mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  30.10.2020 15:04:00

Dřevo a inovace – česká řešení pro Finsko

Velvyslanectví České republiky v Helsinkách dne 29. října 2020 uspořádalo celodenní virtuální konferenci, v rámci které byla finským partnerům představena již do praxe zavedená česká inovativní řešení či probíhající výzkumné projekty související se zpracováním a využitím dřeva. Konference se celkem zúčastnilo více jak 30 zástupců českých i finských firem a univerzit a vedla k navázání řady nových kontaktů s perspektivou budoucí spolupráce.

Po úvodním slovu velvyslance České republiky ve Finsku Ivana Jukla a manažera pro inovační politiku Sdružení finského lesnického průmyslu Antti Tahvanainena představilo pět českých firem svá inovativní řešení z oblasti využití, zpracování a péče o dřevo. Firma Adichem prezentovala svůj impregnační nátěr Tairon, který díky minimální toxicitě, nízké viskozitě a vysoké penetrační schopnosti s využitím nanočástic překonává většinu nevýhod podobných produktů na trhu. Společnost Elite Timber Construction představila svůj revoluční koncept dřevostaveb MirDesign, který zásadně mění funkční, estetický i environmentální přístup k modernímu bydlení. Firma FN NANO se dlouhodobě věnuje fotokatalytickým funkčním nátěrům využívajícím nanotechnologii a v rámci konference uvedla svůj relativně nový funkční nátěr FN Wood. Společnost Grena se zaměřuje na výrobu deskových materiálů, z nichž během konference prezentovala nehořlavé dřevo imitující vermikulitové desky s širokým využitím ve stavebnictví. Firma Home3 uvedla svůj komplexní koncept zdravé dřevostavby s řízenou ionizací ION HOUSE, jehož cílem je zajistit uvnitř budov stejně zdravé prostředí jako v přírodě.

V odpolední části následovaly prezentace největších finských dřevozpracujících firem UPM a Stora Enso a finského státního Technického výzkumného střediska VTT. UPM Biomedicals představila svůj výzkum a vývoj i konkrétní produkty využívající nanocelulózu pro regenerativní medicínu. Stora Enso, největší evropský dodavatel dřevěného stavebního materiálu, prezentovala projekty výškových dřevěných staveb jakožto dlouhodobě udržitelné řešení radikálně snižující emise a zvyšující rychlost výstavby budov s celkově zásadně příznivějším environmentálním dopadem. VTT představilo svůj výzkum a vývoj v oblasti využití ligninu pro výrobu termoplastických materiálů, nátěrů, náhrad pryskyřic, funkčních aditiv, ale i pro čištění vody či uchování energie.

Poslední blok konference byl věnován činnosti univerzit a jejich spolupráci s firmami a uvádění výsledků výzkumu do praxe. Za českou stranu své aktivity prezentovala Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze, která se zaměřila na oblast nátěrů pro dřevěné exteriéry, zpracování dřeva, tepelnou modifikaci dřeva, biomateriály, laboratorní testování (využitelné i pro firmy), využití ligninu, zvyšování odolnosti dřeva atd. Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií Mendelovy univerzity v Brně se kromě jiného věnuje anatomii dřeva, akustice, analýze dezintegračního procesu, numerickým modelům stárnutí dřeva, konzervaci dřeva, konstrukčním spojům bez použití lepidel, povrchovým úpravám dřeva a ve spolupráci se zahraničními univerzitami (včetně helsinské univerzity Aalto) rovněž karbonizaci dřeva. Technická univerzita v Ostravě se zaměřila na představení projektu tzv. chytrého dřevěného mostu, jenž kombinuje využití kůrovcového dřeva s moderními monitorovacími on-line technologiemi. Zástupci univerzity v Oulu představili probíhající výzkum a vývoj v oblasti termoplastů vyráběných z biomasy a jejich praktické využití. Finské Technické výzkumné středisko VTT prezentovalo své inovační aktivity v oblasti biomateriálů a jejich využití v praxi a dále se věnovalo možnostem partnerství a spolupráce, ať již s českými výzkumnými institucemi či s českými firmami.

Konference dokázala, že pro české firmy a instituce existují exportní příležitosti i možnosti spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje i v oboru, ve kterém lze Finsko právem považovat za velmoc. Právě díky rozsahu aktivit finských firem a institucí jsou zde konkrétní příležitosti pro chytrá inovativní řešení s vysokou přidanou hodnotou. Velvyslanectví v Helsinkách bude i v návaznosti na tuto akci nadále podporovat perspektivní spolupráci českých a finských subjektů v tomto oboru a věří, že tento projekt pro ni položil dobrý základ.

Daniel Horák, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Dřevo a inovace – česká řešení pro Finsko

Diskuze a názory uživatelů na téma: Dřevo a inovace – česká řešení pro Finsko

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange