mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  29.09.2020 07:46:00

Pravidla pro vstup na území České republiky (29.9.2020)


Pravidla pro vstup na území České republiky

22.09.2020 / 07:30 | Aktualizováno: 29.09.2020 / 07:46

Na všechny osoby vstupující na území České republiky se vztahují platná ochranná opatření přijatá Ministerstvem zdravotnictví České republiky v souvislosti s epidemií COVID-19.

Od 21. 9. 2020 platí níže uvedené pravidla pro vstup na území České republiky. Upozorňujeme, že při plánování cesty na území ČR je nutné zohlednit též přijatá opatření a omezení dalších států, zejména sousedních států České republiky, které mohou omezovat tranzit přes své území na cestě do ČR.


Všechny osoby vstupující na území ČR jsou povinny:

a) v případě jakýchkoli příznaků počínajícího infekčního onemocnění (zj. zvýšená teplota, kašel, dušnost, zažívací potíže, ztráta čichu, celková slabost, apod.) neprodleně oznámit tuto skutečnost, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem svému praktickému lékaři, a nejsou-li u žádného lékaře registrováni, pak jakémukoliv poskytovateli v oboru všeobecného praktického lékařství,

b) strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění, a pokud budou zjištěny příznaky infekčního onemocnění, poskytnout potřebnou součinnost zdravotnickým pracovníkům při provedení odběru biologického vzorku za účelem zjištění přítomnosti onemocnění COVID19.


Osoby, které v posledních 14 dnech před vstupem do ČR pobývaly déle než 12 hodin na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 stanoveným Ministerstvem zdravotnictví ČR (pozn. platí též pro občany ČR, kteří se vrací do vlasti z Vietnamu), jsou dále povinny:

 1. před vstupem na území ČR vyplnit elektronický Příjezdový formulář,
 2. předložit doklad o vyplnění elektronického Příjezdového formuláře při hraniční nebo pobytové kontrole,
 3. do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 a odevzdat výsledek místně příslušné krajské hygienické stanici (nevztahuje se na osoby mladší 5 let; diplomaty a úředníky mezinárodních organizací registrované u Ministerstva zahraničí, pokud jejich pobyt na území nepřekročí 14 dní; pro občany EU a cizince s povoleným dlouhodobým či trvalým pobytem v EU, kteří tranzitují do 12 hodin přes ČR; pro pracovníky mezinárodní dopravy),
 4. nosit po dobu 10 dní nebo do doby ukončení karanténního opatření ochranné prostředky dýchacích cest (roušku)(nevztahuje se na děti mladší 5 let),
 5. nevykonávat volný pohyb po dobu pobytu na území nebo po dobu 10 dní, anebo do doby ukončení karanténního opatření s výjimkou cest nezbytně nutných - viz ochranné opatření, bod III. (nevztahuje se na osoby mladší 5 let).

Pozn. Vietnamská socialistická republika není zařazena ne seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy ve Sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR z důvodu její absence na seznamu bezpečných zemí konsolidovaném na úrovni EU.

Občané ČR, občané EU, a občané třetí země s povoleným dlouhodobým či trvalým pobytem v některém členském státě Evropské unie, mohou splnit povinnost podrobit se na vlastní náklady testu RT-PCR předložením RT-PCR testu, který byl proveden v členském státě EU a není starší 72 hodin. Výsledek testu se předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici.

Pro účely provedení testu RT-PCR na přítomnost viru SARS-CoV-2 uvádíme odkaz na seznam odběrových center.


Rozlišení podmínek vstupu dle státního občanství:

1) Občané ČR a EU (včetně občanů Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Spojeného království, Andorry, Monaka, San Marina a Vatikánu):

- občané ČR a EU, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech před vstupem do ČR na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, musí po vstupu na území splnit podmínky aktuálně platného ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (tabulka Pravidla pro vstup na území (PDF, 224 KB)), viz též popis v příslušném odstavci výše.

- občané ČR a EU, kteří přijíždějí ze státu, jež je uveden na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, aniž by v předchozích 14ti dnech pobývali na území země, jež není na seznamu uvedena, po dobu delší než 12 hodin, nepodléhají při vstupu na území žádným dalším povinnostem.


2) Občané třetích zemí:

- občanům třetích zemí vstupujících na území ČR ze státu na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19, aniž by v předchozích 14ti dnech pobývali na území země, jež není na seznamu uvedena, po dobu delší než 12 hodin, je vstup na území bez dalších podmínek povolen.

- pro občany třetích zemí, kteří přijíždějí na území ČR ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu COVID-19, platí zákaz vstupu na území ČR s výjimkou níže uvedených:

 • - pro držitele platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu vydaných Českou republikou,
 • - pro cizince, kterým bylo po 11. 5. 2020 vydáno Českou republikou krátkodobé vízum,
 • - pro cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří tranzitují do 12 hodin přes ČR,
 • - pro rodinné příslušníky ve smyslu §15a ost. 1 zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, občanů ČR nebo občanů EU s bydlištěm na území České republiky,
 • - je-li vstup těchto cizinců v zájmu ČR,
 • - pro pracovníky mezinárodní dopravy,
 • - pro diplomaty a úředníky mezinárodních organizací registrované u Ministerstva zahraničních věcí,
 • - v naléhavých mimořádných situacích,
 • - pro cizince, který s občanem ČR nebo s občanem EU s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR prokazatelně žije ve společné domácnosti a bylo mu za účelem umožnění vstupu na území ČR vystaveno potvrzení Ministerstvem zahraničních věcí ČR (vztahuje se pouze na občany zemí nepodléhající vízové povinnosti).

Bližší informace viz ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví a tabulka Pravidla pro vstup na území (PDF, 224 KB) a na webových stránkách Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví České republiky.


Důležité upozornění na cestovní omezení v rámci schengenského prostoru v souvislosti s onemocněním COVID-19

V rámci opatření, která mají omezit šíření onemocnění COVID-19, zavedly jednotlivé státy schengenského prostoru cestovní omezení, a to i na některých hranicích mezi sebou. V závislosti na vývoji epidemiologické situace uvnitř i vně EU mohou být cestovní omezení uvolněna, nebo opět zavedena. Všichni cestující jsou povinni před odjezdem ověřit, zda nějaká cestovní omezení platí. Držitelé schengenských víz musí dodržovat platná cestovní omezení a na vstup do schengenského prostoru nemají automatický nárok.Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Pravidla pro vstup na území České republiky (29.9.2020) (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Pravidla pro vstup na území České republiky (29.9.2020)
29.09. 19:04  Vstup do České republiky (Nora)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele