Soucitně (Soucitně)
Zdraví  |  18.11.2020 12:40:00

Vyhozené rybářské vybavení způsobuje největší znečištění oceánů plasty, tvrdí studie

Greenpeace vyzývá k celosvětové reakci ohledně vyhozených rybářských sítí, pastí a vlasců, které jsou smrtící pro mořské živočichy.

Ztracená a svému osudu ponechaná rybářská výbava, která je pro mořské živočichy smrtící, tvoří podle zprávy Greenpeace značnou část znečištění oceánů plasty.

Více než 640 000 tun sítí, vlasců, pastí a podběráků používaných v komerčním lovu ryb končí každý rok jako odpad v mořích. Pro lepší představu tato váha odpovídá počtu 55 000 typických londýnských dvoupatrových autobusů.

Zpráva, která čerpá z posledních výzkumů týkajících se rybářského odpadu znečišťujícího oceány, vyzývá k mezinárodní reakci vedoucí k zastavení znečištění plasty, které ohrožuje život mořských živočichů.

Přibližně 300 mořských želv nedaleko pobřeží Oaxaca v Mexiku uhynulo minulý rok, jelikož se zapletly do odhozených rybářských sítí. V říjnu loňského roku byla nedaleko orknejského pobřeží nalezena velryba čekající mládě, kterou potkalo to samé. Rybářské sítě jí ucpávaly kostice, což jsou útvary v ústní dutině kosticovců - neozubených kytovců, používané k filtrování potravy. Dle vědců by tyto sítě velmi negativně ovlivnily pozření potravy a pohyb této velryby.

Louisa Casson, členka Greenpeace vedoucí kampaň za čisté oceány ve Velké Británii řekla:

„Odhozená a ztracená rybářská výbava je největším zdrojem znečištění oceánů plasty a ohrožuje život mořských živočichů nejen ve Velké Británii, nýbrž po celém světě. Vody Velké Británie neexistují ve vakuu, oceány a moře nemají hranice. Vlády všech zemí světa musí začít chránit celosvětové vody a učinit rybářský průmysl, který je minimálně řízený, zodpovědným za toto nebezpečné znečišťování. Začít by to mělo tím, že Organizace spojených národů příští rok schválí globální dohodu o oceánech.“

Zpráva také upozorňuje, že odhozená a ztracená rybářská výbava je obzvláště nebezpečná. „Sítě a vlasce ohrožují mořské živočichy po léta, dokonce až desetiletí, jelikož se do nich může zachytit vše živé od malých ryb a korýšů až po ohrožené želvy, mořské ptáky a dokonce velryby.“

„S pomocí přílivů a proudů se tento odpad rozšiřuje po oceánech a mořích a nyní je unášen k arktickým břehům, vyplavuje se na vzdálených ostrovech Pacifiku, zamotává se do korálových útesů a znečišťuje mořské dno.“

Sice tento rybářský odpad odhadem tvoří 10 % znečištění oceánů plasty, ale tvoří většinu velkoobjemového znečištění plasty oceánů. Na základě jedné studie až 70  % mikroplastů na povrchu oceánů (váhově) překračujících velikost 20 cm mělo spojitost s rybařením.

Nedávná studie „velkého pacifického odpadiště“, oblasti s nahromaděným odpadem plastu v severním Pacifiku, přišla s odhadem, že se zde nachází 42 000 tun velkoobjemového plastu, z čehož 86 % tvoří rybářské sítě.

Jedna z výprav do jižního Pacifiku objevila dle odhadu 18 tun plastového odpadu rozprostírajícího se na 2,5 kilometrovém pásu pláže na neobydleném Hendersonově ostrově. Údajně se množství odpadu zvyšovalo tempem několika tisíc kusů denně. V této hromadě o váze 6 tun bylo odhadem 60 % odpadu, který pochází z farmového chovu ryb.

Greenpeace tvrdí, že rybářský odpad pochází převážně z nelegálního a neregulovaného odchytu ryb, avšak přeplněné rybí farmy k tomuto problému také přispívají. “Nedostatečná regulace a pomalý postup politiků bránící vzniku ochranných zón bez průmyslového rybolovu umožňují existenci a další přetrvávání tohoto problému,“ uvádí zpráva Greenpeace.

Greenpeace vyzývá OSN k vytvoření dohody, tak aby byl stanoven srozumitelný rámec ochrany mořského života. Tato dohoda by mohla pomoci vzniku ochranných zón, které by tvořily 30 % plochy světových oceánů do roku 2030.


Zdroj: The Guardian, Překlad: Diana P., Korektura: ink, Ilustrační obrázek: Sea Shepherd

Soucitně

Soucitně je portál soucitného přístupu ke zvířatům, etického spotřebitelství, veganství a aktivismu, který byl založen v roce 2010 a od roku 2015 je součástí neziskové organizace Otevři oči. Chceme lidem ulehčit přístup k informacím v této oblasti i nákup produktů, které se snaží vyhnout ubližování a zabíjení zvířat.

Na našem webu naleznete veganské recepty, mapy veg friendly restaurací a obchodů, praktické návody, jak být veganem, jak cestovat, kalendář akcí, novinky ze světa ochrany zvířat, citáty, informace ohledně zdravotních aspektů a další zajímavé věci.

Více informaci na: www.soucitne.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vyhozené rybářské vybavení způsobuje největší znečištění oceánů plasty, tvrdí studie (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vyhozené rybářské vybavení způsobuje největší znečištění oceánů plasty, tvrdí studie
18.11. 23:43  Debilita (Jan Novák)

Poslední zprávy z rubriky Zdraví:

Ne 12:40  Přežijí veganské restaurace koronavirovou krizi? Soucitně (Soucitně)
So 18:54  Tahle země neni pro mladý MUDr. Jan Hnízdil ()


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze