Mfcr.cz (MFČR)
Daně a účetnictví  |  07.09.2020 14:00:00

Uplatnění DPH při likvidaci nepoužitelných léčiv


Podle § 89 odst. 1 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů jsou provozovatelé (tzn. osoby podle § 6 odst. 1 zákona o léčivech, např. výrobci nebo dovozci léčivých přípravků, distributoři nebo prodejci léčiv, osoby oprávněné k poskytování zdravotních služeb nebo osoby organizující či provádějící výzkum léčiv) povinni podle § 89 odst. 1 zákona o léčivech odevzdat nepoužitelná léčiva osobám uvedeným v § 88 odst. 3 zákona o léčivech.

Podle § 89 odst. 2 zákona o léčivech, je lékárna povinna převzít nepoužitelná léčiva odevzdaná fyzickými osobami v lékárně.

Podle § 88 odst. 3 zákona o léčivech, provádějí odstraňování nepoužitelných léčiv právnické nebo fyzické osoby (dále jen „likvidátor“) na základě souhlasu uděleného orgánem kraje v přenesené působnosti. Likvidátoři přebírají nepoužitelná léčiva od lékáren bezúplatně. Náklady vzniklé s odevzdáním nepoužitelných léčiv a s jejich odstraněním hradí likvidátorům stát prostřednictvím krajského úřadu.

Likvidátor přebírá nepoužitelná léčiva od lékáren bezúplatně a lékárnám nefakturuje žádnou službu, která by byla předmětem DPH podle § 2 odst. 1 písm. b) zákona o DPH. Likvidátor následně vyčíslí náklady spojené s odstraňováním léčiv a zašle žádost o náhradu nákladů krajskému úřadu k vyřízení. Kalkulace nákladů zpravidla zahrnuje vlastní náklady likvidátora a náklady na plnění přijatá v souvislosti s touto likvidací. Zahrnutí DPH do kalkulace bude záviset na daňovém režimu likvidátora:

  • pokud je likvidátor plátcem DPH, může uplatnit odpočet daně na vstupu v souvislosti s přijatými zdanitelnými plněními použitými pro odstranění nepoužitelných léčiv (jestliže jsou tato plnění poskytnuta plátcem daně nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě). Tuto daň na vstupu nezahrnuje do své kalkulace nákladů. V případě, že likvidátor nemůže jako plátce daně uplatnit u přijatých plnění plný nárok na odpočet daně z daně na vstupu, zahrnuje do své kalkulace nákladů i poměrnou část DPH, u které nemůže uplatnit odpočet daně. V případě, že likvidátor nemůže jako plátce daně uplatnit u těchto přijatých plnění žádný nákrok na odpočet daně na vstupu, zahrnuje do své kalkulace nákladů celou částku DPH, u které nemůže uplatnit odpočet daně;
  • pokud je likvidátor plátcem DPH, pak platí, že předmětná úhrada nákladů od krajského úřadu naplňuje definici úplaty pro účely zákona o DPH; jedná se tím ze strany likvidátora o poskytnutí zdanitelného plnění ve smyslu zákona o DPH. Výše uvedené celkové náklady tak představují základ daně na výstupu likvidátora a ten je povinen zatížit své plnění daní na výstupu. Krajský úřad pak hradí celou částku, která odpovídá úplatě za plnění poskytnuté likvidátorem včetně daně na výstupu;
  • pokud likvidátor není plátcem DPH, zahrnuje do celkové částky nákladů na odstranění nepoužitelných léčiv k úhradě krajským úřadem náklady na přijatá plnění použitá pro odstranění nepoužitelných léčiv včetně daně na vstupu (pokud jsou tato plnění poskytnuta plátcem daně) a dále vlastní náklady likvidátora za toto odstranění nepoužitelných léčiv. Jako neplátce daně likvidátor již k hodnotě svého plnění žádnou daň na výstupu nepřidává. Krajský úřad pak hradí částku, která odpovídá úplatě (bez daně na výstupu) za plnění poskytnuté likvidátorem.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Uplatnění DPH při likvidaci nepoužitelných léčiv

Diskuze a názory uživatelů na téma: Uplatnění DPH při likvidaci nepoužitelných léčiv

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele