Saxo Bank (home.saxo)
Akcie ve světě  |  28.05.2020 19:05:36

Dosáhly americké akcie vůči evropským svého maxima?

V této zprávě z akciových trhů se zaměříme na fakt, že americké akcie mohou již brzy dosáhnout svého maxima vůči akciím evropským. A to zejména kvůli relativním celkovým výnosům, rozdílu ve zhodnocování i kvůli tomu, že evropské akcie mohou na rozdíl od těch amerických těžit z evropského náskoku v oblasti zdravotnictví a zelených technologií. Kromě toho je třeba zmínit i menší váhu technologického sektoru, která může být potenciálním katalyzátorem růstu evropských akcií v čase.


Americké akcie vykazují od března neuvěřitelné zotavení, zejména ve srovnání s těmi evropskými. Hlavními tahouny vzestupu cen jsou technologie a biotechnologie. Jak jsme již v uplynulých týdnech zmiňovali mnohokrát, máme za to, že za tím stojí hlavně enormní toky drobných spekulativních investic z USA, které tlačí hodnotu akcií do nadoblačných výšin. Díky tomu, že se nálady na trhu už vůbec neřídí základními ekonomickými faktory, stoupají americké akcie na rozdíl od těch evropských do extrémních výšek a je třeba zvážit, nakolik je tato situace udržitelná.

Indexy poměru celkových výnosů amerických a evropských akcií v USD už mají směrodatnou odchylku 3,4, což jen ukazuje, že se americké akcie výrazně vzdálily limitům svého dlouhodobého vztahu s akciemi evropskými. V rámci posledního extrémního posílení od září 2017 posílily americké akcie o 20 %, zatímco ty evropské o 14 % oslabily (v USD).

Evropské akcie byly vůči těm americkým v nejlepším postavení někdy na konci roku 2007, ale od té doby se mnohé změnilo. Americké akcie v dolarech o 140 % posílily, zatímco evropské o 4 % oslabily. V následujícím období došlo ke dvěma významným událostem. Americký dolar z hlediska obchodování reálně posílil o 28 %, čímž vehnal vítr do plachet americkým aktivům. Technologický sektor zažil obrovský boom spojený s vyhledávači (online reklamou), chytrými telefony, sociálními sítěmi, streamováním videa, cloudovými aplikacemi, cloudovou infrastrukturou, strojovým učením a související infrastrukturou, platformami pro elektronické obchodování a online nákupy.

USA mají náskok
Spojené státy mají v polední době v oblasti technologií jasně navrch. Silicon Valley financuje technologické projekty, které si zvládnou získat jasnou dominanci dříve, než dokážou fragmentovaná evropská technologická centra přijít s nějakou alternativou. Tyto nastupující technologie často využívají úspory z rozsahu v takovém měřítku, jaké jsme neviděli od průmyslového boomu 60. let a energetického boomu let 80. Zato evropské akciové trhy v podstatě žijí minulostí. A významným faktorem je i fakt, že americké firmy jsou zpravidla čistými kupci vlastních akcií, zatímco ty evropské jsou i nadále čistým emitentem akciového kapitálu.

Proč si tedy myslíme, že mají evropské akcie nadějné vyhlídky? Jejich ocenění je mnohem lepší, očekávaný dividendový výnos je 2,8 % a dividendové futures očekávají až do roku 2023 průměrný roční růst dividend 0,6 %. Kromě toho je jejich poměr P/E nižší než v případě amerických akcií, takže si mohou v nadcházejících letech svůj poměr P/E oproti americkým akciím jen zlepšovat. Americké akcie mají v současnosti očekávaný dividendový výnos 1,7 % a dividendové futures počítají do roku 2023 s průměrným ročním poklesem dividend o 3,3 %. To znamená, že americké akcie potřebují, aby jim poměr P/E rostl, mnohem víc než ty evropské, jinak si svou pozici neudrží. A dosáhnout toho nebude jednoduché.

Výhody na straně Evropy
Pokud bude v následujících letech celosvětová ekonomická aktivita utlumená, mají evropské akcie lepší defenzivní pozici, protože kladou větší důraz na zboží denní spotřeby, na zdravotnictví a na veřejné služby. Evropa je také leaderem transformace na zelenou ekonomiku, což je další výhoda pro tamní průmysl a veřejné služby. Vzhledem k tomu, že v současné době spadá do technologického sektoru jen 7,5 % evropských akcií, je zde prostor pro jeho další rozšiřování, což by dále zlepšilo růstový profil evropských akciových trhů. A konečně má Evropa výhodu i v tom, že se může chlubit rozsáhlým sektorem zdravotní péče a v reakci na pandemii viru COVID-19 se výrazně přeorientovala na výzkum nových léků a zdravotnického vybavení.


Z makroekonomického hlediska pak může hrát neamerickým akciím do karet také oslabení dolaru, které už mnoho zemí naléhavě potřebuje. Případná fiskální integrace EU, kdy by Evropská komise vydávala společné dluhopisy, má potenciál vyřešit některé evropské strukturální problémy, což by bylo pro evropské akcie další plus. Přísnější regulace technologií může navíc zvýšit náklady amerických technologických firem a začít tlačit ceny jejich akcií níž.

 - Konec -

O autorovi:
Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.
Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.
Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.
Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

Globální online investiční banka

Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Více informací na:www.saxobank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688