Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  02.11.2020 15:44:35

Deficit roste, ovšem drama se zatím nekoná


Stav českých veřejných financí se i v říjnu podle očekávání zhoršil, když vykázal deficit na úrovni 274 mld. . Ve srovnání se zářijovým výsledkem tak došlo k nárůstu „jen“ o zhruba 22 mld. . Nadále tak platí, že tlak na rozpočet za prvních deset měsíců roku nebyl tak silný, jak vláda zřejmě očekávala, když plánovala za letošní rok půlbilionový schodek. Rezerva, kterou jí schválený rámec pro zbytek roku poskytuje, se ovšem pravděpodobně bude hodit, jelikož epidemie v Česku mezitím znovu nabrala na síle a vyžádá si tak bezpochyby další výdaje. Zatímco před příchodem druhého kola ekonomických restrikcí jsme přepokládali celkový letošní deficit bezpečně pod hranicí 400 mld. , nyní se kloníme k tomu, že konečný účet za letošní úrok se bude pohybovat v blízkosti 450 mld. .

Na daních se letos oproti loňsku dosud vybralo o zhruba 61 mld. méně, přičemž lví podíl na tom měly daně z příjmů právnických osob (-18,3 mld. ). Významnou roli zde ovšem hraje prominutí červnové zálohy. Na daních z příjmů fyzických osob meziročně ubylo téměř 11 mld. . Výrazný propad byl zaznamenán i u odvodů pojistného na sociální zabezpečení, kde oproti loňsku schází necelých 16 mld. . Ekonomické ochlazení a útlum maloobchodního prodeje se již promítl do výběru daně z přidané hodnoty (-3,3 mld. ) i spotřebních daní (-2,5 mld. ). Celkový letošní obrázek naopak vylepšují vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie, které meziročně narostly o více než 21 mld. .

Obří nárůst pochopitelně zaznamenaly státní výdaje, konkrétně se jednalo o skok v objemu 212 mld. . Zde mezi nejvýznamnější položky patří zvýšení důchodů (29 mld. ), vyšší výplata dávek nemocenského pojištění (14 mld. ), transfery podnikatelským subjektům (39,2 mld. ) či transfery územním rozpočtům (37 mld. ).

Podle údajů ministerstva financí lze za přímé důsledky podpůrných opatření v souvislosti s pandemií označit dodatečné výdaje ze státního rozpočtu na úrovni 169 mld. . Mezi nejvýznamnější položky zde patří kompenzační bonus pro OSVČ (13,3 mld. ), programy Antivirus A+B+C (32,6 mld. ) či dodatečné výdaje ve zdravotnictví (43,8 mld. ).


Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688