OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  07.12.2020 10:51:42

3Q 2020: Objem pojistného VIG vzrostl o 1,7 % na 8 miliard €

Vienna Insurance Group uvedla, že objem pojistného vzrostl o 1,7 % na zhruba 8 mld. EUR. Zisk po zdanění a odpisech goodwillu se snížil o 29 % na 266 mil. EUR a ukazatel combined ratio se zlepšil na 96,1 %. Společnosti byl také opět potvrzen rating Standard & Poor’s „A+“ se stabilním výhledem.

Solidní vývoj provozní činnosti

Vienna Insurance Group vykazuje solidní provozní výsledky pojištění i po prvních třech čtvrtletích roku 2020. Přijaté pojistné oproti předchozímu roku stouplo na zhruba 8 mld. EUR. Ukazatel combined ratio se ve srovnání se stejným obdobím minulého roku zlepšil na 96,1 %. Přetrvávající pandemie COVID-19 má výrazné dopady na finanční výsledek, který klesl o 18 % na 513 mil. EUR. Navíc zisk před zdaněním zatěžují i odpisy goodwillu ke druhému pololetí ve výši 118 mil. EUR

„Skupina VIG se při zohlednění situace v souvislosti s pandemií COVID-19 vyvíjí solidně. Nadále jsme schopni operativně zvládat důsledky pandemie pro pojišťovací skupinu. Zásadně se potvrdilo, že náš obchodní model s velmi širokou diverzitou zemí, značek, odbytových kanálů a produktů se úspěšně osvědčuje i ve složitých obdobích. To nám nadále dovoluje optimalizovaným způsobem využívat skýtající se příležitosti a setrvat u našich dlouhodobých ambicí růstu,“ vysvětluje generální ředitelka Elisabeth Stadler.

Pozitivní a stabilní vývoj pojistného

Po prvních třech čtvrtletích 2020 stoupl celkový objem pojistného o 1,7 % na 7.986 mil. EUR. Navzdory výraznému vlivu koronavirové pandemie se tak podařilo dosáhnout stabilního vývoje pojistného. S výjimkou životního pojištění, kde došlo za prvních devět měsíců 2020 k mírnému poklesu o asi 1 %, jsou všechna odvětví v plusu, zejména Ostatní majetkové pojištění (+5,3 %). Motorem růstu pojistného byly především segmenty Rakousko a Polsko. Také segmenty Turecko/Gruzie, Rumunsko a Maďarsko vykázaly nárůst pojistného převyšující celkový průměr. 

VIG Koncernový výkaz zisku a ztráty 2 3Q2020

Finanční výsledek a odpisy goodwillu zatížily zisk

Zisk před zdaněním za první až třetí čtvrtletí 2020 s hodnotou 266,3 mil. EUR je o 29,2 % nižší než čísla z předchozího roku. Tento výsledek bol zásadně ovlivněn klesajícím finančním výsledkem a již k pololetí 2020 provedenými odpisy goodwillu za Bulharsko, Chorvatsko a Gruzii. Bez odpisů goodwillu v přibližné výši 118 mil. EUR by zisk před zdaněním za prvních devět měsíců 2020 vzrostl o 2,1 % na 384,1 mil. EUR. Finanční výsledek (včetně výsledku společností hodnocených at equity) ve výši zhruba 513 mil. EUR je oproti výsledku předchozího roku o 18 % nižší, což souvisí s negativním vývojem kapitálových trhů v důsledku COVID-19 a s jednorázovými efekty. Výsledek po zdanění a odečtení menšinových podílů představuje po prvních třech čtvrtletích roku 2020 175 mil. EUR (-22,7 %). Nejvyšší absolutní nárůst příspěvku k zisku před zdaněním vykázaly Česká republika, Rumunsko a Slovensko.

Ukazatel combined ratio se mírně zlepšil 

Combined ratio ve výši 96,1 % leží pod porovnávací hodnotou předchozího roku (96,4 %). Zčásti je to způsobeno zlepšením škodovosti následkem pandemie. Tak jak bylo předpovězeno již v polovině roku 2020, byl po uvolnění opatření v jednotlivých zemích současně zaznamenán nárůst nákladů na škody a byly tvořeny i vyšší rezervy na pojistná plnění. 

Prognóza zisku na rok 2020 

Na základě aktuální situace, která vyústila do různě přijatých lockdownů a zostřených opatření proti COVID-19, je odhad střednědobých a dlouhodobých následků pandemie na jednotlivá národní hospodářství, a tedy i na pojišťovnictví nadále složitý. Region CEE zvládl první vlnu koronaviru v průměru lépe než Rakousko nebo západní Evropa. To se s druhou vlnou změnilo a mnohé trhy VIG jsou velmi zasaženy infekcí. Revidované aktuální ekonomické prognózy počítají pro tento region s recesí ve 4. čtvrtletí 2020 a se slabším zotavením hospodářství, než se předpokládalo ještě před několika týdny. „S ohledem na aktuální vývoj a s výhradou nepředvídatelné volatility na kapitálových trzích očekáváme za celý rok zisk před zdaněním v rozpětí od 300 do 350 mil. EUR," uvádí Elisabeth Stadler.

Standard & Poor’s opět potvrdil rating VIG „A+“ se stabilním výhledem 

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) 25. listopadu 2020 opět potvrdila rating Vienna Insurance Group „A+“ se stabilním výhledem. Profil obchodního rizika VIG je v souladu s tím nadále hodnocen jako silný. S&P to zdůvodňuje postavením skupiny jako lídra trhu v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy, strategií vícero značek, etablovanou obchodní sítí a širokou geografickou a produktově specifickou diverzifikací. Profil finančního rizika Vienna Insurance Group hodnotí ratingová agentura tak jako rok předtím jako velmi silný. Kapitálová vybavenost skupiny je podle agentury excelentní a v ratingové správě je uvedena jako jedna z jejích hlavních předností. Obezřetné standardy upisování a současně schopnost Vienna Insurance Group generovat výnosy umožňují udržovat kapitálové rezervy i v roce 2021 na minimálně velmi vysoké úrovni. V oblasti škodového/úrazového pojištění je VIG podle správy navíc méně náchylná ke ztrátám v důsledku pandemie COVID-19 než někteří jiní účastníci trhu. Další informace jsou uvedené ZDE. VIG Koncernový výkaz zisku a ztráty 3Q2020

Informace o výkaznictví

Vienna Insurance Group (Wiener Versicherung Gruppe) upravila výkaznictví v souladu se změnou pravidel pro tržní segment „Prime Market“ Vídeňské burzy. V případě výročních zpráv a mezitímních účetních závěrek změny nenastaly. Průběžné zprávy ve smyslu IAS 34 k 1. a 3. čtvrtletí od roku 2019 už nebudou vydávány. Ukazatele za 1. a 3. čtvrtletí o majetku, finančním vývoji a výnosech budou vypracovány v souladu s mezinárodními standardy finančního výkaznictví (IFRS). IR News a prezentace výsledků jsou k dispozici na www.vig.com/en/investor-relations/events/results-center.html

Zdroj: Vienna Insurance Group

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

3Q 2020: Objem pojistného VIG vzrostl o 1,7 % na 8 miliard €

Diskuze a názory uživatelů na téma: 3Q 2020: Objem pojistného VIG vzrostl o 1,7 % na 8 miliard €

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Čt 10:06  Sloupek Kateřiny Lhotské: O faktorech zapovězených… OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Út 10:39  Žádné překvapení. EIOPA chce více pravomocí! OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
23.12.2020  Postřehy Evy Gmentové: Život v roušce OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
23.12.2020  Sloupek Kateřiny Lhotské: Zaměstnanecké kompenzace OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.