Cestování mezi ČR, Německem, Rakouskem


mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  02.12.2020 07:54:00

Koronavirus COVID-19 - situace v Rusku a informace pro české občany (možnosti cestování, opatření)

Koronavirus - situace v Rusku a informace pro české občany (možnosti cestování, opatření)

09.09.2020 / 16:00 | Aktualizováno: 02.12.2020 / 07:54

V souvislosti s rostoucím počtem nových případů nákazy jsou v ruských regionech včetně Moskvy od začátku října zaváděna nová omezení. Povinnost nošení roušek platí ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech. Ruské hranice jsou až na výjimky pro cizince nadále uzavřené na dobu neurčitou. Konzulární oddělení české ambasády v Moskvě obnovilo v omezené míře svou činnost.

Obecné informace

 • Od 30.3. je vstup do RF umožněn pouze vybraným kategoriím osob (podrobnosti viz níže).
 • Od 3.8. konzulární oddělení české ambasády v Moskvě v omezené míře obnovilo svou činnost. Informace o přijímaných typech žádostí zde, o notářských úkonech zde, o schengenských vízech zde, o dlouhodobých vízech zde.
 • Pro cizince, kteří se nacházejí na území RF a skončila nebo končí jim platnost víza (povolení k pobytu) v období mezi 15.3. – 15.12.2020, platí aktuálně výnos prezidenta RF ze dne 23.9.2020 (výnos zde), upravující jeho předchozí výnosy z 15.6.2020 a 18.4.2020, na základě kterého se uvedené období (15.3. – 15.12.) tzv. zmrazuje a nezapočítává do vypršení platnosti víza. Z uvedeného plyne, že pokud např. cizinci končila platnost víza 1.5., prolonguje se mu vízum po 15.12. o dalších 48 dní (za období 15.3. – 1.5.).

Cestování z Ruska do ČR

 • Čeští občané mohou vycestovat z Ruska bez omezení.
 • Každý cestující, který pobýval v posledních 14 dnech déle než 12 hodin v zemi v „červené zóně“, je povinen před vstupem do ČR vyplnit elektronický Příjezdový formulář dostupný na www.prijezdovyformular.cz, který slouží jako hlášení příjezdu z rizikové země krajské hygienické stanici. Dále předložit doklad o vyplnění elektronického Příjezdového formuláře (oznámení) při hraniční nebo pobytové kontrole. Poté do pěti dnů od vstupu do ČR podstoupit na vlastní náklady RT-PCR test na přítomnost SARS-COV-2 a výsledek testu bezodkladně předložit místně příslušné krajské hygienické stanici. Pokud osoba nepředloží výsledek testu hygienické stanici do 7 dnů od vstupu na území ČR, bude osobě nařízeno nezbytné karanténní opatření. Do doby předložení výsledku RT-PCR testu nebo po dobu trvání karanténního opatření nebo po dobu 10 dní platí zákaz volného pohybu po území ČR. Celé znění aktuálního ochranného opatření zde.
 • Pro obousměrnou přepravu mezi ČR a RF je možné využít letecké spojení mezi Prahou a Moskvou s linkami ČSA nebo Aeroflot (podrobnosti viz níže).
 • Cesta automobilem: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.

Cestování z ČR do Ruska

 • Na území RF mohou vstoupit pouze osoby spadající do některé z uvedených kategorií: zde.
 • Kromě výše uvedených výjimek zatím není pro české občany vstup na území Ruska povolen.
 • Podle nařízení Vlády Ruské federace č.1671-r ze dne 25.6.2020 jsou jednou z kategorií osob, kterým je umožněn vstup do RF, vysoce kvalifikovaní specialisté a odborníci podílející se na úpravách a údržbě zařízení vyrobených v zahraničí. V obou případech je nutné zažádat o povolení ke vstupu do RF. Informace k postupu podání žádosti, době vyřízení a potřebným dokumentům k doložení shrnuje článek zde. Žádost podává zaměstnavatel nebo zvoucí strana na profilové federální ministerstvo, pod které spadá činnost žádající společnosti.
 • Cesta automobilem: Vzhledem k opakovaným problémům českých občanů při překračování pozemní hranice mezi Lotyšskem a Ruskem (v obou směrech) doporučuje ZÚ Moskva pro vjezd do RF nebo odjezd z RF využít jinou cestu než pozemní hraniční přechod na lotyšsko-ruské hranici.
 • Cesta z ČR do Ruska letecky:
  • Od 4.10. létá ČSA na trase Praha-Moskva Šeremetěvo-Praha, 2x týdně, ve středu a v neděli.
  • Oboustranné spojení mezi Prahou a Moskvou zajišťuje také Aeroflot (čtvrtky a soboty).
  • K návratu do RF je také možné použít lety přes Turecko nebo Švýcarsko nebo přímé lety z Vídně či Frankfurtu. Na letišti v Moskvě je třeba po příletu předložit negativní covid test a povolení ke vstupu do Ruska (u VKS je to povolení od ministerstva se jménem cestujícího).
  • Přes Švýcarsko: od září jsou Aeroflotem vypsané lety na trase Ženeva-Moskva na každý čtvrtek a sobotu.
  • Přes Turecko: spojení z Prahy do Istanbulu je možné s Turkish Airlines. Na trase Istanbul-Moskva je pak možné využít návazný let Turkish Airlines (na letiště Vnukovo) nebo lety Aeroflotu (na letiště Šeremetěvo).
  • Z Vídně a Frankfurtu: Aeroflot létá pravidelně 2x týdně z/do Vídně (čtvrtky a soboty) a 2x týdně z/do Frankfurtu (čtvrtka a soboty).
  • Před návratem do Ruska je třeba podstoupit COVID-19 PCR test, kterým se cestující prokáže již při nástupu do letadla (viz zde). Tj. není možné test absolvovat až po příletu do RF. Výsledek testu by měl být v anglickém nebo ruském jazyce. Po příletu do RF je cestujícímu ruskými orgány doporučováno strávit následující tři dny v samoizolaci, a to pro případ, že by byl kontaktován ruskými úřady, pokud by došlo k odhalení pozitivního případu mezi cestujícími daného letu.
  • Při příletu do Ruska je nutné vyplnit dotazník ke vstupu do země. Dotazník ke stažení zde.

 Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

St 14:10  COVID 19 opatření při vstupu do Chorvatska mzv.cz (MZv ČR)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Koronavirus COVID-19 - situace v Rusku a informace pro české občany (možnosti cestování, opatření)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Koronavirus COVID-19 - situace v Rusku a informace pro české občany (možnosti cestování, opatření)

Na dané téma nejsou žádné názory.


Označení stránky: Covid usa, covid 19 v usa, koronavirus v usa, koronavirus usa aktuálně, covid v USA, Usa a covid, Covid-1v USA, usa koronavirus, USA Covid, koronavirus usa
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.