Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.06.2020 16:06:30

Plümper: COVID-19 jako nemoc chudých, nebo bohatých?

Je COVID-19 nemocí bohatých? Tuto otázku si na stránkách VoxEU kladou Thomas Plümper a Eric Neumayer s tím, že v Německu epidemie začala u lidí, kteří se vraceli z lyžování a infekcí bylo nejvíce v bohatších regionech. Ve druhé fázi se ale ukázalo, že na významu nabírají jiné faktory.

Plümper poukazuje na to, že podle médií jsou v USA a ve Velké Británii pandemií nejpostiženější nejchudší části společnosti. Jenže „vztah mezi chudobou a COVID-19 je složitější, než ukazuje anglosaská zkušenost“. Podle ekonoma konkrétně záleží na tom, jak se epidemie začala šířit a jak „vstoupila do země“. Mohou ji tam přinést například lidé ze zahraničí, kteří přichází za prací, studenti, turisté a podobně.

Význam má konkrétně hlavně to, jak se virus dostal do země tam, kde se pak epidemie vymkla kontrole. V Německu se podařilo první vlnu eliminovat, ale druhá se dostala mimo kontrolu. Poprvé se totiž virus objevil ve společnosti Webasto, které měla partnera v Číně a došlo k vzájemnému kontaktu zaměstnanců. Výsledkem bylo 16 nakažených, kteří ale byli rychle izolováni.

Měsíc poté ale došlo k prudkému růstu počtu případů v řadě evropských zemí a epidemii již nešlo potlačit. V Německu kvůli těm, kteří se vraceli ze zimních prázdnin v Alpách. Navíc došlo k několika „superpřenosům“ na karnevalech či slavnostech piva. Zimní dovolenou v Rakousku si přitom mohou dovolit jen bohatší rodiny a v Německu tak na rozdíl od USA či Velké Británie došlo k šíření epidemie hlavně v bohatší části společnosti.

Ve druhé fázi se ale „bohatství stalo výhodou“. Lidé totiž začali omezovat svůj společenský život a nastalo období sociálního distancování. To je ale dáno i tím, jak jsou jednotliví lidé schopni distancování, protože například bílé límečky mohou často pracovat z domova, ale řada lidí ne. Jinak řečeno, chudší lidé nemají takový prostor pro to, aby se odstřihli od ostatních, protože mají méně ekonomických zdrojů. To vede k tomu, že virus postihne tu chudší část společnosti.

Ekonomové tedy shrnují vše s tím, že v Německu sice epidemie začala jako nemoc bohatých, ve druhé fázi se ale začala přesouvat do chudších částí společnosti a tento vývoj se tak již podobal tomu, co pozorujeme v USA nebo Velké Británii. V těchto zemích se ale už první vlna objevila mezi chudšími domácnostmi a výsledná mezera mezi chudými a bohatšími je proto větší. Ekonomové tvrdí, že čím déle bude pandemie trvat, o to větší bude ekonomická a společenská stratifikace.

Zdroj: VoxEU

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688