Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  19.11.2020 10:06:55

Čechům zdraží pohonné hmoty, a to kvůli rostoucí naději na vakcínu proti koronaviru

Pohonné hmoty v uplynulých sedmi dnech třetí týden v řadě zlevňovaly. V uplynulých sedmi dnech zlevnil jak benzín, tak nafta, avšak mírnějším tempem než o týden dříve. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem snížila o dva haléře na litr a činí 27,74 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od konce září. Nafta nyní stojí 27,06 haléře za litr, tedy o dva haléře méně než před týdnem.   

V příštích sedmi dnech je třeba počítat s cenovým růstem pohonných hmot. Cena ropy Brent se totiž drží poměrně vysoko, jen mírně pod úrovní 45 dolarů za barel. Vzpruhu cenám ropě poskytuje vyhlídka na brzký příchod koronavirové vakcíny. V posledních dnes společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že testují látky s účinností zhruba 95 procent.  

Informace o vakcíně vnáší na trhy optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Související růst cen ropy se ještě teprve plně projeví v cenách pohonných hmot v ČR, takže ty právě v příštích sedmi dnech porostou, v rozsahu kolem deseti haléřů na litr.  
V posledních dvou týdnech také prakticky ustalo předchozí posilování koruny vůči dolaru, takže sílící koruna nebude tlumit efekt dražší ropy, což rovněž přispěje k růstu cen pohonných hmot v ČR.   

Ceny pohonných hmot porostou i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v listopadu levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i v Maďarsku a ve Slovinsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko nebo Polsko. Ve Slovinsku, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.      


Lukáš Kovanda, Ph.D.    
Národní ekonomická rada vlády (NERV)    
Hlavní ekonom, Trinity Bank    

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste