Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Osobní finance  |  01.12.2020 11:34:47

Vláda chce ženám zlevnit menstruační vložky. Argumentuje, že ve Skotsku budou zadarmo, což ovšem není dostatečný argument, navíc lidem s nízkým příjmem lze účinněji pomoci jinak

Menstruační pomůcky ženám už od jara nejspíše zlevní. Ministryně financí Alena Schillerová totiž navrhuje na tyto pomůcky snížit DPH, a to ze stávající sazby 21 procent na sazbu desetiprocentní. Toto „vložkovné“ by veřejnou kasu vyšlo na 285 milionů korun ročně.

Z ekonomického hlediska se nejedná o příliš rozumný krok. Jde totiž o nesystémové opatření. Pokud ministerstvo financí chce ulevit nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva, v tomto případě tedy zejména nízkopříjmovým skupinám žen, mělo by souhlasit s navýšením slevy na daňového poplatníka. To předminulý týden schválila v rámci daňového balíčku Sněmovna. Ministerstvo financí však nyní žádá Senát, aby balíček s navýšením slevy neschválil.

Přesuny položek v rámci jednotlivých sazeb DPH by se měly uskutečňovat s co možná nejnižší intenzitou, aby byla zachovávána stabilita daňového prostředí, a výhradně v dobře opodstatněných případech. Jestliže ministryně argumentuje tím, že Skotsko zavádí menstruační pomůcky – vložky, tampony a další – zdarma, nejedná se o dostatečné opodstatnění. Dalo by se uvést ono okřídlené, „jestliže ve Skotsku skočí z okna, my skočíme také?“

Dalším problémem je to, že prodejci vložek si část snížené DPH ponechají ve vlastní kapse v podobě navýšené marže. Tím se zároveň utlumí příznivý efekt, který opatření bude mít na peněženky nízkopříjmových skupin obyvatelstva. I z tohoto hlediska by mnohem účinnějším způsobem, jak těmto skupinám pomoci, bylo zmíněné navýšení slevy na poplatníka.

Celkově se nelze zbavit dojmu, že vláda si chce líbivým krokem naklonit část veřejnosti, pročež se uchyluje k nesystémové snaze, „o které se prostě bude hodně mluvit“, neboť dámské menstruační pomůcky jsou typem všeobecně známého a všeobecně používaného zboží.


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec