Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  08.10.2020 08:29:41

Benzín začal po osmi týdnech zdražovat. Trumpův pozitivní test na covid srazil cenu ropy jen přechodně, cenu u českých čerpacích stanic neovlivní


Zlevňování pohonných hmot, k němuž pozvolně docházelo v posledních osmi týdnech, pomalu končí. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem zvýšila o osm haléřů na litr a činí 27,84 koruny za litr. Nafta sice ještě zlevnila, ale už jen o dva haléře na litr. Stojí nyní 27,04 haléře za litr.

V příštím týdnu lze v ČR očekávat mírný růst cen pohonných hmot, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr. Prodejci pohonných hmot totiž ještě musí do cen benzínu i nafty zahrnout oslabení koruny vůči dolaru, k němuž došlo ve druhé polovině září. Koruna během té doby oslabila z úrovně vzájemného kursu obou měn kolem 22,50 na úroveň přesahující 23,30. V říjnu sice oslabení kompenzovala opětovným zpevněním, ale rozhodně ne v plné míře. Ropa a ropné produkty se obchodují na světových trzích i velkoobchodně právě v dolaru.  

Cena ropy na světových trzích přitom v posledních týdnech v trendovém pohledu nijak neklesá. Barel ropy typu Brent se drží nad 40 dolary za barel. V pátek minulý týdne se propadl pod tuto úroveň, ale jen přechodně, takže to na ceny pohonných hmot v ČR nebude mít vliv. Důvodem propadu bylo oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že byl pozitivně testován na koronavirus. Oznámení vyvolalo vlnu nejistoty, který srazila cenu ropy o zhruba pět procent. Avšak tento týden se situace kolem Trumpovy nákazy poměrně rychle stabilizovala, takže i cena ropy se vrátila na úroveň před oznámením jeho infekce. Americký prezident se už vrátil z nemocnice a včera začal opět úřadovat v Bílém domě. Přitom o své nákaze pohovořil jako o „božském požehnání“. Taková slova mají na trh s ropou uklidňující účinek.  

Cena ropy na světových trzích je sice v porovnání s mnohaměsíčními maximy z konce srpna níže, avšak ne tak výrazně, aby to opodstatnilo silnější tlak na pokles cen pohonných hmot v ČR. Koncem srpna se barel ropy typu Brent prodával i za cenu nad 46 dolary, přičemž nyní vyjde na zhruba 42,20, podobně jako minulý čtvrtek. V porovnání se situací z první poloviny září jde však o cenový nárůst, neboť tehdy vyšel barel Brentu i na méně než 40 dolarů.  

V dalších dnech přitom nelze na pokles cen ropy příliš sázet, i kvůli vývoji stavu zásob v USA. Obchodníci s ropou proto zatím nemají důvod k výprodejům, spíše sázejí na další možný cenový nárůst strategické suroviny. Tento optimismus vyvažuje nepříznivé zprávy související s celosvětovým průběhem druhé vlny pandemie koronaviru, která se šíří v klíčových ropných trzích, jako jsou Spojené státy, Indie či podstatná část Evropy.  

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, avšak v Polsku nebo ve Slovinsku, kde jeho cena bývá také tradičně níže než v ČR, je nyní cenově srovnatelný. V Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko. V Polsku je cenově srovnatelná se situací v ČR, ve Slovinsku, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR. V rámci mezinárodního srovnání s blízkými zeměmi dlouho nepanovala z hlediska českých řidičů takto příznivá situace. Málokdy se stává, aby byly ceny pohonných hmot v ČR a v Polsku prakticky zcela srovnatelné, jako je tomu nyní.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

 

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz


Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

Pá 17:00  Vláda schválila prodloužení programu COVID III MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Pá 13:56  COVID Monitor (16.10.2020) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Čt 14:28  Covid-19: Poslední vývoj v Evropě Research (J&T BANKA)
Čt 13:12  Covid drtí korunu (Ozvěny trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Benzín začal po osmi týdnech zdražovat. Trumpův pozitivní test na covid srazil cenu ropy jen přechodně, cenu u českých čerpacích stanic neovlivní

Diskuze a názory uživatelů na téma: Benzín začal po osmi týdnech zdražovat. Trumpův pozitivní test na covid srazil cenu ropy jen přechodně, cenu u českých čerpacích stanic neovlivní

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Út 13:26  Americké volby, Covid a komodity Saxo Bank (Saxo Bank)
Út   9:43  Trhy stále čekají na americký fiskální balíček Research (Česká spořitelna)
So 11:26  Že je zlato drahé? Srovnejte ho s akciemi! Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby
Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele