eagri.cz (Mze)
Zemědělství  |  04.09.2020 07:55:00

Výskyt hraboše polního v srpnu 2020

Výskyt hraboše polního v srpnu 2020

4.9.2020

Z dat ÚKZÚZ vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity hrabošů dosáhl v srpnu 1168 aktivních východů z nor (AVN) na hektar, což odpovídá 5,8násobku prahu škodlivosti (práh škodlivosti pro letní období je 200 aktivních východů z nor na hektar). Došlo tak k dalšímu navýšení četnosti populací v porovnání s daty pro červenec. K nárůstu populací tak dochází kontinuálně od května, kdy byly zaznamenány nejnižší počty AVN tohoto roku. Vysoký podíl extrémních výskytů v průměru dosahujících 17násobek prahu škodlivosti byl potvrzen v řadě okresů Středočeského a Ústeckého kraje a dále i v okresech západních Čech nebo Moravy.

V současnosti pokračuje monitoring ÚKZÚZ na strništích sklizených polních plodin, v zakládaných meziplodinách a ozimech, dále v jetelotrávách, vojtěšce, jeteli a trvalých kulturách, včetně sadů a vinic. Stále platí, že hraboš se vyskytuje mozaikovitě a lokálně způsobuje i v tomto roce škody.

V současnosti pokračuje nárůst početnosti hraboše téměř ve všech krajích. Extrémní skok v počtech aktivních východů z nor byl potvrzen v okresech Beroun, Blansko, Chomutov, Hradec Králové, Jičín, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Nymburk, Olomouc, Praha-východ , Rakovník, Trutnov, Ústí nad Orlicí a Znojmo (stav k 3. 9. 2020). V těchto okresech ÚKZÚZ doporučil nevysévat meziplodiny, jako jedno z důležitých preventivních opatření v boji proti přemnoženým hrabošům.

Další doporučení pro toto období je využít po sklizni agrotechnická opatření v podobě orby nebo hloubkového (dlátového) kypření podle půdně-klimatických podmínek s následným upěchováním půdy (nikoli válením) tak, aby došlo k co největšímu narušení nor a likvidaci hrabošů. S tímto opatřením se však pojí riziko snížené zásoby vláhy pro zakládané porosty.

Populace hraboše by měly v září vlivem agrotechnických prací a dalších faktorů významně poklesnout. Ze zkušeností minulého roku však očekáváme koncem devátého měsíce opakovanou rekolonizaci ploch se zasetými ozimými plodinami. Lokálně lze předpokládat poškození tam, kde jsou problémy s hrabošem nyní.

Jakmile hraboši začnou zpátky migrovat na osetá pole, je vhodné využít např. výběrové aplikace rodenticidů do nor – manuální nebo pomocí upravených strojů, které ukládají návnadu do umělých nor.

Aktuálně lze za účelem snížení hospodářských ztrát způsobených kalamitním výskytem hraboše využít i aplikace rodenticidů daných Nařízeními ÚKZÚZ ze dne 3. 9. 2020.

Inspektoři ÚKZÚZ nadále sledují aktuální vývoj populací tohoto škůdce a průběžně informují veřejnost na webu ÚKZÚZ a prostřednictvím Rostlinolékařského portálu.


     
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688