OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  23.12.2020 17:04:32

Postřehy Evy Gmentové: Život v roušce

Nedávno proběhlo vyhlášení dalšího ročníku ankety Zlatá koruna. Ten minulý ročník byl poznamenán nouzovým stavem a nebyl jako jindy zakončen slavnostním vyhlášením výsledků na Žofíně. Pro mě, jakožto nového člena Finanční akademie, byl uplynulý ročník navíc ozvláštněn akcí Peníze v roušce, kde jsme odpovídali na dotazy lidí ohledně nouzového stavu.

Co mi přinesla tato anketa a vůbec celá akce? Anketa zjištění, že bych si občas měla sama udělat průzkum bankovního či jiného trhu, a nebýt stále zaparkovaná v jedné bance a u jednoho dodavatele jakýchkoli služeb. U některých možná zaparkovaná zůstanu, ale zrovna v případě banky plánuji exodus. Pokud je člověk zvyklý a spokojený, asi není potřeba odcházet nebo něco měnit, ale jestliže si nezjistí, že spokojený může být i jinde a ještě na tom vydělat, tak je prostě hloupě konzervativní. Což si teď právě připadám. V mém případě konzervativnost souvisí i s nostalgií po bývalém působišti a také s vlastnictvím stejného účtu už třiatřicet let, ale člověk prostě musí jít dál. V bankovních službách i v životě.

Akce Peníze v roušce mi přišla jako skvělý nápad. A opravdu měla úspěch – dotazů bylo velké množství. Jenže… Najednou jsem si při čtení osudů lidí, které koronavirová krize zahnala do úzkých, uvědomila, v jaké bublině žiju – nebo spíš žijeme. Jak všichni řešíme své starosti a nevidíme, jakými problémy a situacemi se musejí prodírat ostatní. Je přirozené, že si každý valí svou kuličku, bojuje na svém písečku a hlavu mu plní jeho vlastní problémy. Jenže v této zemi žije víc než deset milionů lidí. Všichni mají tu svou kuličku a ten svůj píseček a tu svou plnou hlavu. A člověk zahleděný do svých problémů nevidí problémy okolo, problémy jiných lidí. Nevidí a možná ani nechce vidět, kolik lidí denně musí řešit mnohem těžší problémy, mnohem složitější situace.

A to nemluvím jen o jeho zdraví nebo zdraví jeho dětí. Mluvím o situaci, kdy zůstal naprosto bez příjmů a bez prostředků. Koronavirová krize připravuje hodně lidí o práci, o výdělky, o způsob obživy. Mnoho lidí je najednou postaveno před situaci, kterou nezažili oni ani jejich rodiče. Nemají příjem nebo dokonce přišli o veškeré zdroje a rezervy. Taková situace tady nebyla od konce války, a je to skutečně šok – nejen pro aktéry, ale i pro celou společnost. Pro každého člověka. Šok, který jsme možná potřebovali zažít. Šok, který nás má něco naučit. Každého z nás naučí něco jiného. Někdo se otřepe, postaví se výzvám čelem a zase začne pracovat – vymyslí nový projekt, jinou obživu. Jiný se neotřepe a zabředne do beznaděje, a přestože je to špatná cesta, je to jeho cesta.

Už dlouho se řídím heslem, že úspěch mě nic nenaučí, ale chyby a problémy ano. A koronavirová krize je to, co nás mělo a má něco naučit. Pro ty, kdo zůstali bez prostředků, třeba to, že si musejí dělat rezervy - větší, než si mysleli - nebo že musejí část prostředků investovat tak, aby měli pasivní příjem, který jim přechodný nedostatek pomůže vyřešit. Většina z nás se začala k penězům chovat jinak a opouští konzumní styl života. Zážitky a prožitky jsou důležitější než věci a jejich hromadění. Řada lidí zase našla cestu do přírody a začala trávit čas v naší nádherné zemi. Staré opuštěné domky na venkově opět ožily novými majiteli. Tolik let čekaly, až někdo pochopí, že mít kousek půdy, zeleně a volné nebe nad hlavou, i kdyby jen občas a jen o víkendu, je víc než miliony fotek z dalekých cest do exotických zemí.  

V anketě Peníze v roušce mě zaujaly i příběhy lidí, kteří jen s nataženou dlaní očekávali pomoc od státu a divili se, že nic nedostanou. Občas to byly smutné příběhy, protože se v jeden okamžik sešlo kvůli krizi tolik špatných věcí, že lidé přišli o všechno, někdy i o naději. Ale pak tam byla skupina lidí, kteří celý život „očůrávali“ systém a teď vykřikovali, že se o ně stát nechce postarat. I to je něčí cesta. Jaký má výsledek, posuďte sami.

Další skupina lidí se dožadovala informací, které jsou volně přístupné a které má každá finanční instituce na svých stránkách. Zarazilo mě, že je informovanost tak špatná i v době, kdy si jakoukoli informaci mohu najít na internetu a nemusím studovat stohy knih a chodit po úřadech. Paradoxem bylo, že tyto dotazy posílali většinou mladší lidé, kteří v elektronické době vyrostli. Ale od toho anketa pro obyčejné lidi je, a jim se dostávalo nejen odpovědí, ale i pocitu, že má někdo o jejich starosti zájem, a to je přece skvělé pro všechny. Pro ty, kdo se ptají, i pro ty, kdo odpovídají.

Tahle zvláštní doba roušková přináší spoustu nového – nové projekty, nové zkušenosti, nové bolesti, nové výzvy i nová strádání. Protože jsem ale optimista, stále doufám, že přinese i spoustu dobrého. Nejen pro naši planetu, ale pro každého jednotlivého člověka. Vše, co se děje, i život v roušce, je jen o úhlu pohledu. Buď se mohu zlobit, vztekat a nadávat, nebo vše přijmu, jak se děje, a přestože mi přibyla spousta překážek, jdu dál po své jedinečné cestě.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Postřehy Evy Gmentové: Život v roušce

Diskuze a názory uživatelů na téma: Postřehy Evy Gmentové: Život v roušce

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Po 10:00  Prezentace - Sociální a zdravotní pojištění (leden 2021) MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
16.01.2021  I po Brexitu lze v Británii využít EHIC kartu Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
14.01.2021  Sloupek Kateřiny Lhotské: O faktorech zapovězených… OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
12.01.2021  Ve stínu viru: Cena povinného ručení meziročně naroste o 2,9 % OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
12.01.2021  Žádné překvapení. EIOPA chce více pravomocí! OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.