Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  25.11.2020 09:47:58, aktualizováno 29.11.2020 09:05:00

Spotřební daň z nafty se sníží, nafta tak citelně zlevní. Ale ne hned, postupně


Snížení spotřební daně z nafty je krokem, který ekonomice pomůže. V této náročné době je třeba vítat stimuly, jejichž pozitivní důsledek převýší ten negativní. I po snížení daně se vejdeme do limitu EU, takže proč právě v této době nepodpořit hospodářský růst i takto. 

Byť se ministerstvo zaklíná, že opatření se nevztahuje jen ke koronavirové krizi, lze jej chápat jako přechodné.  S tím, že v časech ekonomické prosperity, až se zase takové časy vrátí, lze zauvažovat zase o navrácení úrovně zdanění na nynější úroveň, a to zejména s ohledem na plnění závazků plynoucích z cíle dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Tento závazek platí i pro ČR. 

Jiná otázka je, do jaké míry koneční prodejci promítnou snížení daně do cen pro zákazníky. Zřejmě minimálně po nějakou dobu budou usilovat o vyšší úroveň svých marží, nicméně nakonec je zřejmě intenzivní konkurenční boj čerpacích stanic v ČR přiměje k tomu, aby snížení daně do konečné ceny promítli zcela. 

Výpadek rozpočtového inkasa je ovšem závažnou věcí a vláda by měla deklarovat, jak tento výpadek zalátá. To je ale v současné době obecnější potíž. Například ani v debatě o takzvaném zrušení superhrubé mzdy vláda nedeklaruje, čím vzniklý výpadek veřejných rozpočtů pokryje. 

V případě takzvaného zrušení superhrubé mzdy bude výsledný výpadek rozpočtu ještě o řád citelnější než v případě snížení daně z nafty, což je z hlediska udržitelnosti veřejných financí pochopitelně polehčující okolnost pro snížení spotřební daně z nafty

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom. Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Spotřební daň z nafty se sníží, nafta tak citelně zlevní. Ale ne hned, postupně (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Spotřební daň z nafty se sníží, nafta tak citelně zlevní. Ale ne hned, postupně
29.11. 15:12  Špinavá nafta (David Pecha)

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

So   9:07  Ekonomika loni propadla o 6,1%, letos poroste o 3,1% MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Pá 22:30  Ratingové agentury potvrzují i v lednu 2021 vynikající rating ČR MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Pá 17:00  Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru Patria (Patria Finance)
Pá 16:16  Americký PMI index pozitivně překvapil X-Trade Brokers (XTB)

Přečtěte si také:

21.11.2019Bouře v Hong Kongu mohou Čechům zlevnit benzín i naftu Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
08.02.2016Obamova ropná daň jen zdraží benzín a naftu Ekonomický deník (Ekonomický deník)Označení stránky: snížení spotřební daně z nafty, snížení spotřební daně na naftu, spotřební daň nafta 2021 od kdy platí, spotřební daň nafta 2021Zobrazit sloupec