Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Tiskové zprávy  |  02.12.2020 14:46:31

Liberalizace (digitalizace) doručování v zákoníku práce

I když červencová novela zákoníku práce přinesla určitá zjednodušení v oblasti doručování, stále daná právní úprava z našeho pohledu nereflektuje aktuální potřeby zaměstnavatelů.

Oblast doručování písemností má vliv, jak do správného uzavření pracovního poměru, tak i jeho ukončení. Zaměstnavatelé mají problémy už při aplikaci správného výpovědního důvodu. Avšak i jinak perfektní výpověď z pracovního poměru může být často v soudním sporu napadena pro neplatnost, právě z důvodu případného nedodržení zbytečně složitých formalit při doručování. Což samozřejmě může představovat určitou bariéru ve flexibilitě pracovněprávních vztahů, které bude v nadcházejícím období zapotřebí.

Mgr. Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroupVelmi proto oceňujeme snahu týmu advokátní kanceláře Havel & Partners, jež se po letošní „koronavirových zkušenostech“ věnoval práci na návrhu legislativní změny doručování elektronických písemností v rámci zákoníku práce. Navrhovaná novela se nám zdá celkově vyvážená. Zjednodušuje postup doručování písemného právního jednání, a to jak ze strany zaměstnavatele, tak i zaměstnance.

Novela má za cíl postavit na roveň dosavadní klasické doručování písemností v listinné podobě s doručováním v elektronické verzi. Odstraněním určitých zvýšených dosavadních požadavků zákoníku práce by se ulehčilo a zpřístupnilo využívání elektronického způsobu doručování širšímu okruhu zaměstnavatelů i zaměstnanců.

Konkrétně by se tímto návrhem např. odstranil požadavek opatřovat písemnosti zasílané elektronickým způsobem tzv. uznávaným elektronickým podpisem, což v současnosti zákoník práce vyžaduje. Tento typ podpisu totiž má k dispozici jen velmi malý okruh zaměstnavatelů v ČR, a tím spíše minimální počet zaměstnanců. Na základě této novely zákoníku práce by mohl stačit jen „prostý“ elektronický podpis, za který se považuje např. naskenovaný vlastnoruční podpis či e-mailová patička.

Dále se ruší poučovací povinnost. Nově by tedy provozovatel poštovních služeb nebyl povinen poučovat zaměstnance o následcích odmítnutí převzetí písemnosti nebo neposkytnutí součinnosti nezbytné k doručení písemnosti. Toto poučení by šlo totiž zajistit např. interním školením zaměstnanců nebo úpravou pracovního řádu apod.

Také by se nevyžadoval explicitní souhlas s elektronickým doručováním, a to jak ze strany zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Nově by mohlo stačit, že by zaměstnanec poskytl zaměstnavateli elektronickou adresu a zaměstnavatel by stanovil způsob elektronického doručování např. v jeho interním předpise.

Novela navrhuje také např. doplnit zavedení domněnky doručení písemnosti u doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací a zrušení požadavku na potvrzení doručení elektronického jednání.

Domníváme se tedy, že by navrhovaná právní úprava více zefektivnila a zjednodušila oblast pracovněprávních vztahů v České republice, a to v souladu s celospolečenskými trendy.


V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2019, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Liberalizace (digitalizace) doručování v zákoníku práce

Diskuze a názory uživatelů na téma: Liberalizace (digitalizace) doručování v zákoníku práce

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.