Juraj Cienik (Trivi)
Okénko pro podnikatele  |  22.09.2020 13:36:50

Máte nové s.r.o. nebo uvažujte o jeho založení? Podívejte se na společnost s ručením omezeným v otázkách a odpovědích


Založení společnosti s ručením omezením je další krok na cestě podnikatele, může znamenat výrazný rozvoj v podnikání. Podnikat jako právnická osoba je výhodou hlavně tam, kde dochází dosažení vyšších obratů, probíhají investice a spolupráce s rozmanitými dodavateli nebo odběrateli. Podívejme se na základní informace a principy fungování s.r.o. v praxi.


1. Jsem jediný společník ve společnosti s ručením omezeným, musím pořádat valnou hromadu?
Ano musíte. Společnost s ručením omezeným (dále jen s.r.o.) jako taková má povinnost pořádat valnou hromadu, kde se po skončení roku schvaluje roční účetní závěrka a rozhoduje se o rozdělení zisku či úhradě ztráty. Jako jediný společník rozhodujete ve své s. r.o. sám a vyhotovujete tzv. Rozhodnutí společníka v působnosti valné hromady. Na základě tohoto dokumentu poté účetní účtuje o převedení zisku či vypořádání ztráty z minulého roku.
 

2. Mohu vykonávat funkci jednatele ve své společnosti s ručením omezeným bezplatně?
Pokud jste zároveň společníkem s.r.o., funkci jednatele můžete vykonávat i bezplatně a s.r.o. nevzniká majetkový prospěch z této bezplatné služby.
Pokud jako jednatel společníkem s.r.o. nejste, doporučujeme sepsat Smlouvu o výkonu funkce na odměnu jednatele, neboť s.r.o. by vznikal z bezplatné přijaté služby majetkový prospěch, který by musela s.r.o. dodanit ve svém daňovém přiznání cenou obvyklou (což lze chápat jako obvyklá odměna jednateli).

3. Mohu jako společník půjčit své společnosti s ručením omezeným peněžní prostředky bezúročně?
Společník s.r.o. může půjčit své s.r.o. peněžní prostředky bezúročně a s.r.o. nevzniká tímto krokem (že získá peněžní prostředky zdarma) žádný majetkový prospěch. Společník sepisuje s s.r.o. Smlouvu o zápůjčce, kde se uvede výše zapůjčené částky, doba splatnosti a že je zápůjčka sjednána bezúročně.

4. Mohu si jako jednatel společnosti s ručením omezeným vyplácet zaměstnanecké benefity?
Jednatel s.r.o. je chápán dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP) jako zaměstnanec, a tudíž má nárok na zaměstnanecké benefity – ale jen pokud je bude mít upraveny ve Smlouvě o výkonu funkce.

5. Mohu vykonávat funkci jednatele ve společnosti s ručením omezeným v pracovním poměru?
Jednatel – tedy statutární orgán s.r.o. je sice dle ZDP zaměstnanec (jeho příjmy se zdaňují jako příjmy ze závislé činnosti), ale z právního hlediska je vztah jednatele a s.r.o. vždy vztah obchodní a tuto funkci nelze vykonávat v pracovním poměru, je třeba sepsat Smlouvu o výkonu funkce.

6. Co vše by měla obsahovat Smlouva o výkonu funkce?
Smlouva o výkonu funkce upravuje veškerá práva a povinnosti statutárního orgánu s.r.o. – jednatele. Nárok na odměnu, vymezení všech složek odměny a jejich výši, právo na podíl na zisku, právo na zaměstnanecké benefity, právo na dovolenou, apod. – popř. vztah o výkonu funkce může být podřízen zákoníku práce s částečným odkazem na něj nebo odkazem na celý zákoník práce, ale nikdy tato smlouva nezaloží mezi jednatelem a s.r.o. pracovní poměr a nadále půjde o obchodně-právní vztah.

7. Pracovní smlouvu tedy jednatel nesmí se společností s ručením omezeným uzavřít?
Jednatel může uzavřít s s.r.o. pracovní smlouvu na jinou činnost než je výkon funkce. Jak je výše uvedeno, činnost jednatele – výkon funkce, musí být vykonáván jen na základě Smlouvy o výkonu funkce. Pod činnost jednatele spadá: organizace a řízení zaměstnanců, celé firmy, rozhodování o provozních věcech, obchodní vedené s.r.o. a zastupování s.r.o. navenek. Pokud by jednatel vykonával konkrétně jinou činnost, která pod výkon funkce již nespadá, např. řidič, skladník, projektant, na tuto činnost lze již sjednat s s.r.o. pracovní poměr.

Jste společníkem či jednatelem společnosti s ručením omezeným a napadají vás další otázky týkající se fungování vaší s.r.o.? Napište nám – veškeré dotazy vám rádi zodpovíme. (hello(zavinac)trivi.com, předmět: dotaz na daně)

Nechcete se zabývat administrativou, zákony a sledovat, jak co dělat a jak správně postupovat? Nechte veškerou účetní agendu na nás.
TRIVI a.s. vám vše ohlídá a na všechny povinnosti včas upozorní

Juraj Cienik, CEO Trivi, a.s.

Zapálený tahoun týmu pro rozvoj a inovace v oblasti IT a milovník čísel byl jasnou volbou pro start nové moderní účetní firmy na pozici hlavního leadera při vývoji a nastavování všech systému. Své zkušenosti sbíral v nadnárodních IT společnostech jako projektový manažer a v business developmentu. Vede tým seniorních účetních, daňových poradců a řídí celou společnost. Uvedené příspěvky jsou společnou prací odborného týmu.Trivi, a.s. – online účetní firma

Je moderní online účetní firma s praktickým využitím aplikací pro správu účetní agendy pro malé a střední podnikatele. Zaměstnává více jak 50 profesionálních účetních a daňových poradců. Prostřednictvím originálních aplikací mohou klienti účetní firmy jednoduše spravovat svou agendu, komunikovat se svou přidělenou účetní a odesílat veškeré podklady online.

Více na https://www.trivi.com/.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Máte nové s.r.o. nebo uvažujte o jeho založení? Podívejte se na společnost s ručením omezeným v otázkách a odpovědích

Diskuze a názory uživatelů na téma: Máte nové s.r.o. nebo uvažujte o jeho založení? Podívejte se na společnost s ručením omezeným v otázkách a odpovědích

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

19.10.2020  „KPZetka“ pro příjemce dotací Ing. Ondřej Hořčička (Grantex)
13.10.2020  Co když vám zaměstnanci způsobí škodu? Ing. Aleš Marcol (Grantex)
29.09.2020  Nový pohled na mezinárodní pozemní přepravy? Ing. Karel Drbal (Geis CZ s.r.o.)
17.09.2020  PŘEHLEDNĚ: Aktuální stav daňových úlev z doby koronavirové Ing. Martin Šandera (Grantex)Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele