Cssz.cz (ČSSZ)
Důchody a penzijní  |  18.06.2020 09:32:00

Výplata důchodů do zahraničí – ukončení zjednodušeného způsobu zasílání tiskopisu potvrzení o žití v době mimořádné pandemické situace (COVID-19) k datu 1. 7. 2020

Vzhledem k ukončení mimořádných opatření přijatých v souvislosti s pandemií COVID-19 je nezbytný návrat k předchozím postupům daným zákonnými předpisy České republiky. Potvrzení o žití musí být řádně vyplněné, opatřené vlastnoručním podpisem důchodce, včetně data vyplnění tiskopisu, a úředním ověřením tohoto podpisu. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách na adrese https://www.cssz.cz/web/cz/podminky-pro-vyplatu-duchodu-do-zahranici.

Potvrzení o žití lze zasílat poštou na adresu ČSSZ, Křížová 25, 225 08 Praha 5, Česká republika.

Zaslání potvrzení o žití v elektronické podobě je možné za předpokladu, že jej důchodce vyplní, vytiskne, podepíše jej vlastnoručním podpisem, vlastnoruční podpis si nechá úředně ověřit, naskenuje jej z listinné do elektronické podoby, podepíše jej uznávaným elektronickým podpisem podle zákona č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, ve znění pozdějších předpisů* a zašle jej e-mailem na elektronickou adresu podatelny ČSSZ posta@cssz.cz. Uznávaným elektronickým podpisem se podle výše citovaného zákona rozumí zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaný elektronický podpis.

V případě, že z objektivních důvodů – v souvislosti s pandemií COVID-19 – nelze podpis důchodce na potvrzení o žití úředně ověřit (příslušné instituce a úřady jsou zavřené) nebo nefungují poštovní služby, pak lze výjimečně akceptovat zaslání potvrzení o žití podle pravidel v období pandemie, tj. důchodce potvrzení o žití vytiskne, vyplní, podepíše jej vlastnoručním podpisem, naskenuje a zašle jej e-mailem na elektronickou adresu podatelny ČSSZ posta@cssz.cz. Tyto objektivní důvody však musí důchodce v potvrzení o žití výslovně uvést.

Poukaz výplaty důchodu na účet bude zajištěn standardně v termínu 4–5 týdnů po doručení potvrzení o žití ČSSZ.

Vícejazyčné formuláře potvrzení o žití naleznete na webových stránkách ČSSZ na adrese https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-seznam-eu.


*Zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, ve znění pozdějších předpisů je adaptačním právním předpisem k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES (nařízení eIDAS).
Diskuze k článku
07.10. 11:53  Výplata důchodů do zahraničí (tomek)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.