Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  08.07.2020 12:55:57

Maloobchod se v květnu vrátil na předkoronavirové úrovně (8.7.2020)

(Komentář k maloobchodním tržbám – květen 2020) 

Květnová čísla maloobchodu vypadají na první pohled velmi pozitivně. Tržby meziročně dokonce vzrostly, což je silně v kontrastu například s meziročním propadem průmyslové produkce. Klíčovou otázkou je, zda domácnosti v květnu pouze doháněli odloženou spotřebu z předchozích měsíců a ve druhé polovině roku budou spíše šetřit nebo zda jsou obavy o pokles spotřebitelského apetitu přehnané a v dalších měsících se vrátíme plně na předkoronavirovou trajektorii. Pravda bude pravděpodobně někde uprostřed, ale to musí teprve potvrdit nadcházející měsíce. 

Situace v maloobchodu se v květnu vrátila téměř na předkoronavirové úrovně, pokud tedy bereme v potaz meziroční srovnání, kde maloobchodní tržby v květnu po očištění o kalendářní vlivy vzrostly o 2,0 %. Bez očištění maloobchodní tržby meziročně o 0,7 % poklesly. V meziměsíčním srovnání byl v květnu podle předpokladů zaznamenán výrazný nárůst tržeb a to o 11,6 %. Silnou meziměsíční dynamiku lze přitom vysvětlit tím, že v březnu a v dubnu řada domácností byla nucena plánované nákupy kvůli restrikcím odložit a nebo je vůbec nemohla realizovat.

O tom, že se v květnu částečně realizovala odložená spotřeba svědčí prudký meziroční nárůst prodejů za nepotravinářské zboží o 17,7 %, zatímco růst tržeb za potraviny činil jen 2,0 %. Stejný fakt podporují i meziroční čísla, kdy tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 6,1 %. Tradičně nejvíce rostly nákupy přes internet (33,6 % r/r), ale dařilo se i prodeji výrobků pro domácnost (15,2 % r/r). Naopak meziročně poklesly tržby počítačů, výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a s hlubokým poklesem prodejů stále bojovali prodejci oděvů a obuvi (-21,0 % r/r).

Restriktivní omezení se v březnu a v dubnu podepsaly i do výrazného poklesu tržeb za pohonné hmoty a to přes skutečnost, že jejich cena citelně poklesla. V květnu i v tomto směru došlo k určitému narovnání s tím, jak spotřebitelé začali více cestovat a zvýšila se i denní mobilita dojíždění. Konkrétně v květnu tržby za pohonné hmoty vzrostly o 20,5 % m/m, avšak v meziročním srovnání byly tyto tržby stále výrazně nižší o 9,7 %.

Slabá naopak v květnu ještě zůstala situace v segmentu oprav a nákupů motorových vozidel, kde sice došlo k meziměsíčnímu nárůstu tržeb o 17,5 %, ale meziročně byly tržby skoro o třetinu nižší. Situace v tomto segmentu je zpožděna a tržby by zde měly v nejbližších měsících zrychlovat, což platí více pro opravy motorových vozidel.

Květnová čísla maloobchodu vypadají na první pohled velmi pozitivně. Tržby meziročně dokonce vzrostly, což je silně v kontrastu například s meziročním propadem průmyslové produkce. Klíčovou otázkou je, zda domácnosti v květnu pouze doháněli odloženou spotřebu z předchozích měsíců a ve druhé polovině roku budou spíše šetřit nebo zda jsou obavy o pokles spotřebitelského apetitu přehnané a v dalších měsících se vrátíme plně na předkoronavirovou trajektorii. Pravda bude pravděpodobně někde uprostřed, ale to musí teprve potvrdit nadcházející měsíce.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
18.04.2024  Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje? Mgr. Timur Barotov (BHS)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688