mzcr.cz (MZ ČR)
Zdravotnictví  |  25.05.2020 21:20:41

Elektronické žádanky v prostředí NZIS s účinností od 26. 5. 2020 - Mimořádné opatření v souvislosti s koronavirem


Mimořádné opatření - elektronické žádanky v prostředí NZIS s účinností od 26. 5. 2020

Vyvěšeno 25. 5. 2020

 

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ

Palackého náměstí 375/4, 128 01  Praha 2

Praha 25. května 2020

Č. j.: MZDR 16215/2020*MZDRX01AF2B3*-4/MIN/KAN MZDRX01AF2B3

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ

 

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARSCoV-2 toto mimořádné opatření:

I.

1. Všem orgánům ochrany veřejného zdraví podle zákona č. 258/2000 Sb., které žádají  o provedení odběru vzorku za účelem vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, se nařizuje, aby pro tento účel výlučně používaly elektronickou žádanku, kterou vyplňují a odesílají v technickém prostředí Národního zdravotnického informačního systému a resortních registrů a která je dostupná na adresách:

- https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/CUD/Overeni/Prihlaseni a

- https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/CUD/Zadanka

(dále jen „technické prostředí NZIS“), doplněných o specifické přístupové odkazy  do technického prostředí Národního zdravotnického informačního systému a resortních registrů, které jsou rozesílány Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR  na kontaktní adresy elektronické pošty orgánů ochrany veřejného zdraví podle zákona  č. 258/2000 Sb.

2. Všem poskytovatelům zdravotních služeb, kteří žádají o provedení odběru vzorku  za účelem vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, se nařizuje,  aby i v případě, že používají vlastní druh žádanky, pro tento účel používali rovněž elektronickou žádanku v technickém prostředí NZIS, doplněných o specifické přístupové odkazy do technického prostředí Národního zdravotnického informačního systému a resortních registrů, které jsou rozesílány Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR na kontaktní adresy elektronické pošty poskytovatelů zdravotních služeb, uvedené  v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb.

3. Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR se nařizuje poskytnout na žádost místně příslušnému krajskému úřadu specifické přístupové odkazy jednotlivých poskytovatelů zdravotních služeb s místem poskytování zdravotních služeb na území daného kraje,  a to za účelem provozování regionálních řešení systémů žádanek zajišťovaných  pro poskytovatele zdravotních služeb v působnosti tohoto místně příslušného krajského úřadu.

 

4. Všem poskytovatelům zdravotních služeb, kteří provádějí odběr vzorku za účelem vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, se nařizuje, aby prováděli odběr vzorku také na základě elektronické žádanky, která byla poskytovatelem zdravotních služeb nebo orgánem ochrany veřejného zdraví podle zákona č. 258/2000 Sb. žádajícím provedení vyšetření vyplněna a odeslána v technickém prostředí NZIS, doplněných o specifické přístupové odkazy do technického prostředí NZIS, které jsou rozesílány Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR na kontaktní adresy elektronické pošty poskytovatelů zdravotních služeb, uvedené v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. Poskytovatel zdravotních služeb neodkladně potvrdí provedený odběr vzorku v technickém prostředí NZIS nebo prostřednictvím datového rozhraní zveřejněného na https://www.uzis.cz/index.php?pg=covid-19.

5. Všem poskytovatelům zdravotních služeb, kteří provádějí odběr vzorku za účelem vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, se nařizuje při odběru vzorku, jehož odběr a vyšetření není žádán prostřednictvím elektronické žádanky v technickém prostředí NZIS, aby pro takový vzorek vyplnila a odeslala elektronickou žádanku  v technickém prostředí NZIS.

6. Všem osobám provozujícím laboratoře provádějící vyšetření vzorků na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 nebo jiné infekční nemoci (dále jen „laboratoř“) se nařizuje  při převzetí vzorku, jehož odběr a vyšetření není žádán prostřednictvím elektronické žádanky v technickém prostředí NZIS, aby pro takový vzorek vyplnily a odeslaly elektronickou žádanku v technickém prostředí NZIS.

7. Všem poskytovatelům zdravotních služeb se nařizuje, aby osoba, která vstoupí  do technického prostředí NZIS podle bodu 4 za účelem seznámení se s obsahem elektronické žádanky, uvedla v přihlašovacím formuláři technického prostředí NZIS svoji identifikaci (postačuje kód přidělený poskytovatelem zdravotních služeb).

8. Všem orgánům ochrany veřejného zdraví podle zákona č. 258/2000 Sb., poskytovatelům zdravotních služeb a osobám provozujícím laboratoře, kteří vyplňují a odesílají elektronickou žádanku v technickém prostředí NZIS na kontrolní vyšetření na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, se nařizuje, aby v žádance uvedli metodu vyšetření (např. PCR nebo RAPID test).

9. Všem orgánům ochrany veřejného zdraví podle zákona č. 258/2000 Sb., poskytovatelům zdravotních služeb a osobám provozujícím laboratoře, kteří vyplňují a odesílají elektronickou žádanku v technickém prostředí NZIS na kontrolní vyšetření na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 u osob, u kterých byla předchozím vyšetřením prokázána přítomnost tohoto koronaviru, se nařizuje v žádance o vyšetření uvádět, že se jedná  o indikaci „Kontrolního vyšetření“.  

10. Všem osobám provozujícím laboratoř se nařizuje neodkladně potvrdit přijetí vzorku prostřednictvím API rozhraní zveřejněného na https://www.uzis.cz/index.php?pg=covid19. Součástí potvrzení musí být i číslo žádanky získané z technického prostředí NZIS.

11. Všem osobám provozujícím laboratoř se nařizuje, aby každý výsledek, ať už pozitivní, negativní, neprůkazný nebo nevyhodnotitelný každého provedeného vyšetření bezodkladně při jeho uvolnění z laboratoře zaznamenali v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN), který je veden podle zákona č. 258/2000 Sb. Záznam  se provádí výhradně prostřednictvím modulu ISIN-LABORATOŘE-COVID-19  nebo prostřednictvím datového rozhraní zveřejněného  

Str. 2 z 3

 

 

 

na  https://www.uzis.cz/index.php?pg=covid-19. Součástí záznamu je i číslo žádanky získané z technického prostředí NZIS.

 

II.

Tímto mimořádným opatřením se zrušuje mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví  ze dne 17. dubna 2020 č. j.: MZDR 16215/2020-2/MIN/KAN.

 

III.

Toto mimořádné opatření nabývá účinnosti dne 26. května 2020.

 

Odůvodnění:

Mimořádné opatření částečně přebírá ustanovení zrušovaného mimořádného opatření

Ministerstva zdravotnictví ze dne 17. dubna 2020 č. j.: MZDR 16215/2020-2/MIN/KAN,  ke kterým přidává další povinnosti v systému elektronických žádanek. Je vydáno  v souvislosti s vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV2 v Evropě. Upravuje povinné vystavování elektronických žádanek pro vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru SARSCoV-2 v technickém prostředí Národního zdravotnického informačního systému a resortních registrů. Předmětem opatření je zajistit nezbytnou úplnou informaci o všech pacientech vyšetřovaných na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 a výsledcích těchto vyšetření,  a to prostřednictvím informačního systému spravovaného Ministerstvem zdravotnictví, zřízeném a provozovaném podle zákona č. 258/2000 Sb. Toto opatření je jedním  z důležitých předpokladů zvládání dopadů onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky.  

 

 

 

 

            Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA  ministr zdravotnictví

 

 podepsáno elektronicky 

Str. 3 z 3

 


Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

Po 10:58  The Economist: Kde udeří COVID-19, ukáže se pravda Patria (Patria Finance)
Pá 11:28  Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více Patria (Patria Finance)
Pá   9:47  Fauci: Koronavirus možná zmutoval a nyní se snáze šíří Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
St 16:08  Aghion: Covid a povaha kapitalismu Patria (Patria Finance)
24.06.2020  Carletti: Banky po COVID-19 Patria (Patria Finance)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Elektronické žádanky v prostředí NZIS s účinností od 26. 5. 2020 - Mimořádné opatření v souvislosti s koronavirem

Diskuze a názory uživatelů na téma: Elektronické žádanky v prostředí NZIS s účinností od 26. 5. 2020 - Mimořádné opatření v souvislosti s koronavirem

Na dané téma nejsou žádné názory.Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies