Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Práce  |  15.10.2020 15:18:21

5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova


Práce z domova za posledních 6 měsíců skokově posílila bezprecedentním způsobem. Za tu dobu jsme měli možnost se o mnoha věcech poučit. Jaké časté problémy vás mohou potkat při homeworkingu? Jedná se o nabourání soudržné firemní kultury, pokles produktivity a aktivního zapojení zaměs

Limitované možnosti komunikace a koordinace

Ve chvíli, kdy pracovní tým nesdílí jednu kancelář, ale je rozeset po domácnostech na homeoffice, může velmi jednoduše dojít ke zkratu komunikace. Lidé přestanou efektivně sdílet informace, a pak je jen krůček k problémům jako je dezorganizace, neefektivní dělba úkolů, růst izolace a pokles motivace. Týmy pracující distribuovaně proto potřebují být vybavené účelnými nástroji pro spolupráci a sdílení informací, ale také mít možnost živě neformálně komunikovat, aby si udrželi sociální vazby. „Osobní interakci, která při sociální izolaci na homeoffice odpadá, asi nejlépe suplují videokonference, které nabízejí kvalitní přenos zvuku a obrazu, možnost sdílet dokumenty a spolupracovat při jejich editaci. Pro osvěžení vztahů je pak dobré například zahajovat videoschůzky neformální otázkou a zřídit chatovací prostor pro neformální komunikaci,“ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro.

Špatná koordinace a plánování

Vzdálená práce z domácího prostředí klade větší nároky na koordinaci týmu a plánování, lidé ztrácejí tah na branku a je složitější motivovat je k dosažení konkrétních cílů. Je třeba dbát na jednoznačnou komunikaci, kdy musí každý člen týmu porozumět tomu, čeho má dosáhnout a vědět, do kdy má úkol splnit. Nezbytnou podmínkou je i stanovení dílčích postupových kroků a termínů pro jejich dokončení kroků. Práce ve stanoveném časovém rámci je konkrétní proaktivní způsob, jak podpořit motivaci.

Důležité je klást důraz na zodpovědnost jednotlivých lidí, bez toho neodevzdávají práci včas, případně vůbec. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby manažeři pravidelně sledovali činnost týmu, ať už se jedná o pravidelnou kontrolu cílů nebo videohovory se shrnutím realizovaných činností.

Problémy s technologiemi

Homeworking je ve velké míře závislý na fungujících technologiích. A komplikace pak jako mávnutím kouzelného proutku odříznou jednotlivce i celé týmy od komunikace i od samotné práce. Může se jednat o banální technologický problém s počítačem či internetem, závažné problémy v pracovních systémech nebo jen o neschopnost jednotlivců pracovat s technologiemi. Důsledek je ale vždy stejný  -  problémy v komunikaci s vlivem na motivaci a výkonnost.

Práce z domova klade požadavky na počítačové dovednosti zaměstnanců. Co zaměstnanci mohlo projít v kanceláři, kde se zeptal kolegy, to ho může při práci z domova vyřadit i na několik hodin z činnosti,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas. „Pravidelné zvyšování uživatelských znalostí zaměstnanců se firmám vyplatí, protože lidé pak neztrácejí zbytečně čas řešením banálních problémů s technikou.“

Absence pravidel

Při dlouhodobé práci z domova je důležité stanovit si určitá pravidla. V určitou dobu usednout k práci a domluvit se s ostatními členy domácnosti, že budou rušit jen v opravdu nutných případech. Dělat si přestávky na jídlo, odpočinek nebo jiné činnosti. A v určitou dobu práci také ukončit.

Lidé, kteří dlouhodobě pracují z domova bez možnosti přímé komunikace s kolegy, pociťují často sociální izolaci. Mohou se také dostat do stavu určité letargie, kdy jim dny splývají ve sled monotónních činností bez jednoznačného cíle nebo změny. Pak dochází ke ztrátě motivace, doba potřebná ke splnění pracovních povinností se prodlužuje, a práce jim začne narušovat soukromí. Proto je důležité stanovit si pravidelný denní režim a plánovat činnosti včetně časového horizontu jejich dokončení.

Sociální izolace

Osobní komunikace je nenahraditelnou součástí každé firemní kultury, a proto je vhodné realizovat týmové schůzky, pravidelné coffee breaky nebo pivo s kamarády formou videokonference. Kontakt „tváří v tvář“ s kolegy nejen snižuje pocit fyzické vzdálenosti, ale vytváří méně izolované pracovní prostředí, které motivuje zaměstnance k většímu zapojení.

„Nesmí se zapomínat na to, že navazování a udržování mezilidských vztahů je jednou z našich podstatných pracovních aktivit. Proto je vhodné při komunikaci využívat kamery, či začínat hovory konverzací o tom, jak se každý má. Nejen toto pomáhá týmu zůstat produktivní i při vzdálené spolupráci,“ uzavírá Michal Černý zastupující videokonferenční řešení Lifesize v ČR.

 

 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova

Diskuze a názory uživatelů na téma: 5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele