Orange Academy (Orange Academy)
Práce  |  31.05.2020 13:53:29, aktualizováno 14:00:06

Jak cestovatelský sen vystřídal boj s cestovní kanceláří?


Zklamaní a nespokojení klienti cestovních kanceláří by po složité a nevstřícné komunikaci s CK mohli začít opět klidně spát. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a veřejný ochránce práv Stanislav Křeček zaslali dne 21.5.2020 dopis cestovním kancelářím, kde upozornili na nejčastější problematické aspekty, a doporučili postupy k jejich řešení. To by klientům mohlo pomoci!

Dosavadní chování a praktiky některých cestovních kanceláří nebyly korektní. Dokonce by mohly být posuzovány i jako chování v rozporu s dobrými mravy. Ke zmírnění dopadu epidemie koronaviru v odvětví cestovního ruchu byl vydán zákon č. 185/2020 Sb., tzv. Lex voucher, který nabyl účinnosti dne 24.4.2020. Jeho aplikace v praxi byla cestovními kancelářemi interpretována různě. Na to doplácelo tisíce klientů. Ti by se nyní mohli při komunikaci s CK odvolávat na doporučení MMR a veřejného ochránce práv. Mějte přehled o tom, na co máte nárok! 

Doplacení ceny zájezdu

Cestovní kanceláře jsou povinny sledovat vývoj situace a v případě, kdy je evidentní, že se daný zájezd nebude moci realizovat, nesmějí chtít po klientovi úhradu doplatku za zájezd. Takové jednání by mohlo být klasifikováno jako nekalá obchodní praktika podle zákona o ochraně spotřebitele.

Jestliže vás CK vyzvala k doplatku zájezdu a obáváte se, že nastaly skutečnosti ohrožující schopnost CK plnit závazky plynoucí z cestovní smlouvy, zašlete jim námitku nejistoty, která je dána ust. §1912 zák. č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku. Do doby, než vám bude poskytnuta jistota, že svůj závazek CK vůči vaší osobě splní, tj. že předmětný zájezd se ve sjednaném termínu a kvalitě uskuteční, odmítněte plnění uhradit.

Na odstoupení od cestovní smlouvy bez stornopoplatků má nárok zákazník v souvislosti s pandemií koronaviru dle § 2535 Občanského zákoníku, a to pouze v případech, kdy „v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu. 

Jestliže absolvování zájezdu brání mimořádné okolnosti ať již u nás v ČR nebo v místě plánovaného pobytu, lze odstoupit od cestovní smlouvy bez hrazení stornopoplatků. Tímto způsobem lze postupovat např. při objednané zahraniční dovolené na červen. U letních zájezdů lze zatím pouze vyčkávat, zda budou přetrvávat mimořádné okolnosti bránící zájezd realizovat, a vznikne právo na využití této možnosti.

CK vám nabídla poukaz za neuskutečněný zájezd

Cestovní kancelář může v případě neuskutečněného zájezdu využít ochranné lhůty. Místo vrácení zaplacených plateb zákazníkovi lze vystavit Lex voucher, což je jednostranné právní jednání CK. Jestliže zákazník v ochranné lhůtě, tj. nejpozději do 31.8.2021 poukaz nevyužije, CK má povinnost vrátit zákazníkovi celou částku uvedenou na poukazu do čtrnácti dnů, tj. do 14.9.2021. Tyto zákonné poukazy musí být pojištěny proti úpadku CK a lze je vystavit i na již uhrazené zálohy, tj. nemusí být doplacena plná cena zájezdu.

Alternativou jsou klientovi nabízeny dárkové poukazy mnohdy i s bonusem. Ty se však řídí obchodními podmínkami cestovních kanceláří. Při nevyužití poukazu zákazníkovi po uplynutí platnosti nevzniká nárok na vrácení uhrazených plateb.

Na již stornované zájezdy, kdy má CK povinnost vrátit zákazníkovi uhrazené platby snížené o stornopoplatky, se možnost uplatnění ochranné lhůty a vydání Lex voucheru nevztahuje. Finanční vyrovnání je CK povinna uskutečnit do 14 dnů od obdržení odstoupení od smlouvy ze strany zákazníka dle §2533 občanského zákoníku.

Doporučujeme vám, abyste požadovali podrobné informace o podmínkách pro uplatnění poukazu, voucheru, šeku, dárkové poukázky, kterou vám cestovní kancelář nabízí jako alternativu za neuskutečněný zájezd. Jestliže se nejedná o lex voucher, jde o dohodu smluvních stran a podmínky pro čerpání těchto poukazů se mohou u jednotlivých CK lišit.

Ptejte se tedy na jeho časovou platnost, možnost výběru zájezdu, účastníky zájezdu a na ošetření situace, kdy zákazník tohoto poukazu nevyužije. Vše si ověřte dříve, než poukaz od cestovní kanceláře přijmete!

Pro aktuální videa z oblasti práce a personalistiky odebírejte kanál Orange Academy. 

Vyplatí se to! 

Autorky: Ing. Petra Husáková a Bc. Michaela Prátová, lektor a garant rekvalifikačního kurzu Mzdové účetnictví se základy personalistiky, který probíhá ve 21 městech po celé ČR, od roku 2009. Přečtěte si 288 recenzí kurzu.

https://orangeacademy.cz/kurzy-ucetnictvi/rekvalifikacni-kurz-mzdove-ucetnictvi

Editorka: Zuzana Klímová

Orange Academy

Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.

Více na https://orangeacademy.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Jak cestovatelský sen vystřídal boj s cestovní kanceláří? (11)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Jak cestovatelský sen vystřídal boj s cestovní kanceláří?
02.06. 12:51  Porušování zákona LV 185/2020 (jiřina)
02.06. 09:20  Dopis od CK bez voucheru (Jaromír V.)
02.06. 00:41  Storno zájezdu a nic se neděje (Orange Academy)
01.06. 23:42  Storno zájezdu. (Orange Academy)
01.06. 23:14  Storno poplatek (Orange Academy)

Poslední zprávy z rubriky Práce:

Čt 11:48  Nezaměstnanost: Česko versus Německo Research (Česká spořitelna)
Čt 10:20  Smíšené zprávy z obou trhů práce Research (Česká spořitelna)
Čt   9:16  Nezaměstnanost je sice stále nízká, ale s koncem léta skokově naroste Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Úřad práce Průměrná mzda Minimální mzda Platové tabulky Výpočet čisté mzdy Náhrada mzdy Kdy do důchodu? Výpočet výše důchodu

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies