Mfcr.cz (MFČR)
Daně a účetnictví  |  28.07.2020 09:40:00

Vrácení omylem provedené platby - MP/16/2020 - Daňový řád


Dotaz:

Jak bude postupováno v případě, pokud osoba (odlišná od poskytovatele platebních služeb či provozovatele poštovních služeb) omylem provedla platbu za jiný daňový subjekt, který má na svém osobním daňovém účtu evidován nedoplatek?

Odpověď:

Správce daně podle ust. § 165 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“), vrátí platbu osobě, která platbu provedla, pokud jsou současně splněny podmínky, že (i) tato osoba prokáže zřejmý omyl při placení, (ii) nemá na svém osobním daňovém účtu nedoplatek a (iii) o vrácení platby požádá.

Podle ust. § 164 odst. 4 daňového řádu platí, že správce daně přijme každou platbu daně, i když není provedena daňovým subjektem, a zachází s ní stejným způsobem, jako by ji vykonal daňový subjekt. To znamená, že platba je zaevidována dle dispozice osoby, která ji provedla, přičemž se uplatní obecné pravidlo, že vrácení platby tomu, kdo ji za daňový subjekt uhradil, není přípustné. Výjimkou z tohoto pravidla jsou situace zakotvené v ust. § 165 daňového řádu. Proto jestliže osoba, která platbu provedla, zjistí-li svůj omyl při placení, je povinna sama vyvinout iniciativu k tomu, aby zajistila provedení nápravy. Musí podat žádost o vrácení omylem provedené platby a svůj zřejmý omyl při placení prokázat.

Požádá-li osoba, která tvrdí, že provedla platbu zřejmým omylem (dále jen „osoba žadatele“), o vrácení takové platby, je správce daně povinen důkazní prostředky, prokazující tvrzení uváděná v žádosti, prověřit, tj. posoudit, kdy se skutečně bude jednat o „zřejmý omyl“ a kdy nikoliv. Typickým příkladem jsou situace, kdy osoba žadatele má na svém osobním daňovém účtu nedoplatek ve stejné výši, v jaké omylem poukáže platbu ve prospěch osobního daňového účtu jiného daňového subjektu. Bude-li mít správce daně po provedeném důkazním řízení za prokázané, že platba byla provedena zřejmým omylem, je povinen platbu osobě žadatele vrátit. Před vrácením částky osobě žadatele správce daně vždy prověřuje, zda sama tato osoba nemá na svém osobním daňovém účtu evidován nedoplatek. Je-li na osobním daňovém účtu osoby žadatele zjištěn nedoplatek, správce daně převede přeplatek (omylem zaplacenou částku) na úhradu nedoplatku, a to do výše nedoplatku, a vrátí pouze částku, která případně zbyde po zaplacení nedoplatků na osobním daňovém účtu osoby žadatele. Není-li zjištěn nedoplatek, správce daně je povinen vrátit osobě žadatele částku uvedenou v žádosti ve lhůtě dle ust. § 155 odst. 3 daňového řádu. O vrácení/převedení přeplatku správce daně vždy vydá rozhodnutí.

V případě uplatnění postupu dle ust. § 165 odst. 3 daňového řádu, nepatří mezi kritéria rozhodná pro posouzení žádosti, zda platba provedená zřejmým omylem byla připsána daňovému subjektu, který má na svém osobním daňovém účtu nedoplatek (příp. má aktuálně „vyrovnaný“ osobní daňový účet, či přeplatek). Tato skutečnost v daném případě není předmětem posouzení.


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vrácení omylem provedené platby - MP/16/2020 - Daňový řád

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vrácení omylem provedené platby - MP/16/2020 - Daňový řád

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Dovolená

Semafor, Cestování

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies