David Jukl (Mercurius Pro)
Investice  |  26.10.2020 10:03:21

Týdenní přehled (26.10.2020)

USA – Makroekonomické Indikátory

 

Počet nově započaté výstavby bytů Housing Starts) v září stoupl o 1,9% poté, co v srpnu poklesly o 6,7%. I přes nárůst o 51,5% od dubnového minima, na 1 415 000 jednotek, jsou stále o 14,5% pod svým maximem na začátku roku. Měsíční přírůstek vychází z 8,5% nárůstu počtu zahájených bytů v sektoru rodinných domů (songle-family homes). Nová výstavba bytových domů (multi-unit house) současně poklesla o 14,7%. Růst byl obzvláště silný na severovýchodě Spojených států. Stavební povolení zaznamenala silný nárůst o 5,2% a dosáhla 1 553 000 jednotek, což je nejvyšší úroveň od března 2007.
- Prodej stávajících domů (existing home sales) vzrostl v září o 9,4%. Od květnového minima vyskočili o 67,3%. Počet jednotek se zvýšil z 5 980 000 v srpnu na 6 540 000 v září, což je nejvyšší úroveň od května 2006. Další prodej vzrostl ve všech hlavních regionech USA, ale severovýchod vykázal největší nárůst prodejů, a to 16,2%. Růst byl silnější u prodeje rodinných domů (+ 9,7%) než u bytových domů (+ 6,3%).
- Hlavní Ekonomický indikátor konferenční rady (LEI) v září vzrostl o 0,7% poté, co v srpnu vzrostl o 1,4%. Od dubnového minima se indikátor vyšplhal o 10,6%. Měsíční zisk v září byl způsoben hlavně příspěvkem ve výši 0,47 procentního bodu vyplývajícím z dat o dávkách v nezaměstnanosti. Šestiměsíční změna hlavního indikátoru je opět pozitivní. Roční odchylka zůstává záporná na -4,4%.
- Po neočekávaném nárůstu z minulého týdne poklesly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti během týdne končícího 17. října z 842 000 na 787 000.

Finanční trhy

 

Investoři sledovali jednání o novém plánu obnovy ekonomiky v USA a reagovali na každou novinku. Významný byly také vývoj ekonomických ukazatelů, a z nich plynoucí povzbudivá národohospodářská data, na druhé straně kompenzovaná velkým nárůstem nových případů COVID-19 v Severní Americe a Evropě. Možnost vítězství demokratického kandidáta v amerických prezidentských volbách také zvyšuje pravděpodobnost vládních investic a výrazných výdajových programů v nadcházejících letech spolu se zvýšením daňového zatížení. Po pondělních prudkých poklesech indexů byly trhy stabilnější. Všechny indexy - Dow Jones, S&P 500 a NASDAQ ukončily týdenní obchodování ve ztrátě, poklesem o 1%, přičemž NASDAQ klesl téměř o 2%. Ceny ropy měly v pátek zakončily týden s propadem 3,08%.

Výnos desetiletých US federálních dluhopisů vzrostly tento týden na téměř 0,85%, což je nejvyšší úroveň od června. Zdá se, že solidní ekonomická čísla i výhled hlavních vládních výdajů v plánu obnovy USA a pravděpodobné zvolení demokratické vlády tento dlouhodobý růst výnosů podporují. Výnosy také prudce vzrostly v Kanadě s 10letými výnosy na 0,67% v pátek ráno, což je zhruba o 10 bazických bodů více než minulý týden.
Americký dolar ztratil půdu pod nohama vůči většině ostatních měn. Libra šterlinků a euro byly obzvláště silné, podporované obnovením obchodních jednání o brexitu mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Na týdenní úrovni se pár EURUSD obchodoval o 1,25% výš, GBPUSD pak výš o 0,81%.
První emise sociálních dluhopisů na financování oživení evropské ekonomiky byla také velkým hitem a podpořila euro. Euro zakončilo obchodování na 1,1858 USD a libra na 1,308 USD. Kanadský dolar zhodnocoval méně než hlavní evropské měny, ale přesto se usadil nad 0,76 USD. Nyní se blíží úrovním pozorovaným na konci srpna, před začátkem druhé vlny COVID ‑ 19. Japonský jen dosáhl proti americkému dolaru zhodnocení o 0,48%, švýcarský frank pak vůči dolaru na týdenní bázi posílil o 1,20% a švédská koruna o 1,15%.

Další makroekonomické indikátory

 

Prodej nových domů (září) - Prodej nových domů pokračuje ve svém impozantním nárůstu. V srpnu postoupily o 4,8%, což představuje celkový zisk 77,4% z dubnového minima. Úroveň v srpnu, 1 011 000 jednotek, je nejvyšší od září 2006. V září se nicméně očekává další nárůst. Počet vydaných stavebních povolení opět vzrostl a index důvěry stavitelů domů se dále zlepšil. Prodej nových rodinných domů by měl vzrůst na 1 040 000 jednotek.
Nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (září) - Nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu opět vzrostly; 0,6% nárůst však byl mnohem menší než nárůst zaznamenaný ve dvou předchozích měsících. V září by mohla být situace ještě horší, s předpovědí poklesu nových objednávek. Sektor dopravy by se měl dočkat dalšího stlačení, protože výroba automobilů v září poklesla a nové letecké objednávky by mohly být opět záporné (zrušení stále převažují nad novými objednávkami). Po vyloučení dopravy se očekává zisk pouhých 0,3%. Celkově je prognóza poklesu o 0,2%.
Index spotřebitelské důvěry Conference Board (říjen) - V září zaznamenal index Conference Board nejsilnější měsíční nárůst od dubna 2003. Zisk 15,5 bodu jej přivedl na 101,8, což je nejvyšší bod od března. Další zlepšení se očekává v říjnu, i když nárůst by měl být menší. V říjnu index University of Michigan vzrostl pouze o 0,8 bodu. Na druhé straně byl růst indexu TIPP výraznější (10,2 bodu). Nejnovější pokles počtu nezaměstnaných je povzbudivý. Závěrečná směna volební kampaně by se pro některé Američany mohla ukázat jako znepokojivá.
Nový nárůst v případech COVID ‑ 19 je také faktorem, který by mohl omezit nárůst důvěry. Očekáváme, že index Conference Board vzroste ze 101,8 na 103,0.
Reálný HDP (3. čtvrtletí - předběžný odhad) - Pokles reálného HDP ve druhém čtvrtletí byl nejhorší od prvního zveřejnění národních účtů. Pokles lze primárně zaznamenat až po zavedení opatření v oblasti veřejného zdraví a lockdownů, která byla zahájena v polovině března. Převážná většina těchto opatření byla nyní zrušena a opětovné otevření bezpochyby ve třetím čtvrtletí významně podpořilo reálný HDP. Podle našich modelů by měl GDPr vykázat zásadní oživení ve výši přibližně 30% (anualizováno). Zlepšení přijde hlavně ze skutečné spotřeby, která by měla postoupit o více než 40%. Spotřeba zboží dlouhodobé spotřeby by se měla zvýšit o více než 70% (ročně). Kromě čistého vývozu a vládních výdajů by všechny ostatní složky měly pozitivně přispívat k růstu.

Eurozóna

 

Zasedání Evropské centrální banky (říjen) - V posledních několika týdnech muselo několik evropských vlád znovu zavést opatření v oblasti veřejného zdraví, která omezují ekonomiku v reakci na nový nárůst případů COVID-19. To vytváří větší tlak na Evropskou centrální banku (ECB), která bude v nejbližší době obtížněji dosahovat svého cíle stimulovat ekonomiku a inflaci. Prozatím jsou zavedená opatření dostatečná ke stabilizaci finančních trhů, ale investoři mohou brzy chtít jistotu v podobě rozšíření určitých programů ECB. ECB by mohla mimo jiné zvýšit plánovaný objem 1 350 miliard EUR přidělený na program pandemického nouzového nákupu (PEPP) a signalizovat, že se doba platnosti programu prodlouží.
Reálný HDP (3. čtvrtletí - bleskový odhad) - V eurozóně došlo ve druhém čtvrtletí k velmi výraznému poklesu reálného HDP. Je zřejmé, že COVID-19 a opatření, která vlády v boji proti pandemii zavedly, tvrdě zasáhly ekonomiku Eurolandu. Uvolnění opatření na jaře a v létě by mělo vést k velkému oživení reálného HDP, jak již ukázaly některé měsíční ukazatele.

Rizika

 

COVID-19: Dynamika šíření pandemie, nejistota ohledně buněčné rezistence po prodělání onemocnění (zdroje uvádějí maximální dobu imunizace 60 dnů) a výzkumy potvrzené závažné komplikace po odeznění COVID-19 (dýchací, kardiovaskulární, poškození mozku) vytváří tlak na ekonomiky. Vedle toho sílí hrozba globální paniky, pokud se některé z výše uvedených aspektů potvrdí, jejich závažnost nebude, co do počtu postižených, marginální a snahy o nalezení účinné vakcíny selžou – zejména, pokud bude na trh uvedeno farmakum, které se v praxi ukáže jako málo účinné. V takovém případě by tlak na de-globalizaci ještě zesílil a společenské nepokoje by mohly v některých zemích gradovat na široké platformě.
Prezidentské volby: Z aktuálních průzkumů prozatím vyplývá, že dřívější obavy o zpochybnění výsledků voleb, pokud bude rozdíl velmi těsný, se nejeví jako pravděpodobné, neboť demokratický kandidát vede s přesvědčivým náskokem, nicméně existuje zde možnost, že část volitelů bude hlasovat proti zadání a v takovém případě je možné očekávat povolební komplikace.
Wall Street je patrně indiferentní vůči změně v Bílém domě a předvolební vyčkávání institucionálních investorů a velká volatilita v cenách, když trh je realizován retailem, patří ke standardnímu koloritu voleb v USA.
Z hlediska řízení rizik však vnímáme jako pragmatičtější postup ukončení vstupů a setrvání mimo pozice do vyhlášení výsledků voleb. Toto stanovisko je irelevantní pro poziční obchody, a  je aktuální pouze pro krátkodobé pozice.


Mercurius Pro

Mercurius Pro, o. c. p., a. s. vznikl v roce 2018 a jeho tým má bohaté zkušenosti z předchozího působení jak v českých, tak zahraničních makléřských domech, investičních bankách a dalších finančních institucích. Poskytujeme profesionální služby pro začínající, pokročilé i institucionální investory. Naší vizitkou jsou letité zkušenosti a výsledky naší práce.

Pro investory, kteří nemají velké zkušenosti, případně jsou limitováni časem, nabízíme konzultace s makléřem či pasivní přístup k investicím skrze řízená portfolia. Zkušený investor uvítá širokou paletu nástrojů FX, komoditního, finančního i akciového trhu, včetně derivátů. Lehce si tak může z naší nabídky vytvořit své široce diverzifikované portfolio. Profesionálním a korporátním investorům nabízíme produkty a podmínky upravené dle jejich požadavků.

Více informací najdete na: www.mercurius.pro

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Týdenní přehled (26.10.2020)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Týdenní přehled (26.10.2020)

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

St 16:50  Prodeje Fordu v listopadu v USA klesly meziročně o 21% Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
St 16:12  Region korigoval předchozí zisky (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)

Přečtěte si také:

26.10.2020COVID Monitor (26.10.2020) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
26.10.2020Index podnikatelské nálady Ifo klesl (26.10.2020) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange