Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  01.09.2020 15:51:10

Hospodaření vlády bylo v srpnu opět nejhorší v historii, pád pokračuje. Vláda už se začíná vážně zabývat zvyšováním daní, které by bez koronaviru nenastaloSrpnové plnění státního rozpočtu je nejhorší v dějinách, když schodek představuje více než 230 miliard korun. Výše deficitu překonává dosavadní rekord z července letošního roku. Přesto lze předpokládat, že letošní celkový schodek bude nižší než plánovaných 500 miliard korun. Hlavně proto, že za čtyři měsíce už se nejspíše „nestihne“ tak výrazně deficit prohloubit. Schodek tak pravděpodobně skončí v pásmu od 400 do 450 miliard korun. V příštím roce ovšem může činit až 300 miliard korun. Záleží ovšem také na tom, jak závažná bude druhá, případně dokonce třetí vlna koronavirové pandemie.

Vláda se kvůli mohutnícímu schodku začíná vážně zabývat tím, jak zalátá rekordní výpadek veřejné kasy. Za letošní a příští rok může výpadek státní kasy činit dohromady minimálně 700 miliard korun. Podstatnou část této obrovské sumy musí vláda vzít řadovým občanům a firmám ve formě daní, protože sama žádné peníze nevydělává.

Ministryně financí Alena Schillerová už dnes v tisku vypustila balonek. Zatím hodlá navyšovat ty daně, v jejichž případě ještě může argumentovat bohulibým úmyslem a starostí o zdraví či sociální blaho tuzemské veřejnosti. Taková daň se nejsnáze prosazuje a hájí, a to i v těžkých ekonomických časech, které nyní zemi a její trh práce čekají.

Od příštího roku se tak zřejmě výrazněji zdaní zahřívaný tabák. Přitom už nyní vláda počítá s tříletým zvyšováním spotřební danětabáku a cigaret. Daň poroste v letech 20212023 o zhruba pět procent ročně. Vyššího zdanění se dočká zřejmě také hazard.

Větší zdanění „neřestí“ ale rozhodně státní kasu nespasí. Lze předpokládat, že v dalších letech dojde například k výraznému růstu majetkových daní, například daněnemovitosti. Vláda bude zřejmě muset přistoupit k růstu spotřební daněpohonných hmot, ale také k zavedení zcela nových daní, například ekologického rázu. Pravděpodobné jsou tak úpravy sazeb v oblasti daně z přidané hodnoty, a to spíše ve směru celkového růstu zatížení touto daní

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz


Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

St   9:57  COVID Monitor (23.9.2020) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út   9:50  COVID Monitor ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Po 17:23  Koronavirus navyšuje rozdíly mezi ženami a muži Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Hospodaření vlády bylo v srpnu opět nejhorší v historii, pád pokračuje. Vláda už se začíná vážně zabývat zvyšováním daní, které by bez koronaviru nenastalo (15)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Hospodaření vlády bylo v srpnu opět nejhorší v historii, pád pokračuje. Vláda už se začíná vážně zabývat zvyšováním daní, které by bez koronaviru nenastalo
03.09. 15:22  aha (olivamartin)
03.09. 12:09  aha (PETR P)
02.09. 21:43  Běžte do řiti (Barák)
02.09. 21:21  Běžte do řiti (r.j)

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Čt 15:56  Žádosti o podporu v USA mírně vzrostly X-Trade Brokers (XTB)
Čt 14:58  Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti stoupl ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Čt 11:53  Německý index Ifo vzrostl na 7měsíční maximum X-Trade Brokers (XTB)
Čt 11:51  Plánované deficity: Němci versus Češi Research (Česká spořitelna)
Čt 11:30  PMI: Německý průmysl sílí, ale služby už zase trpí Research (Česká spořitelna)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění Koronavirus
Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele