Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie ve světě  |  23.11.2020 15:04:10

AstraZeneca: Vakcína AZD1222 splnila primární cílový parametr účinnosti v prevenci onemocnění COVID-19


Dva různé režimy dávkování prokázaly účinnost, přičemž jeden vykazoval lepší profil.

Žádné hospitalizované ani závažné případy onemocnění COVID-19 u účastníků léčených vakcínou AZD1222

Pozitivní výsledky na vysoké úrovni z průběžné analýzy klinického testování látky AZD1222 probíhajícího ve Velké Británii a Brazílii ukazují, že vakcína byla vysoce účinná v prevenci COVID-19, tj. primárního cílového parametru, a nebyly hlášeny žádné hospitalizované případy ani závažné případy onemocnění u účastníků, kterým byla vakcína podávána. Průběžná analýza zahrnovala celkem 131 případů onemocnění COVID-19.

U dávkovacího režimu (n=2741), kdy byla podána polovina dávky vakcíny AZD1222, následovaná podáním plné dávkou v rozmezí nejméně jednoho měsíce, byla prokázána účinnost vakcíny 90 %. Jiný dávkovací režim (n=8895), u kterého byly podány dvě plné dávky v rozmezí nejméně jednoho měsíce prokázal účinnost vakcíny 62 %. Kombinovaná analýza z obou dávkovacích režimů (n=11636) vyústila v průměrnou účinnost 70 %. Všechny výsledky byly statisticky významné (p<= .0001). I nadále bude docházet k dalšímu shromažďování dat a budou provedeny další analýzy za cílem zpřesnit výklad účinnosti  a stanovit dobu trvání ochrany.

Nezávislý monitorovací výbor pro sledování bezpečnosti údajů (DSMB) zjistil, že analýza splnila svůj primární cílový parametr potvrzující vytvoření obranných látek před onemocněním COVID-19 do 14 nebo více dnů po podání dvou dávek vakcíny. Nebyly potvrzeny žádné závažné nežádoucí účinky související s vakcínou. Látka AZD1222 byla dobře tolerována v obou dávkovacích režimech.

AstraZeneca začne nyní s přípravou předložení dat regulačním orgánům z celého světa, které umožňují tzv. „podmíněné nebo urychlené schválení“. Pomocí seznamu prostředků pro nouzové použití (Emergency Use Listing) vydaného Světovou zdravotnickou organizace bude společnost AstraZeneca hledat cestu pro dostupnost vakcín v zemích s nízkými příjmy. Zároveň byla úplná analýza průběžných výsledků předloženo ke zveřejnění v recenzovaném časopise.

 

Profesor Andrew Pollard, hlavní hodnotitel testování oxfordské vakcíny, uvedl: „Tyto výsledky ukazují, že máme účinnou vakcínu, která zachrání mnoho životů. Skvělé je, že jsme zjistili, že jeden z našich dávkovacích režimů může mít účinnost zhruba 90 %, a při použití tohoto dávkovací režimu tak může být při plánovaném dodání očkovacích látek naočkováno více lidí. K dnešní oznámení mohlo dojít jen díky mnoha dobrovolníkům, kteří se účastní naší studie a pracovitému a talentovanému týmu vědců z celého světa.“

Pascal Soriot, výkonný ředitel, uvedl:„Dnešek představuje důležitý milník v našem boji proti pandemii. Účinnost a bezpečnost této vakcíny potvrzují, že bude vysoce účinná proti covidu-19 a bude mít bezprostřední dopad na tento nouzový stav v oblasti veřejného zdraví. Jednoduchá distribuce vakcíny, náš příslib vyrábět vakcínu bez nároku na zisk a závazek zajistit široký, spravedlivý a včasný přístup k vakcíně navíc znamenají, že vakcína bude cenově a globálně dostupná a po jejím schválení budou dodány stovky milionů dávek.“

Souhrnná analýza zahrnovala data ze studie COV002 fáze II/III ve Velké Británii a studie COV003 fáze III v Brazílii. Probíhá vyhodnocení u více než 23 000 účastníků, kterým byly podány dvě dávky, a to buď v režimu s polovinou dávky/plnou dávkou, nebo v režimu dvou plných dávek vakcíny AZD1222 nebo jim byla podána srovnávací meningokoková vakcína MenACWY nebo fyziologický roztok. Tato celosvětová studie hodnotí účastníky ve věku 18 let a více napříč různými rasovými a geografickými skupinami, kteří jsou zdraví nebo lékařsky stabilní.

Klinická hodnocení probíhají také v USA, Japonsku, Rusku, Jižní Africe, Keni a Latinské Americe a plánovaná hodnocení jsou prováděna v dalších evropských a asijských zemích. Celkově společnost očekává, že se do této studie zapojí až 60 000 účastníků z celého světa.

Společnost dělá rychlý pokrok ve výrobě, a to s kapacitou až 3 miliard dávek vakcíny vyrobených v průběhu roku 2021, dokud nedojde ke schválení vakcíny regulačními orgány. Vakcínu lze skladovat, přepravovat a manipulovat s ní za běžných podmínek uchovávání
v chladu (2 až 8 stupňů Celsia/36 až 46 stupňů Fahrenheita) po dobu nejméně šesti měsíců a podávat ji v rámci stávajících zdravotnických zařízení.

 

Společnost AstraZeneca nadále spolupracuje s vládami, mnohostrannými organizacemi
a spolupracovníky z celého světa, aby zajistila široký a spravedlivý přístup k vakcíně, a to bez nároku na zisk, po celou dobu pandemie.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

AstraZeneca: Vakcína AZD1222 splnila primární cílový parametr účinnosti v prevenci onemocnění COVID-19

Diskuze a názory uživatelů na téma: AstraZeneca: Vakcína AZD1222 splnila primární cílový parametr účinnosti v prevenci onemocnění COVID-19

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.