Patria (Patria Finance)
Investice  |  22.06.2020 06:43:35

M&B: I státní dluhy mají své limity

V rámci snah o zastavení šíření epidemie COVID-19 a omezení ekonomických škod vlády po celém světě pracují se záchrannými fiskálními programy. Money and Banking tvrdí, že s mimořádně nízkými sazbami se zdá, že náklady těchto programů jsou minimální a nehrozí, že by vládní dluhy vytlačovaly investice tak, jak by k tomu mohlo docházet jindy. I tak je ale namístě se ptát, kde se nacházejí limity vládních deficitů a dluhů.

„Téměř před čtyřiceti lety nám Sargent a Wallace ukázali, že vláda může vydávat dluhy až do určité hranice, po jejím překročení již přichází default nebo default částečný probíhající kvůli vyšší inflaci,“ píše M&B s tím, že „bohužel nevíme, kde tato hranice leží”. Neexistuje totiž „žádné magické číslo” a například Japonsko si i s dluhy převyšujícími 200 % HDP stále půjčuje za minimální sazby. Na druhou stranu ale víme, že postoje investorů se mohou rychle měnit a rizikové prémie vystřelí nahoru.

M&B poukazuje na to, že udržitelnost vládních dluhů je v první řadě dána tím, jaký je poměr sazeb a nominálního ekonomického růstu. Data přitom ukazují, že dlouhodobě sazby leží pod tempem růstu. Mezi lety 1870–2015 tomu tak bylo podle M&B více než polovinu času u 14 z patnácti vyspělých zemí a i jiné studie ukazují na podobné výsledky. Navíc je pravděpodobné, že současný vývoj zamíří k růstu úspor a to spolu s dalšími faktory povede k tomu, že sazby se budou i nadále držet pod tempem růstu.

Pokud k tomu skutečně dojde, bude jednodušší udržet vládní dluhy na uzdě. Některé země by dokonce měly „značný prostor pro další manévrování“. Nicméně spoléhání se na tento faktor je rizikem, i když například podle MMF bude rozdíl mezi sazbami a růstem klesat ještě hlouběji – viz následující graf:



Vyjma zemí, jako je Německo, nebylo podle M&B využito období vysoké zaměstnanosti ke konsolidaci dluhů a například v USA došlo v posledních dvou letech před pandemií k masivnímu růstu deficitů a dluhů a již na počátku bylo zřejmé, že jde o chybu. Nic z toho není argumentem proti současným vládním snahám o pomoc a stimulaci, ale zároveň by vše mělo směřovat k tomu, že se v budoucnu „konsolidace stane normou“.

Zdroj: Money and Banking

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688