ERÚ oznamuje regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2021
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými každoročně stanovuje výši regulovaných složek cen elektřiny a plynu na další rok. Cenová rozhodnutí pro elektroenergetiku přinášejí v rámci celostátního průměru snížení regulovaných plateb pro odběratele na hladině nízkého napětí, tedy vč. domácností. Růst regulované části ceny je naopak očekáván na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, důvodem jsou zde zejména rostoucí náklady na podporované zdroje energie. V oblasti plynárenství klesnou celostátní průměrné regulované platby pro maloodběratele i velkoodběratele.
Elektroenergetika
Regulovaná složka ceny elektřiny na hladině nízkého napětí příští rok klesne v průměru o 1,7 %. Výše změny u konkrétního zákazníka se však odvíjí od distribučního území a charakteru odběru. K nejvyššímu poklesu dojde na území ČEZ Distribuce (-2,60 %), následuje PREdistribuce (-0,46 %), u E.ON Distribuce[1] je očekáván naopak mírný nárůst (+0,28 %). Pozitivní dopad na regulované ceny mají nové podmínky pro V. regulační období a také pokles cen elektřiny na krytí ztrát.
Absolutní pokles regulované složky ceny elektřiny pro domácnosti ERÚ naposledy oznamoval v listopadu roku 2014. Tentokrát se nám to povedlo díky dobrému nastavení V. regulačního období, kde jsme výrazně snížili WACC, tj. míru výnosnosti, které mohou regulované společnosti od ledna příštího roku při svých investicích dosáhnout. Již v červnu, když jsme představovali Zásady cenové regulace pro V. regulační období, jsme avizovali, že by ceny na zajišťování distribuce měly v prvním roce klesat, což se nyní potvrdilo," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Výši regulovaných cen nadále ovlivňují miliardové investice do energetických soustav v souvislosti s transformací a modernizací energetiky. Na regulované ceny působí také postupné dopady pandemie COVID-19 a zejména nárůst nákladů na podporované zdroje.
Nárůst regulované složky ceny se tak nevyhne odběratelům elektřiny na hladinách velmi vysokého a vysokého napětí, kde je předpokládáno průměrné navýšení o 11,5 %, resp. o 6,5 %. Důvodem je zde právě výrazný meziroční nárůst příspěvku na podporované zdroje energie. Dotace pro provozovatele podporovaných zdrojů totiž fungují na principu dorovnání tržní ceny silové elektřiny, a protože tato cena meziročně klesla, dotace roste a spolu s tím narůstá i potřebný objem vybraných prostředků. Současně ERÚ musí započítat zákonnou dvouprocentní indexaci, která představuje každoroční nárůst výdajů na podporované zdroje energie.
Při stanovení podpor i jejich financování se musíme držet platné legislativy, nejde tedy o vůli, či dokonce zvůli úřadu. Více než polovinu nákladů na podporované zdroje, 27 miliard korun, uhradí státní rozpočet. Zbývající část ale pokrývají zákazníci. Drobní spotřebitelé ve většině případů přispívají 495 korun z každé odebrané megawatthodiny elektřiny, což je zároveň zákonný strop, který nesmíme překročit. Velcí odběratelé oproti tomu přispívají typicky podle svého rezervovaného příkonu, což je pro ně výhodnější a bude tomu tak i nadále, ačkoliv příspěvek vzroste," vysvětluje Stanislav Trávníček.
Plynárenství
Průměrná regulovaná složka ceny plynu příští rok klesne jak u maloodběratelů, tak u velkoodběratelů. U maloodběratelů vč. domácností ERÚ předpokládá průměrný pokles regulované složky ceny o 1,6 %, přičemž nejvýrazněji ceny klesnou na distribučním území GasNET (-2,76 %), dále na území E.ON Distribuce1 (-0,43 %), zatímco v Praze (území Pražské plynárenské Distribuce) regulované ceny vzrostou (+4,74 %). U velkoodběratelů plynu je předpokládaný pokles regulované složky ještě výraznější, její celorepublikový průměr klesne o 3,2 %.
Podobně jako v elektroenergetice, také zde jsou hlavními důvody nové podmínky pro V. regulační období a klesající cena plynu, která snižuje výdaje na krytí ztrát.
I přes významné investice do plynárenských soustav, díky snížení míry výnosnosti, ke kterému jsme přistoupili pro V. regulační období také v plynárenství, regulované ceny pro příští rok na většině území klesají. Výjimku tvoří Praha, kde probíhá nutná obměna plynovodů v nebývalém rozsahu. Jde o specifický problém této distribuční soustavy, jejíž jednotlivé části jsou velmi staré. Modernizace je zde nevyhnutelná. Není jen otázkou zavádění nových technologií, ale zejména zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti soustavy," doplňuje Stanislav Trávníček.
Cenová rozhodnutí jsou k dispozici pod následujícími odkazy:
- Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 8/2020 ze dne 27. listopadu 2020, o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu
- Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 9/2020 ze dne 27. listopadu 2020, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice a ostatní regulované ceny
- Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 10/2020 ze dne 27. listopadu 2020, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice odběratelům ze sítí nízkého napětí
Doprovodné obrazové materiály naleznete v PDF tiskové zprávy.
[1] Od 1. ledna 2021 dojde k přejmenování společnosti na EG.D.
Připojené soubory
ERÚ oznamuje regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2021
Na dané téma nejsou žádné názory.
Poslední zprávy z rubriky Energie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ERÚ: Regulovaná cena elektřiny pro domácnosti klesne v průměru o 10,9%, plynu o 5,19%
- ERÚ snížil regulovanou cenu elektřiny pro domácnosti v r. 2015 o 1,2%, plyn podraží až o 5%
- ERÚ: Regulovaná složka ceny plynu příští rok poroste o cca 3%
- ERÚ: Regulované ceny plynu pro rok 2013 porostou v průměru o 4,1 respektive 5,9%
- 2021 - Rok 2021. Co nového bude v roce 2021 ve financích?
- Avízo: Tisková konference k regulovaným cenám energií 2021
- ERÚ zvedá regulovanou složku ceny elektřiny pro domácnosti pro r. 2018 o 2,5%
- ERÚ dnes má oznámit ceny regulovaných složek elektřiny
- Regulované ceny elektřiny a plynu stoupají. Přesto ale ušetříme
- Veřejný konzultační proces k návrhu cenového rozhodnutí o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu účinného od 1. ledna 2020
- Veřejný konzultační proces k návrhu cenového rozhodnutí o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu účinného od 1. ledna 2021
Benzín a nafta 15.01.2021
Natural 95 27.96 Kč![]() ![]() | Nafta 27.22 Kč![]() ![]() |
Prezentace
15.01.2021 Ekonomické scénáře se i navzdory probíhajícímu...
21.12.2020 Vysoké zálohy na elektřinu? Snižte je
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Jonáš Mlýnek, LYNX
Petr Golka, Ronda Invest
Jaké trendy lze očekávat na realitním trhu v roce 2021 a jak na nich vydělat?
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Tony Christoforou, Goldenburg Group
TOP 5 knih o moderním tradingu Pro obchodníky, kteří nejprve myslí a pak zadávají příkazy
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Akcie farmaceutických firem těží z informací o nebývalé logistické operaci
Martin Krištoff, CFD World
ECB zmírňuje zákaz dividend kvůli COVID-19, zlepšují se vyhlídky
Martin Pohl, GENERALI
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Globální dluh na konci roku bude dosahovat rekordní výše - 277 bilionů USD
Tiskové zprávy
Crestyl vydává dluhopisy za 2,2 miliardy na...
Piráti: Chránit citlivá osobní data ve...
Sodexo pro volný čas: Loňské benefity platí i...
Praha 5: Rozhodnutí o realizaci druhé plavební...
Finanční rady
Zuzana Klímová, OrangeAcademy
Elektronické dálniční známky 2021 – otázky a odpovědi (video)
Robert Chmelař, BezDodavatele.cz
5 mýtů o zelené elektřině: je drahá a funguje jen za hezkého počasí
Richard Bechník, FC&SLS a.s.
Trhy na pozitivní vlně - komentář Fincentrum & Swiss Life Select
Kateřina Jandová,Quaentas
Libor Holub, BOHEMIA ENERGY
Jan Schwarzbach, Modrá pyramida