mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  14.09.2020 11:49:00

Maroko: K současným podmínkám cestování do Marockého království


K současným podmínkám cestování do Marockého království

14.09.2020 / 11:38 | Aktualizováno: 14.09.2020 / 11:49

Marocké orgány vydaly k cestování do království několik stanovisek a rozhodnutí, která ovšem nebyla dosud české diplomatické misi oficiálně sdělena.

Prvním vyjádřením je umožnění cestování do Maroka představitelům obchodu, průmyslu, resp. zástupcům firem, potřebných technickým pracovníkům apod. - vše ovšem Speciálními lety leteckých společností Royal Air Maroc*, Air France resp. Air Arabia.

Z důvodu úplné informace sdělujeme, že t.č. existuje námořní spojení Maroka s přístavy Janov (Itálie), Séte (Francie) a příležitostně Barcelona /směrem z Maroka/ zajišťované dosud pouze italskou námořní společností a to cca 1x týdně. Obecně nejsou v provozu spoje mezi Marokem a Španělskem.

Podmínkou pro vstup na loď je platná loděnka, negativní PCR test s platností ne kratší než 48 hodin
a dále serologický test. V některých případech lze provést test přímo na palubě spoje za úplatu (nutno prověřit u každého konkrétního spoje). Dále platí podmínky, viz níže, dle kategorie cestovatelů.
Z dosavadní praxe vyplývá, že odjezdy trajektu jsou zpravidla opožděny. V případě zjištění během plavby byť jen jediného pozitivního případu, lze očekávat po příjezdu do marockého přístavu poměrně složité a časově náročné jednání o umožnění vystoupení COVID-19 negativních cestovatelů. Neitalští cestovatelé na sítích též hlásili komplikace se zajištěním testů v Itálii před vypravením lodi (jen vybrané laboratoře, cena atd.).

Podmínky pro cestování - podnikatelé/průmyslníci/technici apod.:

- platná letenka na tzv. Zvláštní let shora uvedených leteckých společností;

- pozvání marockým průmyslovým nebo obchodním partnerem (pozvání na hlavičkovém papíru
s veškerými údaji o marocké firmě /IČO, její RC a adresa firmy stvrzená podpisem oprávněnou osobou a razítkem firmy/, uvedení důvodu cesty, datum příletu a odletu, linka příletu a odletu, účel návštěvy, číslo pasu cestovatele, nacionále cestovatele a místo pobytu - rezervovaný hotel
);

- před nástupem do letu do Maroka předložení potvrzení o negativním PCR testu a serologického testu na COVID-19 ne starších 48 hodin.

Bez uvedených dokumentů, resp. testů apod. riskují cestovatelé odmítnutí vpuštění na palubu leteckého spoje.

Podmínky pro cestování - další osoby:

Sdělujeme, s odkazem na rozhodnutí ministrů marocké vlády (média) a sdělení některých Velvyslanectvími Maroka v zahraničí, že mohou do země cestovat i další osoby, které:

- jedná se pouze o cestovatele ze zemí, mající s Marokem bezvízový styk;

- předloží platnou letenku na tzv. Zvláštní let do/z Maroka výše uvedených leteckých společností;

- před nástupem na let do Maroka předloží potvrzení o negativním PCR testu a serologickém testu na COVID-19 (oba ne starší 48 hodin);

- předloží potvrzenou rezervaci hotelového ubytování;

- POZOR ! Některá média ovšem zdůrazňují, že opatření nejsou otevřením se Maroka běžnému turistickému ruchu (**);

Třetím zásadním opatřením s dopadem na reálné cestování je rozhodnutí marocké vlády prodloužit Zvláštní stav v zemi do 10. října 2020. Toto rozhodnutí se sice přímo netýká cestování do/ze země, ale zasahuje do takového cestování nepřímo, viz **

Okrajovým, nicméně pro některé občany ČR a SR významným rozhodnutím centrálních marockých orgánů (vč. celních) je, že v minulosti zde ponechané automobily, motocykly, obytné vozy apod.
(z toho důvodu, že majitelé museli opustit království repatriačními lety) a které jsou registrovány
v zahraničí, mají automaticky prodlouženo povolení (bez platby cla) setrvat v zemi do 31. 12. 2020.

*poznámka č. 1

vysledováno z praxe: ZÚ upozorňuje na fakt, že mnohé lety, na které letecké společnosti již prodaly letenky, jsou následně zrušeny (recentní zkušenost zejm. s RAM). Vyhledání náhradních spojů je náročné (ZÚ nemůže bohužel poskytnout účinnou pomoc v této věci);

**poznámka č. 2

prodloužení Zvláštního stavu ovlivňuje cestování mezi některými lokalitami (městy, jejich částmi apod.) a to z důvodu výskytu ohnisek nákazy a nutnosti rychlé reakce na ně. To má pochopitelně dopad na dopravu po zemi. Možnost reálného turistického cestování je de facto vyloučena, řada památek není dosud otevřena, obdobně řada pláží-zejména v okolí velkých měst a aglomerací je uzavřena (v lepším případě je omezena možnost využití pláží jen na několik hod. denně a následně jsou organizovaně návštěvníci z nich vyprovozeni). Na veřejné pláže je přístup často podmíněn obyvatelům příslušného správního celku s tím, že jsou kontrolovány zdejší OP při příchodu na pláž.

Dle zátěže COVID-19 jednotlivých míst existuje řada (rychle se proměňujících) lokálních omezení, například místními úřady vyhlášený zákaz nočního vycházení v lokalitě, uzavření (omezení prodejní doby) místních tržišť, omezení/uzavření veřejných prostranství, parků, zahrad (akvaparky nebyly zprovozněny vůbec) restaurací, kaváren, čajoven, lázní, provozoven salonu krásy, manikúry
a pedikúry, všelikých atrakcí, pouličního prodeje atd.

Je třeba mít na paměti, že s ohledem na stále se měnící podmínky boje proti visu COVID-19
v Maroku, může nastat i limitní situace, že cestovatel bude povinen strávit pobyt pouze v zaplaceném ubytování. Limitně pak nelze ani vyloučit možnost opětovného částečného, resp. úplného uzavření země nebo některých lokalit/ohnisek (naposledy př. Kénitra)s logickým dopadem na původní plány cestovatelů. Je prospěšné vzít na vědomí, že před zpětným letem z Maroka je opět nutno předložit negativní PCR test na COVID-19 s tím, že jeho obvyklá cena se pohybuje kolem cca +/- 2000 - 3000 CZK na osobu. Upozorňujeme, že /stejně jako t.č. v např. v ČR/ odběrové laboratoře jsou na mnoha místech značně vytíženy a neexistuje záruka jak "přednostního odběru cestovatelům", tak včasného doručení potvrzení.

Karanténa: v případě zjištění/nahlášení příznaků COVID-19 je cestovatel povinen se podrobit příslušným testům, dále v případě, že tak bude rozhodnuto, může být umístěn do státního zdravotnického zařízení k léčbě a sledování (nelze odmítnout). Karanténa je vždy nejméně 14 denní.
V případě přetrvávajících obtíží ji lze prodloužit, resp. ze zákona cestovateli nařídit.

S ohledem na t.č. výskyt cca kolem 1500 až 2000 případů denně byly zřízeny tzv. "polní nemocnice"
v některých prostorách (např. veletržních), resp. velkých průmyslových stanech. Jakkoliv je jejich vybavení na dobré úrovni, je třeba vzít v úvahu, že se jedná o dočasná pracoviště s logickým dopadem na komfort pacientů/sledovaných osob. V současné době je v platnosti tzv. Aktualizovaný léčebný protokol ze dne 05. 09. 2020.

 

S ohledem na výše uvedené dáváme do úvahy s (byť neoficiálními) informacemi počítat, stejně jako
s omezenou možností pohybu po zemi. Obdobně (stejně jako např. v ČR) s rychlými změnami omezení a rozhodnutí místních orgánů, která mohou být vyhlášena i během několika hodin v návaznosti na objevená ohniska nákazy. To vše pro případ, že nemůžete v žádném případě svoji cestu odložit.

Závěrem této informace znovu upozorňujeme, že situace se mění (stejně jako ve světě) velmi rychle. Dále na fakt, že uvedené informace získal ZÚ z neoficiálních zdrojů. Z uvedených důvodů vřele doporučujeme všem cestovatelům, aby se obrátili se žádostí o poslední informace na Velvyslanectví Marockého království v Praze, které nepochybně má k dispozici poslední oficiální údaje a informace.

Též pak upozorňujeme na fakt, že s ohledem na nutnost dodržování místních zákonů, nařízení, omezení apod. stejně jako respektovat zákonná ustanovení České republiky v oblasti ochrany zdraví zaměstnanců jsou možnosti pomoci Velvyslanectví ČR (zejm. tzv. na místě) mimořádně omezené.

 


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Maroko: K současným podmínkám cestování do Marockého království

Diskuze a názory uživatelů na téma: Maroko: K současným podmínkám cestování do Marockého království

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele