Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  20.05.2020 17:49:27

Důvěra spotřebitelů v evropskou ekonomiku je stále na bodu mrazu (Komentář)

Ve spotřebitelském sektoru převládá podle průzkumu Evropské komise i nadále pesimismus, a to i přes mírné květnové zlepšení. Vyplývá to z dnes publikovaných dat, které ukazují na jen nepatrný nárůst indikátoru spotřebitelské důvěry z dubnových -22b na -18,8b. Analytici přitom očekávali další pokles na -23,8. Mírné zlepšení důvěry evropských spotřebitelů v květnu pravděpodobně souviselo s pozvolna ustupující koronavirovou pandemií a s tím souvisejícím očekáváním postupného návratu k normálu.

Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu vzrostly spotřebitelské cenyeurozóně v dubnu meziměsíčně o 0,3 % a stejný růst vykázaly také v meziročním vyjádření. Meziměsíční inflace tak oproti prvnímu odhadu z konce dubna zůstala beze změny, meziroční inflace byla revidována o 0,1 pb výše. Na meziroční nárůst spotřebitelských ceneurozóně působily především ceny potravin, které byly vyšší o 3,6 %. Inflaci naopak brzdily ceny pohonných hmot, které poklesly o necelých 10 %. Nižší ceny pohonných hmot byly i hlavním důvodem proč celková meziroční inflace zpomalila z březnových 0,7 %. Jádrová inflace v dubnu činila 0,9 %.

Dnešek přinesl i nová datapolského trhu práce. Podle těch růst průměrné mzdy zpomalil z 6,3 % v březnu na dubnových 1,9 %. Trh přitom se zpomalením počítal, avšak v menším rozsahu, když očekával růst o 4,5 %. Meziměsíčně se průměrná mzdaPolsku snížila o 3,7 %. Současná koronavirová pandemie se již projevila také v polské zaměstnanosti, ta v dubnu meziročně poklesla o 2,1 %, když ještě v březnu rostla o 0,3 %. Trh očekával pokles zaměstnanosti pouze o 0,5 %.

Koruna dnes navázala na posilující trend z předchozích dvou dnů a získala jak vůči euru, tak i dolaru. Oproti euru přidala zhruba 1,5 %, proti dolaru pak dokonce 3,2 %. Vůči oběma měnám posílil i polský zlotý a maďarský forint. Celý region je tak i nadále ve vleku posilujícího euradolaru, které již od počátku tohoto týdne přidalo necelé 2 %. Důvodem může být oproti očekávání rychlejší rozvolňování restriktivních vládních opatření v jednotlivých evropských státech, které by mohlo urychlit oživení ekonomik na evropském kontinentu.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688