mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  22.05.2020 17:28:00

Uvolňování pandemických opatření a evropský byznys v Petrohradu


Uvolňování pandemických opatření a evropský byznys v Petrohradu

22.05.2020 / 17:13 | Aktualizováno: 22.05.2020 / 17:28

Život v Petrohradu se po 12. květnu začal postupně obnovovat a ulice, kanceláře a podniky se opatrně plní životem s rouškami. Režim tzv. „nepracovních dní“ sice skončil, ale řada zavedených koronavirových omezení trvá. Bez restaurací, kaváren a dalších služeb není kulturní a turistický Petrohrad tím, čím býval dříve. Řada firem již mohla obnovit činnost, ale za podmínky zavedení nového sanitárního režimu. Bez nejisté poptávky je jejich budoucnost v mnoha případech nepředvídatelná. Státní správa hledá nástroje podpory ekonomiky, přijímá různá opatření, ale je zřejmé, že návrat do „starých kolejí“ nebude možný. Jaké mají v této situaci možnosti společnosti se zahraničním kapitálem?

S ohledem na šíření koronavirové infekce a dopady zavedených omezení na ekonomiku jsou vedle centrálních federálních opatření přijímána v Petrohradu a dalších regionech vlastní regionální rozhodnutí. Rozsah podpůrných ekonomických programů a nových podmínek činnosti firem jsou důležité pro strategická rozhodnutí zahraničních firem k jejich působení na místním trhu v následujícím období.

Aktuální podmínky činnosti zahraničních firem v Petrohradu

 • Obnovení činnosti - dne 12. května byl ukončen režim „nepracovních dní“. Od této doby se omezení činnosti firem v Petrohradu týká pouze vyjmenovaných služeb, sportovních, kulturních a volnočasových činností. Subjekty, jejichž činnost nepodléhá zákazu, mohou obnovit aktivity za těchto podmínek: nahlášení obnovení provozu Administraci Sankt Peterburgu a zavedení sanitárních standardů (jejich přehled je uvedený na stránkách Centra podpory a rozvoje podnikání).
 • Příjezd manažerů a specialistů zahraničních firem do RF - kromě striktně definovaných výjimek (týkajících se například mezinárodní přepravy) je dočasně omezen vstup na území RF osobám bez ruského občanství. Dle platného znění Usnesení vlády RF č. 635 do RF mohou být vpuštěny zahraniční specialisté za účelem uvedení do provozu nebo údržby zahraničního zařízení za podmínky jejich zapsání federálním výkonným orgánem do seznamu určenému Federální bezpečnostní službě RF (pohraniční služba musí včas disponovat touto informací). Příjezd zahraničních manažerů firem není legislativně ošetřen. V odůvodněných případech je možné tuto situaci řešit individuálním postupem za pomoci zastupitelského úřadu a vládního „Operativního štábu ke koronaviru“ v Moskvě. Je třeba rovněž vzít v úvahu povinnost 2 týdenní karantény po příjezdu do RF.
 • Způsob příjezdu - na základě Usnesení vlády RF č. 763 o uzavření pozemních hranic se pro příjezd do RF doporučuje využívat letecká spojení a letištní hraniční přechody.
 • Povolení k pobytu – automaticky se prodlužuje platnost víz a povolení k pobytu do 15. 6. 2020 zahraničním pracovníkům nacházejícím se na území RF.

Zaměření opatření na podporu byznysu v Petrohradu

 • Většina přijatých podpůrných opatření se týká malých a středních podniků (MSP), které jsou takto registrovány v daňovém systému a působí v postižených odvětvích ekonomiky (Usnesení vlády RF č. 434). Řada společností se zahraničním podílem však není v RF registrována jako MSP z důvodu dříve platné legislativy. Ve druhé polovině roku 2019 došlo ke změně některých ustanovení Federálního zákona č. 209 k podmínkám zahraničního podílu v MSP, což může některým zahraničním firmám umožnit přístup k ekonomickým podpůrným programům MSP.
 • Očekává se přijetí dalších důležitých podpůrných programů určených pro „Strategické systémové podniky“, jejichž produkty nebo služby jsou nezbytné pro daný region nebo pro činnost určitého odvětví. V Petrohradu je možné podávat přihlášky k registraci do seznamu „Strategických systémových podniků“ na webových stránkách Centra podpory a rozvoje podnikání Sankt Peterburgu. Pro většinu zahraničních firem budou však tyto prostředky nedostupné z důvodu stanovených podmínek registrace (max. 50 % podíl zahraničního kapitálu a další ustanovení).

Balíčky opatření na podporu byznysu v Petrohradu

Petrohrad přijal 2 balíčky podpůrných opatření zaměřené především na MSP. Podpůrná opatření pro další podniky se údajně připravují v rámci 3. balíčku určeného na překonání pandemické situace a ekonomické normalizace.

 • Pro MSP: daňové výhody (snížení a odklady daňových povinností, úroků z prodlení a vymáhání dluhů), odklad a osvobození od úhrady nájmu nebytového municipálního majetku, zvýhodněné úvěry, podpora odbytu produkce MSP (zvýšení podílů MSP na veřejných zakázkách z 15 % na 23,5 % v roce 2020 a na 32,5 % v roce 2024), zvýšení záloh na 30 % u státních zakázek na výstavbu objektů sociální infrastruktury, moratorium na účtování úroků z prodlení a odklad na vymáhání dluhu za tepelnou energii.
 • Pro další podnikatelské subjekty - odklad úhrady nájmu nebytového municipálního majetku, snížení daní z majetku pro subjekty dočasného ubytování a lázeňství, odklad plateb majetkových daní pro majitele obchodních center, hotelů a lázeňských objektů nad 1000m2 za podmínky minimálně 50 % snížení nájemného uživatelům.
 • Pro státní divadla a vzdělávací instituce - zachování rozpočtu na rok 2020.
 • Pro postižené kulturní organizace – možnost získání dotací pro částečnou kompenzaci nákladů.

Podrobnosti k přijatým regionálním a federálním programům podpory jsou zveřejněny na webových stránkách Výboru průmyslové politiky a inovací Sankt Peterburgu a Centra rozvoje a podpory podnikání Sankt Peterburgu, kde bude možné podle IČ zjistit, jaké jsou pro zadaný subjekt aktuálně platná podpůrná opatření (podobně by mělo fungovat rovněž na stránkách daňové služby).

Očekávaný další vývoj

 • V souvislosti s prohlubující se nepříznivou ekonomickou situací v RF, sníženou vnitřní i vnější poptávkou (zejména snížení cen a objemu vývozu ruských energetických surovin) nelze očekávat zásadní změny ve vývoji nepříznivé ekonomické situace v RF a ruských regionech. Omezené rozpočtové příjmy budou mít nepříznivý dopad na rozsah podpůrných ekonomických programů pro firmy.
 • Ze strany federální a regionálních vlád je možné očekávat dlouhodobější zaměření na podporu místních firem, lokalizaci výroby a náhradu importu. Aktuálně zaváděné programy podpory byznysu jsou orientovány především na MSP a podporu zaměstnanosti. Očekávaná opatření pro větší firmy se budou zřejmě orientovat na ruské „Strategické systémové podniky“, ve kterých je podíl a účast zahraničního kapitálu omezena.
 • Zahraniční firmy se tedy budou muset ve svých strategických úvahách spíše spoléhat na vlastní kapitál, vyspělé technologie a konkurenční výhody než na federální a regionální podpůrné programy. Očekávané změny a turbulence na pracovním trhu mohou na druhé straně usnadnit získání kvalifikovaných pracovníků. Rostoucí potřeba restrukturalizace ruského průmyslu a negativní dopady závislosti ruské ekonomiky na exportu energetických surovin mohou také do určité míry přispět k uplatnění vyspělých technologií a realizaci inovativních projektů.

Luboš Laštůvka, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v Sankt Peterburgu


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Uvolňování pandemických opatření a evropský byznys v Petrohradu

Diskuze a názory uživatelů na téma: Uvolňování pandemických opatření a evropský byznys v Petrohradu

Na dané téma nejsou žádné názory.Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies