cnb.cz (ČNB)
Úrokové sazby  |  30.09.2020 10:20:35

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Úrokové sazby z nových vkladů domácností se v srpnu téměř nezměnily.


 

Srpen 2020

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností se v srpnu téměř nezměnily. U nefinančních podniků byl vývoj totožný.

U domácností sazba z vkladů s dohodnutou splatností vzrostla na 0,57 %. Úroková sazba jednodenních vkladů se snížila, a to na 0,13 %. Sazba z vkladů na běžných účtech dále stagnovala na dubnových 0,03 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou nepatrně poklesla na hodnotu 1,16 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků snížila na 0,15 %. V případě jednodenních vkladů sazba poklesla na 0,04 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech stagnovala na červencových 0,03 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) se mírně snížila na 0,14 %.

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v srpnu k nejvýraznější změně u kontokorentů a revolvingových úvěrů. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů nad 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba mírně zvýšila na 3,59 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně nepatrně vzrostla na 8,12 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba snížila na 2,28 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření vzrostla na 3,51 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se naopak snížila, a to na 2,17 %, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,44 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů poklesla na 3,10 %. Úroková sazba z kreditních karet se snížila na 18,30 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby na 12,19 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo ke snížení úrokové sazby na 1,50 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. poklesla na 3,66 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5 – 30 mil. poklesla na 2,40 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. se snížila na 1,23 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se mírně zvýšila na 2,37 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů vzrostla na 2,56 %.

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v srpnu změnily pouze mírně, u nefinančních podniků byly změny podobné.

Průměrné změny u úrokových sazeb ze zůstatků úvěrů domácnostem se v srpnu téměř nezměnily. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly stejný vývoj.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem stagnovala na červencových 3,50 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se také nezměnila a zůstala na 2,52 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů stagnovala na 2,35 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů se nepatrně snížila na 8,87 % a sazba z ostatních úvěrů klesala stejným tempem na 3,44 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům zůstala na červencových 2,54 %. U úvěrů se splatností do 1 roku sazba stagnovala na 2,35 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let se nepatrně zvýšila na 2,79 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let poklesla, a to na 2,52 %.


Poznámky

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Úrokové sazby z nových vkladů domácností se v srpnu téměř nezměnily.

Diskuze a názory uživatelů na téma: Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Úrokové sazby z nových vkladů domácností se v srpnu téměř nezměnily.

Na dané téma nejsou žádné názory.Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele