Tiskové zprávy  |  05.11.2020 14:19:22

Efekty koronaviru: Nájem v Praze i ceny za byty klesají, v Brně naopak rostou

Teprve ve třetím kvartálu se na realitním trhu naplno projevily dopady první vlny koronaviru. I díky tomu je možné identifikovat trendy, které se pravděpodobně budou projevovat v následujících měsících. Z nich vyplývá, že pokračuje přesun Čechů do nájmů, klesají prodeje nemovitostí, pražské byty zastavily růst a mírně zlevňují, naopak v regionech nepřestávají zdražovat. To výrazně brzdí proud Pražanů mířících za hranice města. Údaje přinesl Monitor přímého přímého prodeje a pronájmu nemovitostí, vycházející z dat realitní služby Bezrealitky. Podle jejích představitelů může pandemie dlouhodobě zlevnit bydlení ve velkých městech.

Asi nejsledovanější parametr – cena bytů – v Praze poprvé po více než dvou letech začíná klesat. Nejedná se však o pokles výrazný, ceny se vrátily na konec roku 2019. Metr čtvereční pražského bytu tak vyjde na 92 tisíc korun. Oproti tomu takřka ve všech ostatních krajích ceny bytů naopak rostly. Ve Středočeském o 9 % kvartálně a 16 % meziročně na 55,8 tisíc korun za metr čtvereční, v Jihomoravském o 8 % kvartálně a 19 % meziročně na 65 797 za metr čtvereční, v Moravskoslezském pak kvartálně o 6 % (avšak při 1% poklesu meziročně) na 28 888 za metr čtvereční.

Přes Bezrealitky se za třetí kvartál pronajalo přes 12 tisíc bytů, tedy zhruba o třetinu více než před rokem. Chuť – anebo nutnost – Čechů se stěhovat do nájmů tedy nepolevila ani přes letní měsíce. Průměrný nájem v Praze klesl na cenu 237 korun na metr čtvereční, což je nejméně za poslední roky. V regionech pak ceny nájemního bydlení opět rostou – například v Brně a Jihomoravském kraji jsou nyní pronájmy s cenou 231 korun za metr čtvereční naopak historicky nejdražší. Po takřka celém Česku je zájem především o střední a malé byty – pronájmy velkých bytů od 3+1 výše se v Praze propadly za poslední kvartál o 72 %, v rámci celého Česka pak o 55 % kvartálně a 40 % meziročně.

„Nastává tak paradoxní situace – zatímco ceny v Praze se propadají nebo stagnují, v Brně naopak rostou. Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka – turisté, manažeři nebo investoři – a ta nyní stagnuje. Oproti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci, a ten neutuchá,“ vysvětluje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. Brno se navíc stále častěji stává útočištěm i pro Čechy odcházející z Prahy kvůli drahému bydlení a to je trend, který bude spíše sílit.“

 

Díky dostupnějším nájmům i nadále obecně klesá chuť kupovat rezidenční nemovitosti, meziročně zhruba o 14 %. Podle odhadů stojí za propadem jak investoři ze zahraničí, tak pád krátkodobých pronájmů v Praze. Češi však o to více investují do rekreačních objektů a v posledních měsících i nově se rodícího segmentu "druhých domovů". Jen přes Bezrealitky se od jarní krize prodaly chaty a chalupy za více než miliardu korun, v případě druhých domovů se podle odhadů jedná o částku kolem 750 milionů korun.

„První vlna přinesla návrat nájemního bydlení ve velkých městech a po dlouhé době také zastavení růstu cen pražských nemovitostí. Oproti tomu jasně ukázala, že krajská města včetně například Brna její dopad nezasáhl tolik a ceny bydlení zde i nadále rostou. Druhá vlna, která bude mít ještě zásadnější dopad, tyto trendy dále prohloubí,“ zmiňuje Meyer. „Nyní si již netroufám odhadnout, kdy bude adekvátní bavit se o návratu do normálu. Zkušenosti z Česka i zahraničí však ukazují, že celá řada věcí se změní. Jeden z výrazných vedlejších efektů přesunu lidí z kanceláří do homeoffice by mohl mít například podobu levnějšího bydlení ve velkých městech.“


Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a jednou z největších realitních služeb celkově. Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a každý měsíc se jeho prostřednictvím prodá zhruba 800 a pronajme kolem 4000 nemovitostí. Portál mimo jiné nabízí také kompletní správu a pronájem nemovitosti v rámci své služby Bezrealitky Nájem.Lidem portál na provizích, které by jinak museli zaplatit realitním kancelářím, ušetřil za první pololetí roku 2020 přes miliardu korun.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:

30.01.2024  Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee Pluxee Česká republika (Pluxee ČR)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688