Okénko investora  |  18.09.2020 18:39:08

Česká zbrojovka Group vstupuje na burzu


Česká zbrojovka Group (CZG) je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. CZG své produkty prodává především pod značkami CZ (Česká zbrojovka), CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifle a 4M Systems. CZG má své sídlo v České republice a výrobní kapacity u nás a ve Spojených státech. Ve svých provozech v ČR, USA a Německu zaměstnává přes 1600 lidí.
 

Společnost CZG byla založena v roce 2013, její historie však sahá až do roku 1936, kdy byla se záměrem přesunout výrobu střelných zbraní dál od hranic s Německem založena v Uherském Brodě Česká zbrojovka (CZ). Po skončení druhé světové války se ve zbrojovce začala postupně rozvíjet výroba kompletního sortimentu střelných zbraní, což vedlo k upevnění pozice produktů firmy v hlavních segmentech trhu se střelnými zbraněmi. 

 


Parametry IPO
 
Česká zbrojovka Group již 1. června 2020 provedla na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha tzv. technický listing, jelikož však neexistuje free-float, neprobíhá zatím obchodování. V rámci primární nabídky nových akcií (IPO) společnost nabídne akcie v objemu ekvivalentu 75 milionů eur, v rámci sekundární nabídky stávajících akcií pak současný akcionář nabídne k prodeji akcie v objemu dalších 75 milionů eur. Nabídka je určena pro drobné a institucionální investory v České republice, institucionální investory mimo Českou republiku a dále pak zahrnuje neveřejnou nabídku kvalifikovaným institucionálním investorům ve Spojených státech amerických.
 
Silné stránky společnosti
 
Česká zbrojovka Group je zavedený výrobce vysoce kvalitních zbraní ceněných zejména pro svou úroveň zpracování, vysokou kvalitu a dlouhodobou spolehlivost. CZG je technologický leader v oblasti vývoje inovativních produktů podporovaný dlouhodobými investicemi včetně investic do výzkumu a vývoje. CZG je globální hráč poskytující kompletní řešení široké odběratelské základny včetně ozbrojených složek, zákazníků v segmentu osobní obrany, lovu či sportovní střelby. CZG má dlouhodobou historii růstu a ziskovosti. CZG má dlouhodobě stabilní marže, vyšší oproti konkurentům ze západní Evropy, a to díky zaměření na automatizaci výroby. Společnost má relativně nízkou úroveň zadlužení.
 
Strategie firmy
 
Společnost působí na více než 90 trzích po celém světě a pokračuje v rozšiřování své přítomnosti na trzích s potenciálem dalšího růstu, zejména ve Spojených státech. V USA se firma hodlá etablovat jako prémiová značka posilováním svého jména v segmentu ozbrojených složek, navyšováním objemu výroby střelných zbraní a rozšiřováním nabídky zbraní, včetně úprav a modernizací stávajícího produktového mixu. Aby naplnila tyto záměry, rozhodla se společnost strategicky rozšířit své výrobní kapacity ve Spojených státech vybudováním nového výrobního závodu ve městě Little Rock v Arkansasu. Tento nový závod bude rovněž sloužit jako centrála firmy pro Severní Ameriku.
 
Právě k financování této investice bude použita většina z finančních prostředků získaných v IPO. Zbylá část prostředků z IPO pak bude použita k posílení provozního kapitálu a na další všeobecné účely včetně financování prozatím neurčených případných akvizičních příležitostí. Spuštěním nové továrny v Arkansasu, k čemuž by mělo dojít na konci roku 2022, společnost zvýší tamní výrobní kapacity o 50 procent. Zároveň si tím ve Spojených státech otevře dveře k zakázkám pro americké ozbrojené složky. Na silně chráněném trhu totiž s novou továrnou získá postavení domácí značky. Díky tomu se bude moci účastnit všech federálních vojenských výběrových řízení.
 
Hospodaření firmy
 
V prvním pololetí letošního roku dosáhly výnosy společnosti CZG 3,4 miliardy korun, meziročně více o 13,5 procenta. I přes pandemii Covid-19 společnost prodala 228 205 kusů střelných zbraní, což znamená meziroční nárůst o 15,1 procenta. Provozní zisk vzrostl meziročně o 8 procent na 675,8 milionu korun. Čistý zisk v meziročním srovnání klesl o 23,5 procenta na 382 milionu korun, a to především z důvodu nepříznivého vývoje směnných kurzů a souvisejících čistých ztrát z finančních operací.
 
Tržby vytvořené v USA tvořily v letošní první polovině roku 69,5 procenta celkových tržeb, 9,2 procenta tržeb připadlo na Českou republiku a 8,5 procenta na ostatní země EU. Spojené státy jsou pro společnost jasně nejvýznamnějším trhem. A poptávka po zbraních ve Spojených státech roste. Americký civilní trh s ručními zbraněmi roste zatím v letošním roce o 55 procent, tažen vzhůru poptávkou ze strany zákazníků, kteří nikdy dříve zbraň neměli.

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Česká zbrojovka Group vstupuje na burzu

Diskuze a názory uživatelů na téma: Česká zbrojovka Group vstupuje na burzu

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po   9:58  Zajímavá investice do měny Lukáš Baloga (ProfitLevel)
Pá 17:15  Podnikatelská aktivita v Evropě znovu klesá Štěpán Hájek (PurpleTrading)
Čt 15:37  Stihnou státy zpracovat korespondenční volební lístky? Štěpán Hájek (PurpleTrading)
21.10.2020  Pumpaři se obávají lockdownu Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele