MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Reality  |  20.11.2020 09:15:00

MP/21/2020 Poplatek za zhodnocení stavebního pozemku - nahrazení dříve vybudované stavby vodovodu nebo kanalizace

Dotaz:

Je obec oprávněna zavést místní poplatek za zhodnocení stavebního pozemku možností připojení na stavbu vodovodu nebo kanalizace, pokud dojde k vybudování nové stavby, která nahradí stavbu původní? Ovlivní možnost zavedení místního poplatku skutečnost, že k vybudování původní stavby došlo před 1. 1. 2002?

Odpověď:

Zhodnocením stavebního pozemku se rozumí zvýšení jeho ceny na trhu. K tomu dochází vybudováním stavby vodovodu a kanalizace, k níž má vlastník stavebního pozemku možnost se připojit. Okamžikem zhodnocení stavebního pozemku je den nabytí právní moci kolaudačního souhlasu, resp. kolaudačního rozhodnutí, kterým byla dokončena stavba vodovodního či kanalizačního řadu. Uvedeným okamžikem též obci vzniká oprávnění zavést místní poplatek za zhodnocení stavebního pozemku, a pokud tak učiní, stává se vlastník zhodnoceného stavebního pozemku poplatníkem, a to bez ohledu na skutečnost, zda své možnosti připojit se na stavbu vodovodu nebo kanalizace využije či nikoliv.

V případě, kdy v obci stavba vodovodu nebo kanalizace již existuje a obec se ji rozhodne vybudovat znovu, přičemž není rozhodující, zda tak učiní z důvodu havarijního stavu, nefunkčnosti nebo nízké kapacity, nemůže dojít ke zhodnocení stavebního pozemku, neboť ke zhodnocení došlo v minulosti poté, kdy byla dokončena dříve vybudovaná stavba této infrastruktury. Nejedná se o první možnost napojení a není tak splněna podmínka pro zavedení místního poplatku za zhodnocení stavebního pozemku. To platí i pro případy, kdy je novou stavbou vodovodu či kanalizace nahrazena stavba vybudovaná před 1. 1. 2002. Uvedené datum je klíčové z hlediska vzniku oprávnění k uložení poplatkové povinnosti na místním poplatku za zhodnocení stavebního pozemku, když podle ust. § 10c odst. 1 zákona o místních poplatcích platí, že místní poplatek lze uložit pouze za předpokladu, že ke zhodnocení stavebního pozemku došlo až po nabytí účinnosti zákona o vodovodech a kanalizacích, tj. po 1. 1. 2002. Jestliže v obci došlo k vybudování dotčené infrastruktury přede dnem účinnosti uvedeného právního předpisu, nebylo možno poplatkovou povinnost z titulu místního poplatku za zhodnocení stavebního pozemku stanovit, byť ke zhodnocení stavebního pozemku došlo.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

MP/21/2020 Poplatek za zhodnocení stavebního pozemku - nahrazení dříve vybudované stavby vodovodu nebo kanalizace

Diskuze a názory uživatelů na téma: MP/21/2020 Poplatek za zhodnocení stavebního pozemku - nahrazení dříve vybudované stavby vodovodu nebo kanalizace

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Reality:

Ne   9:21  Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí? Patria (Patria Finance)
So 15:33  Inovujte svou domácnost trendy nástěnnými tapetami Jana Nováková (Hornbach)
Pá 23:15  Closing Bell (27. 11. 2020) – Zlato krvácí, S&P na maximech! Libor Stoklásek (Imperial Finance)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange