Michal Dvořák (TradeCentrum)
Okénko investora  |  08.06.2020 11:41:07

Iluze levných peněz roztáčí v eurozóně nebezpečnou spirálu

ECB minulý týden demonstrovala svoji ochotu dále držet zápornou úrokovou míru na depozitní sazbě – podle našeho soudu by bylo pro eurozónu podstatně lepší, kdyby následovala švédskou centrální banku a vrátila se do neutrálního pásma, a navíc přidala další miliardy, které uvolní na nákup dluhopisů.

Takto masívní vytlačování peněz z trhu tlačí hodnotu eura nahoru a působí de facto kontraproduktivně na bilanci eurozóny. Zdražující se společná měna znesnadňuje exportérům nalézat další trhy a udržet si ty stávající, fiskální expanze k tomu nese velké administrativní náklady a transmisivní neefektivnost, bankovní sektor s velkou pravděpodobností nebude redistribuovat efektivně prostředky a raději podstoupí sankce, které rozpustí v poplatcích retailovým klientům.

Všechny tyto náklady jsou zbytečné, neproduktivní a neefektivní. Neřeší podstatu problému: nízkou konkurenceschopnost eurozóny, potažmo EU. Jsou tu mimo jiné vysoké náklady mrtvé váhy při redistribuci transferů z fondů, neudržitelné sociální náklady a stárnutí populace.

Ukazuje se, že centrální banky a tvůrci ekonomik ve svém repertoáru možných nástrojů upřednostňují jediný, totiž masivní fiskální expanzi, k níž ji, jako druhé housle slouží monetární uvolňování, které co do dynamiky a objemu jen těžko hledá obdobu.

Úroková míra, kterou určuje měnová autorita, obvykle centrální banka, pak reflektuje krátkodobější křivku a direktivněji určuje chování ekonomických subjektů, zejména ve finančním sektoru, kde banky působí jako zprostředkovatelé mezi přebytečnými a nedostatkovými subjekty, a to jak geograficky, tak i časově. Pokud tedy ECB drží svoji depozitní sazbu na úrovni -0,50bpc, pak bankám říká, že je bude sankcionovat, jestliže si u ní uloží přebytečnou likviditu namísto toho, aby ji umístily na trh v podobě úvěrů firmám.

Tady se také schovává onen „zakopaný pes“. Banka bank říká obchodním bankám, že je nutné – protože situace je nejistá, nebo dokonce kritická – dodávat peníze podnikům, banky však, protože to jsou společnosti vzniklé za účelem zisku, nevidí důvod pro svoji vyšší angažovanost, zejména v nejistých časech, a tak místo zvýšení objemu poskytovaných půjček korporacím raději přetrpí sankční poplatky od regulátora. Tyto poplatky pak rozpustí v retailové klientele v podobě plateb za výpis a podobně. Současně snižující se dlouhodobá úroková míra (IR), v kombinaci s krátkodobou IR snižuje bankám schopnost generovat zisk a stupňuje jejich obavy z možné klasifikace pohledávek v jejím portfoliu. Banky se tak rozhodnou stáhnout úvěry, které by za jiných okolností vnímaly jako méně rizikové. Smrtící kolo se dále roztáčí. Zpoplatněný úvěr buď firmu zlikviduje, nebo ji připraví o schopnost být likvidní a má impakt na dodavatele této firmy, kteří díky potížím svého odběratele také začínají být v úzkých. Dojde to tak daleko, že i jim banky zpoplatní úvěry.

Na druhé straně centrální banka masivně nakupuje dluhopisy, protože transmisivní mechanismus prostřednictvím IR je nefunkční, zejména v záporných hladinách. Dluhopisy, které autorita může kupovat jsou státní; jen těžko si lze představit, že by ventrální banka takto masivně zasáhla do funkce trhu a vybrala by privilegované firmy, které by de facto převzala do své majetkové struktury.

Moudrá vláda by takto získané peníze přetavila do restrukturalizace hospodářství: vyšší podíl přidané hodnoty a služeb na úkor prvotního zpracovatelského průmyslu. To jde snadno ovšem na papíře, hůř už v reálném životě. Vlády jsou závislé na svých elektorátech, tedy na faktu, jestli jejich voliči mají plná břicha a mohou si dovolit to, co se domnívají, že by si měli mít právo dovolit (je řeč o spotřebním koši).

 

Biliony eur byly a budou i nadále utráceny zbytečně, pokud se nezaměříme na to, co je příčinou, namísto povrchní sanace důsledků. Možná první vlaštovkou je ochota zemí přistoupit k ručení za dluh EU nedílně a společně, další může přijít později.

Michal Dvořák

Je hlavním analytikem společnosti Tradecentrum. Od roku 2013 je rovněž výkonným ředitelem EFEKTA finance SE se specializací na Corporate finance a Supply Chain Management a Credit insurance. Od roku 2017 se podílí na tvorbě algoritmů pro vysokofrekvenční obchodování. Dříve pracoval v řízení rizik KUREG Úvěrové pojišťovny, ve Factoringu České spořitelny a v Leader Investments, kde byl dealerem na devizovém trhu.





Tradecentrum

Je licencovaným obchodníkem, který poskytuje investiční poradenství v řadě zemí světa a poskytuje globální přístup na trhy. Klienti mají možnost obchodovat širokou škálu finančních instrumentů.

To, co je dělá výjimečnými, je především profesionální a individuální přístup ke klientům, kteří jsou naší prioritou a nedílnou součástí naší společnosti.

TradeCentrum je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, což je kyperská investiční firma (CIF) pod dohledem a regulací Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Více informací na: https://tradecentrum.com/cs/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688