Patria (Patria Finance)
Daně a účetnictví  |  15.11.2020 09:27:00

Víkendář: Jak zdanit kapitál? Daně ze zisků ano, daň z bohatství ne

O optimálním zdanění kapitálu se uvažuje již dlouhá desetiletí. Jak na stránkách VoxEU poukazují Spencer Bastani a Daniel Waldenström, po řadu let panoval názor, že kapitál by zdaněn neměl být vůbec. Jeho základem byly studie ze sedmdesátých a osmdesátých let, podle kterých mělo takové zdanění výrazný negativní dopad na úspory domácností. Podle ekonomů se ale v posledních letech objevily analýzy, podle kterých již může mít zdanění kapitálu své výhody.

Hlavním argumentem pro zdanění kapitálu a příjmů z něj je nyní to, že zdanění mezd může být někdy nevhodným nástrojem pro přerozdělení příjmů. Dochází k tomu v případech, kde nepanuje takový rozdíl ve mzdách, ale velké rozdíly v bohatství a příjmech z kapitálu. V takových situacích může být podle ekonomů vhodnější kombinace zdanění práce i kapitálu namísto pouhého zdanění práce.

Pro zdanění kapitálu pak mohou hovořit i další argumenty. Vysoké bohatství může být například výsledkem jiných faktorů než tvrdé práce, která by vedla k akumulaci bohatství. Následující dva grafy popisují rozsah zdanění kapitálu ve vyspělých zemích. První graf porovnává hlavní typy daňových příjmů (relativně k produktu), druhý rozděluje zdanění kapitálu na jeho hlavní složky – zdanění kapitálových zisků, nemovitostí, dědictví, bohatství a korporací. Právě to představuje ve většině zemí největší podíl na celkovém zdanění kapitálu. Celkové zdanění je pak nejvyšší ve Francii a Dánsku, nejvyšší podíl má ve většině zemí zdanění práce. Nejvyšší zdanění kapitálu nacházíme v Rakousku a Belgii:

kapitál daně zisky bohatství

Zdroj: Capital taxation: A survey of the evidence, VoxEU


Mohly by se příjmy ze zdanění kapitálu výrazně zvýšit a stát se nejvýznamnější daňovou položkou? Podle ekonomů ne, protože výše kapitálu relativně k HDP se ve vyspělých zemích drží od osmdesátých let na zhruba stejné úrovni. Na to, aby jeho zdanění výrazně vzrostlo, by tedy musely jít nahoru daňové sazby a to je podle ekonomů nepravděpodobné. Co ale říkají studie o jednotlivých typech zdanění kapitálu? Zdanění úrokových příjmů a dividend je podle analýz namístě, a to z důvodů, které byly zmíněny výše. Stejné je to se zdaněním nemovitostí. U dědictví je možný pozitivní přínos zdanění. Na jedné straně tu stojí komplikace při zdanění tohoto typu, na straně druhé možné přínosy ve formě snížení rozdílů v příležitostech a „možné větší motivace k práci u dědiců“.

Negativně se studie staví k obecnému zdanění bohatství. Jednak proto, že historické zkušenosti ukazují na velké daňové úniky a v praxi je také tato forma zdanění výrazně komplikována složitým odhadem hodnoty některých aktiv. Studie podle ekonomů ale naopak podporují zdanění korporací. Zdanění zisků mimo jiné umožňuje zvýšit daňovou zátěž u těch, kteří mají jen minimální příjmy z práce, ale obrovské příjmy z aktiv, jako je duševní vlastnictví, patenty, vynálezy a podobně. Zdanění zisků také umožňuje zdanit zahraniční investory, ale ekonomové dodávají, že v této oblasti je vhodná mezinárodní spolupráce. Ta by měla eliminovat vliv mobility kapitálu a snahu určitých zemí o zvyšování své atraktivity snižování daní ze zisků.

Zdroj: VoxEU

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Víkendář: Jak zdanit kapitál? Daně ze zisků ano, daň z bohatství ne

Diskuze a názory uživatelů na téma: Víkendář: Jak zdanit kapitál? Daně ze zisků ano, daň z bohatství ne

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange