.
Koronavirus přinesl změny na bytovém trhu
Cenová úroveň nových bytů bude kvůli trvajícímu nedostatku bytů v nabídce stabilní. K dílčímu zlevnění může dojít pouze u předražených projektů na špatných místech či jiných nepovedených pokusů méně zkušených developerů. V Praze se nových bytů totiž povoluje stále nedostatek. „Loni se sice poprvé po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytových domech, ale potřeba je minimálně dvojnásobná. Letos navíc počet povolení opět dramaticky klesl. Aby mohlo dojít ke snížení cen, musely by ale kromě zrychlení povolování zlevnit stavební práce a ceny pozemků. A ani jedno se zatím neděje“, popisuje situaci na trhu Kunovský.
Vliv koronaviru je ale patrný na struktuře poptávky. Podstatně ubylo zahraničních kupujících a také nákupů bytů za účelem jejich krátkodobého pronájmu v širším centru Prahy. Na druhé straně ale stejně tak vzrostl počet kupujících, kteří hledají bezpečnou investici v nejisté době a chtějí své úspory výhodně uložit a ochránit je před možnou vyšší inflací a devalvací české koruny.
Další viditelnou změnou na straně poptávky je pak nárůst počtu klientů, kteří byt financují hypotékou. Ty jsou letos výrazně dostupnější, než tomu bylo dříve. ČNB totiž v letošním roce uvolnila limity pro poskytování hypotečních úvěrů a úrokové sazby klesají již sedmý měsíc v řadě. Aktuální průměrná úroková sazba hypoték činí jen 2,02 % ročně.
Více zpráv k tématu Mzdy
Byt v Praze stojí o pět ročních platů více než ve Vídni (9)
Poslední zprávy z rubriky Reality:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průzkum: 81 procent lidí chce, aby se v Praze stavělo více nových bytů a více investovalo do dopravních staveb
- Pražští developeři loni prodali o 39 % více bytů než předloni, průměrná cena za nový byt v Praze poklesla o 8,5 %
- Na nový byt Češi potřebují skoro 11 ročních platů, ukazuje studie
- Stát chce více podporovat výstavbu nájemních bytů
- Pět fondů, které za pět let přinesly více než 150 %
- Řízek s bramborovou kaší? Podívejte se, kolik stojí oběd dnes a kolik stál před pěti lety
- Ekospol: Více než 50 procent z nových bytů v Praze se loni prodalo na Praze 5 a 9
- Více než 50 % všech nových bytů v Praze se vloni prodalo na Praze 5 a 9
- Luděk Fryš, bytem Praha 4, Antala Staška 1030/73 a Ivana Fryšová, bytem Praha 4, U Habrovky 406/4 - podnikání v ČR
- Ekospol: Nové byty v Praze za 3M zdražily o 5%, průměrně stojí 5,8 milionu Kč
- V Praze se srazily tramvaje, zranilo se pět lidí, tramvaje stojí
Benzín a nafta 22.01.2021
Natural 95 28.16 Kč![]() ![]() | Nafta 27.3 Kč![]() ![]() |
Prezentace
20.01.2021 Nejočekávanější vůně letošního podzimu: Úleva pro.
18.01.2021 Evergreen Ďáblice nabízí dostupné bydlení na...
15.01.2021 Ekonomické scénáře se i navzdory probíhajícímu...
Okénko investora
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Martin Pohl, GENERALI
Štěpán Křeček, BHS
Unikátní Aston Martin DBS Superleggera Concorde Edition ve fondu Engine Classic Cars
Jonáš Mlýnek, LYNX
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Martin Krištoff, CFD World
Petr Golka, Ronda Invest
Jaké trendy lze očekávat na realitním trhu v roce 2021 a jak na nich vydělat?
Tony Christoforou, Goldenburg Group
TOP 5 knih o moderním tradingu Pro obchodníky, kteří nejprve myslí a pak zadávají příkazy
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Globální dluh na konci roku bude dosahovat rekordní výše - 277 bilionů USD
Tiskové zprávy
Společnost SAB Finance byla přijata na trh...
K zachování zaměstnanosti napomůže existence...
Již více než 270 milionů eur vybraly evropské...
Mototechna loni prodala 12 000 aut, zájem o...
Finanční rady
Robert Chmelař, BezDodavatele.cz
Máte těžkou hlavu z faktur za energie? Tady je 5 tipů, jak na nich ušetřit
Richard Bechník, FC&SLS a.s.
Trhy na pozitivní vlně - komentář Fincentrum & Swiss Life Select
Kateřina Jandová,Quaentas