OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Práce  |  23.12.2020 13:44:00

Sloupek Kateřiny Lhotské: Zaměstnanecké kompenzace

Na pojem „zaměstnanecké benefity“ jsme si už zvykli. Jde o množinu požitků a výhod, které zaměstnavatel poskytuje nad rámec mzdy svým zaměstnancům. I když v poslední době poněkud ztratil svůj význam. Většina zaměstnavatelů totiž nabízí benefity v podstatě stejné, a ty se tak staly samozřejmostí. Takže pokoušet se na ně někoho lákat je obdobně účinné, jako kdyby se hotely snažily navnadit potenciální hosty sdělením, že si k nim nemusí vozit vlastní peřiny.

V posledních letech se ovšem po našem pracovním trhu rozšířil termín jiný – „kompenzace“. Možná, že už jste se s ním při přijímacím pohovoru setkali. Nejdřív si ovšem musíte protrpět sérii otázek z kategorie „blbá a blbější“ („Kde se vidíte za pět let?“, „Jaké jsou Vaše silné/slabé stránky?“ nebo „Proč bychom si měli vybrat právě Vás?“). Na ty je třeba odpapouškovat naučené odpovědi, které vám dala čerstvě odmaturovaná asistentka v personální agentuře. A pak, když už konečně přichází onen okamžik, kvůli kterému celé to divadlo hrajete, zazní místo jasného a srozumitelného „Kolik chcete peněz?“, překvapivé „Jaká je Vaše představa o kompenzaci?“

Kdo se v tu chvíli zatváří poněkud nechápavě a vysloví udivené „Cože?“, ať se raději rovnou zvedne ze židle a odejde. Evidentně by totiž nezapadl do firemní kultury založené na tom, že se věci nazývají tak, aby pokud možno nikdo nepochopil, o čem je vlastně řeč. Což má i svoje výhody. Když se totiž hledá viník nějakého neúspěchu, tak zjišťování toho, co kdo kdy řekl a jak to vlastně myslel, zabere obvykle tolik času, že se mezitím najde způsob, jak prohlásit průšvih za úspěch.

V běžné řeči označuje slovo „kompenzace“ nějaké odškodnění. Ostatně v pojišťovnictví se s ním potkáváme poměrně často, v situacích, kdy je nějaká újma „kompenzována“ penězi. Takže zmiňovanou otázku u přijímacího pohovoru chápe člověk vládnoucí normální češtinou nějak takto: „Jakou částkou Vás máme pravidelně měsíčně odškodnit za to, že každé ráno vylezete z postele a milostivě se dovalíte do práce?“

Ovšem slovník cizích slov přináší i jiné významy tohoto pojmu. Jednak právnický, který je v podstatě ekvivalentem vzájemného zápočtu pohledávek. A stejný termín se používá také v psychologii. Tam takto označuje situaci, kdy si je někdo vědom, že v nějaké oblasti příliš nevyniká, a snaží se tak tento nedostatek nahradit dosažením úspěchu v oblasti jiné. Někdy je to všeobecně přínosné. Jako když Albert Einstein zjistil, že z něj nebude fenomenální houslista, a tak se stal geniálním fyzikem. Někdy to naopak znamená katastrofu. Třeba když jistému Adolfu Hitlerovi došlo, že z něj nebude slavný malíř.

Podle mne je však používání slova „kompenzacemístoplatu“ jen jedním z dalších projevů současného newspeaku. Tedy jazyka, který má odnaučit veřejnost používat výrazy, jejichž významu každý rozumí a nahradit je těmi, kterým nerozumí nikdo, a tak se pod ně dá leccos schovat. Prostě takové zmatení jazyků na druhou. Při tom prvním ztrestal Bůh lidstvo za to, že postavilo Babylónskou věž sahající až do nebe, čímž se chtělo rovnat jeho velikosti. A tak od té doby mluví každý národ za trest jinou řečí. A nyní nastává zmatení druhé. Při něm sice mluvíme všichni zdánlivě jazykem stejným. Ten je však natolik nejasný, že si stejně nerozumíme.

A co tedy dělat, když se vás při pohovoru zeptají na to, jakou si představuje „kompenzaci“? Pokud tu práci asi vážně chcete nebo potřebujete, tak doporučuji odpustit si reakce typu „na blbou otázku blbá odpověď“. Jako třeba „stačí dobrý pocit“. A pro každý případ raději před pohovorem trénujte „pokr fejs“. To aby vám náhodou při zaznění obdobných perel nezačaly škubat koutky smíchy…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

08.08.2020Sloupek Kateřiny Lhotské: Mám fofr, že se nemůžu ani… OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
20.07.2020Sloupek Kateřiny Lhotské: Červnové ozvěny OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2020Sloupek Kateřiny Lhotské: Ekonomika, nebo lidské životy? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688