Soucitně (Soucitně)
Zdraví  |  13.11.2020 12:40:00

20 nejlepších rostlinných alternativ vajec

Existuje široký výběr možností, jak při pečení a vaření nahradit vejce. Není tedy důvod nadále podporovat vaječný průmysl. Můžete si sami vyzkoušet, jak jednoduché je vejce nahradit.

Ve vaječném průmyslu je týrání zvířat na denním pořádku

Každý rok jsou v naší zemi miliony kuřat-samců usmrceny plynem nebo zaživa rozdrceny, a to hned během několika hodin po vylíhnutí. Chov samců se provozovatelům finančně nevyplatí. V očích drůbežářského průmyslu by tato zvířata – oproti zvířatům chovaným a vykrmovaným na maso – neposkytla dostatečné množství masa v dostatečně krátké době. Stejná situace mimochodem nastává v bio i v ne-bio chovech.


Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

Ani změna této praxe by toho příliš nezměnila. Utrpení kuřat i jejich rodičů by stále pokračovalo. Ve vaječném průmyslu je utrpení zkrátka na denním pořádku. Slepice byly vyšlechtěny tak, aby snášely nadměrné množství vajec. Kvůli zátěži, kterou to pro jejich tělo obnáší, značný počet zvířat zemře již během období snášení, mnoho z nich kvůli této extrémní zátěži onemocní. Na konci období snášení – tedy často po jediném roce – jsou zvířata zabita na jatkách.

Alternativy vajec z lednice nebo ze spíže
Různé běžné potraviny se dají skvěle použít jako náhrada vejce. Pravděpodobně již máte některé z nich v lednici nebo ve spíži. Tak jen do toho.

Při přípravě buchet, sušenek, veganských míchaných vajíček nebo náplně do quiche se často mohou hodit různé alternativy vajec. Nejdříve tedy popřemýšlejte, jaký účel měla vejce v receptu původně plnit – zpravidla to bývá pojení nebo zvláčnění – a podle toho zvolte vhodnou alternativu.

U mnohých těst, například kynutého či lineckého, můžete jedno vejce prostě vynechat (pokud je třeba větší počet vajec, vynechání už může být obtížnější). Linecké těsto je pak často ještě křupavější a kynuté těsto díky droždí stejně zvláční. Můžete případně přidat trochu více tuku nebo tekutiny, než je v receptu uvedeno, abyste dosáhli správné konzistence těsta.

Pokud chcete nahradit více vajec, může být také vhodné zkombinovat různé alternativy. Prostě vyzkoušejte, co vám nejlíp funguje a nejvíc chutná.

1. Jablečný protlak
3 polévkové lžíce (60 g) jablečného protlaku (pyré) a případně ještě 1 čajová lžička rostlinného oleje se výborně hodí při přípravě pečiva, které se nemá rozpadat a nemá být příliš suché. Je možné, že výsledek bude jemně chutnat po jablkách, to by však v kynutém pečivu, čokoládových bábovkách nebo ovesných sušenkách nemělo vadit. Pokud chcete spíše kypré pečivo, můžete přidat trochu více prášku do pečiva (po přidání ovocného protlaku může být pečivo trochu hutnější).       

20 až 25 g = 1 polévková lžíce, 3 polévkové lžíce = 1 vejce

2. Hraška
Vynikající alternativou vajec je hraška. Jak napovídá název, jednou z hlavních surovin je hrách, což je dobré i z hlediska ekologické stopy, a navíc hrašku vyrábí brněnská firma. Hraškou můžeme nahrazovat vejce v karbanátcích, nákypech, sladkých i slaných těstech, pomazánkách, leču… Hraškou můžeme obalovat veganské řízky a placky, zahušťovat omáčky a polévky nebo vyrábět dipy. (Např. 1 vejce = cca 20 g Hrašky Vanilka (1 polévková lžíce) + 40 ml vody.)

Podrobnosti najdete na www.hraska.cz.

3. Aquafaba (voda z cizrny)

Aquafaba (voda z cizrny) je úžasnou alternativou sněhu z bílků. Tekutinu ze sklenice nebo plechovky konzervované cizrny lze použít nejen na čokoládovou pěnu, ale i na výrobu makrónek, pusinek apod. Většinou můžeme tekutinu použít přímo. Někdy je vhodné tekutinu zredukovat asi na dvě třetiny. Tím docílíme konzistence podobné želé. 25 až 30 ml cizrnové vody odpovídá zhruba jednomu vaječnému bílku.

Velmi zralé a vidličkou na kaši rozmačkané banány se stejně tak jako jablečný protlak hodí na spojení těsta a hlavně na jeho zvlhčení. Banán je vhodné použít na sušenky, vafle, cookies a bábovky. 60 g (asi 3 lžíce) banánové kaše nahradí 1 vejce. Vlastní chuť banánu je trochu výraznější než u jablečného protlaku. V palačinkách nebo vaflích to ale může být dokonce výhoda.

5. Chia semínka

Chia semínka jsou skvělou alternativou vajec.

1-2 lžíce chia semínek namočíme ve 3-4 lžících vody, necháme krátce nabobtnat, a získáme tak dobrou a zdravou alternativu k jednomu vejci. Chia semínka totiž poskytují řadu živin a vlákniny. Můžete je používat k pojení třeného těsta, těsta na sušenky nebo slané pečivo.

6. Lněná semínka

Stejně tak jako chia semínka může vejce nahradit i 20 g rozdrcených lněných semínek, která byla několik hodin namočena v 50 ml vlažné vody. Lněná semínka jsou tmavá, hodí se tak spíše do tmavších jídel, například do brownies. Samozřejmě ale také můžete použít zlatá lněná semínka, která jsou světlá. Rozdrcená lněná semínka mimochodem obsahují esenciální mastné kyseliny omega 3.

7. Dýňová kaše

Stejně tak jako jablečný protlak nebo rozmačkaný banán dokáže vejce nahradit také 60 g (asi 3 lžíce) dýňové kaše. Typická chuť se dobře hodí do aromatičtějších třených těst nebo např. do skořicových šneků z kynutého těsta nebo do slaného pečiva.

8. Mouka

Abychom v muffinech, palačinkách a bábovkách, které mají být vláčné, kypré a nadýchané, nahradili jedno vejce, můžeme rozšlehat 2 lžíce mouky spolu s 1 lžící prášku do pečiva, 2 lžícemi oleje a 2 lžícemi vody. Mouka pojí a prášek do pečiva těsto zvláční. Olej a voda dodají chybějící vlhkost.

9. Minerální voda

Při výrobě obzvláště vláčných těst, například veganského piškotu, pomáhá minerálka spolu s trochou sójového jogurtu a prášku do pečiva (viz níže). Může být náročné zvolit správné množství, proto ideálně postupujte podle jednoho z mnoha veganských receptů. Pro přípravu houskových knedlíků je zase skvělá sodovka (perlivá voda).

10. Soda a kyselina
Soda ve spojení s kyselinou (typicky s octem nebo citronovou šťávou) pomáhá udělat nádherně vláčné těsto. Je tedy vhodná na dortové korpusy, bábovky a buchty. Ke zvláčnění 500 g mouky stačí 3-4 zarovnané čajové lžičky sody a 2-3 čajové lžičky octa nebo citronové šťávy.

11. Rostlinné mléko

Místo jednoho vejce můžeme také použít trochu rostlinného mléka. Snažíme-li se v křehkých těstech jako je například linecké cukroví doplnit chybějící vlhkost, často stačí jednoduše přidat 3-4 lžíce rostlinného mléka. Případně můžeme místo mléka přidat trochu více tuku.

12. Hedvábné tofu

Hedvábné tofu (silken tofu) je druh velmi měkkého tofu. 60 g rozmačkaného hedvábného tofu spojí třené těsto a dodá mu vlhkost a vláčnost. To je například ideální v kynutých těstech, která mají obsahovat jedno vejce. Také veganskému tvarohovému koláči, quichi nebo krémům hedvábné tofu dodá příjemnou texturu připomínající vejce. Hedvábné tofu je dobrým základem pro jemné čokoládové krémy. Lze jej také použít jako polévkovou zavářku (nebo na knedlíčky).

13. Sójový jogurt

Sójový jogurt je dobrou alternativou vajec, když potřebujeme, aby pečivo bylo vláčné. U muffinů, bábovek a buchet, které mají být vláčné a kypré, můžeme místo jednoho vejce použít 60 g sójového jogurtu a o něco více prášku do pečiva (třeba jednu špetku), než je uvedeno v receptu.

14. Sójová nebo cizrnová mouka

Klasickou alternativou vajec je sójová mouka, která obsahuje bílkoviny a škrob. Smícháme 1-2 lžíce sójové mouky se 2 lžícemi vody. Sójová mouka zajistí spojení a konzistenci třených těst, těsta na sušenky, vafle, cookies i brownies. Může se stát, že sojová mouka bude ve výsledném produktu cítit, bývá to ale nápadné až při použití většího množství.

Cizrnová mouka je vhodná k vázání tekutin ve slaných pokrmech jako jsou například nákypy nebo quiche. Lze ji také použít k přípravě veganské omelety.

15. Škrob

Škrob je vhodný nejen k pojení pudinků a omáček. 2 lžíce škrobu a k tomu 2 lžíce vody můžeme použít v receptech na pečivo, kde je potřeba jen jedno vejce. Škrob můžeme použít také do náplně quiche, kterou nám pomůže zahustit.

16. Rajčatový protlak

Při přípravě slaných, pečených či smažených jídel, např. hamburgerů, můžeme místo vejce použít 2 lžíce rajčatového protlaku. Rajčatový protlak je ve slaných jídlech chuťově poměrně neutrální a dá se dobře kombinovat s kořením. Výslednému pokrmu však propůjčuje charakteristickou barvu.

17. Tofu

Tofu je lahodnou alternativou vajec ve slaných pokrmech. Rozmačkané či rozmixované tuhé tofu se sice může použít i do pečiva, hodí se ale hlavně do náplní quiche nebo na výrobu veganských míchaných vajíček (tofíček). Použít ho můžeme také v receptech na pomazánky nebo saláty, kde bychom jinak použili vařená vejce.


Foto: Olga Nema

18. (Instantní) bramborová kaše

Instantní bramborová kaše ve vločkách nebo také běžná bramborová kaše jsou dobrou alternativou vajec k pojení. V receptech na jídla, která mají mít hutnou konzistenci, nahraďte jedno vejce 2 lžícemi bramborových vloček nebo bramborové kaše. Tato alternativa vajec se skvěle hodí do veganských “pečení”, „masových“ kuliček, karbanátků apod.

Jestliže kromě konzistence chcete dosáhnout také chuti nebo barvy vajec, můžete vyzkoušet tyto ne úplně klasické alternativy vajec:

19. Kurkuma

Typickou žlutou barvu vajec získáte použitím kurkumy. Pokud použijete malé množství, zpravidla to na chuti ani nepoznáte, pokud ho chcete použít více, tak se toto koření hodí spíše do slaných jídel. Můžete ho použít do míchaných tofíček, veganských quichů a špeclí. Jednoduše požadované množství přimíchejte do mouky, tekutiny nebo jej můžete například přidat do marinády na tofu.

20. Kala namak – černá sůl

Kala namak, tedy černá sůl, je koření indické kuchyně. Díky svému obsahu síry jídlům dodává typickou chuť i aroma vajec. Můžete ji použít do míchaných tofíček, pomazánek, veganských quichů a omelet, ale také například do (ne)vaječného likéru. V pokrmech jednoduše vyměňte část soli za černou sůl a zamíchejte ji do mouky, tekutiny nebo jí můžete jemně posolit výsledný pokrm.


Většina textu byla čerpána z Peta.de. Přeložila a upravila Katrin Vorreiterová, korektura: Andrea Hermanová a Eliáš Vala

Soucitně

Soucitně je portál soucitného přístupu ke zvířatům, etického spotřebitelství, veganství a aktivismu, který byl založen v roce 2010 a od roku 2015 je součástí neziskové organizace Otevři oči. Chceme lidem ulehčit přístup k informacím v této oblasti i nákup produktů, které se snaží vyhnout ubližování a zabíjení zvířat.

Na našem webu naleznete veganské recepty, mapy veg friendly restaurací a obchodů, praktické návody, jak být veganem, jak cestovat, kalendář akcí, novinky ze světa ochrany zvířat, citáty, informace ohledně zdravotních aspektů a další zajímavé věci.

Více informaci na: www.soucitne.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

20 nejlepších rostlinných alternativ vajec

Diskuze a názory uživatelů na téma: 20 nejlepších rostlinných alternativ vajec

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Zdraví:

Ne 12:40  Přežijí veganské restaurace koronavirovou krizi? Soucitně (Soucitně)
So 18:54  Tahle země neni pro mladý MUDr. Jan Hnízdil ()


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze