Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Podnikání  |  18.05.2020 14:24:00, aktualizováno 23.05.2020 09:00:16

CBRE: Jak lidé pracovali z domova během karantény? A jak to ovlivní budoucí styl práce?Dosavadní způsob práce většiny kancelářských pracovníků se nedávno otřásl v základech. Téměř bez přípravy a ze dne na den začaly firmy houfně zavádět home office u svých zaměstnanců – a tento stav trval přes dva měsíce. Všechny trendy posledních let v čele s digitalizací tak v kontextu pandemie nabraly rychlé tempo. A je zřejmé, že jejich dopady uvidíme i v budoucnosti. Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedla rozsáhlý průzkum na vzorku přes 1 200 zaměstnanců ze zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy včetně České republiky s cílem získat data o tom, jak lidé během karantény pracovali. Na základě zjištěných výsledků předpovídá CBRE řadu významných změn, které lze v oblasti práce a designu kanceláří očekávat.

Údaje Eurostatu za rok 2019 ukazují, že zhruba 3,9 % zaměstnanců v regionech CEE a SEE obvykle pracuje z domova: nejvíce v Rakousku (9,9 %) a nejméně v Bulharsku (0,5 %). „Nicméně je zajímavé, že dokonce i v Rakousku, které mělo ze všech sledovaných zemí v našem průzkumu největší podíl pracujících osob z domova již před pandemií Covid-19, téměř 80 % respondentů bojuje s nastolením rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Do budoucna tedy kanceláře sehrají významnou roli, když budou pomyslnou hranící mezi prací a soukromím, ale také místem, kde se potkáváme tváří v tvář s kolegy a obchodními partnery. Přesně tyto dva aspekty lidé na home office totiž nejvíce postrádali. Využívání práce z domova v budoucnu poroste. To ovšem neznamená, že nájemci kvůli tomu budou vyžadovat menší prostory,“ komentuje Clare Sheils, Managing Director CBRE v ČR.

Sedm z deseti zaměstnanců hodnotí home office kladně. Důvodem je flexibilita

„Celkem 73 % z více než 1 200 dotazovaných zaměstnanců pohlíží na práci z domova pozitivně. Hlavním důvodem je větší flexibilita, kterou zmínilo 54 % všech respondentů. Až 41 % lidí přitom uvedlo, že jim home office dodává pocit svobody, který plyne z lepší kontroly nad organizací vlastního času. 36 % respondentů má díky změně pracovního aranžmá více prostoru pro trávení volného času se svou rodinou a blízkými, 31 % dotazovaných získalo více času na sebe a své zájmy. Češi ani Slováci se přitom od výsledků nadnárodního průzkumu významně neliší. Celkem 68 % Čechů a 66 % Slováků práce z domova vyhovuje,” uvádí Jana Prokopcová, Head of Research v CBRE.

Skřivan nebo sova? Práce z domova napoví

68 % dotazovaných uvedlo, že se na home office nijak nezměnilo jejich očekávání a priority v oblasti plnění úkolů a 25 % respondentů dodržovalo stejnou pracovní dobu jako v kanceláři. Na druhé straně 37 % lidí chce pracovat z domova flexibilně, tj. dle potřeby a v průběhu celého dne – a tak to u nich v uplynulých dvou měsících také probíhalo. Je zajímavé, že home office dává více prostoru vyniknout přirozeným lidským chronotypům, tedy ranním skřivanům, a naopak nočním sovám. Až 20 % zaměstnanců uvedlo, že i během home office začíná pracovat kvůli větší produktivitě práce již v 8 hodin ráno, naopak 11 % vyhovuje pozdější start v 10 hodin. Kromě toho cca 5 % dotazovaných využilo příležitost ke kompletní změně pracovní doby, přičemž začínali pracovat v poledne či ještě později a s prací pokračovali až do noci.

Hlavní úskalí home office je v oddělení pracovního a osobního života

Z průzkumu také jasně vyplynuly čtyři základní kategorie, do nichž je možné zařadit prakticky všechny zaměstnance. A to podle toho, jak rychle se adaptovali na změny a práci z domova zvládali*:

•                    Zelenáči (2 % respondentů): Kancelář hraje v jejich životě důležitou roli. Doma neví, odkud začít a jak se správně koncentrovat. Mají sklon k extrémům, kdy si nedopřávají potřebné pauzy a pracovní záležitosti řeší i po pracovní době. Doporučení CBRE: vytvořte si novou rutinu. Začněte ranní kávou, stanovte si denní cíl a plán pro různé pracovní aktivity. Nezapomínejte přitom ani na kratší přestávky (cca po dvou hodinách práce), abyste se protáhli a ulevili svým očím a zádům. A rozhodně nevynechávejte pauzu na oběd. Jakmile skončí pracovní doba, mějte „padla“. Dopřejte si zasloužený odpočinek, abyste dočerpali nové síly a energii.

•                    Trosečníci (49 % respondentů): Snaží se vše zvládat, ale ve skutečnosti s home office bojují. Touží po známém prostředí, kde mají oblíbená místa i nastavenou rutinu. Postrádají „pořádný“ pracovní stůl, milované místo na oběd i společnost kolegů. Doporučení CBRE: pokuste se prostor kolem vás lépe uspořádat, abyste se mohli více soustředit. Uvidíte, že se vaše výkonnost zlepší! A zkuste se motivovat drobnými odměnami za právě dokončené úkoly: krátkou přestávkou na cvičení, kávou nebo nějakou zdravou dobrotou.

•                    Profíci (45 % respondentů): Uvědomují si, že některé věci prostě nejsou jako v kanceláři, ale denní rutinu si nastavili tak, aby dobře vyhovovala jejich soukromým i profesionálním potřebám. Hladce přepínají mezi mody: péče o děti, jejich domácí výuka & vaření, na druhé straně pak word & excel. Doporučení CBRE: nejsou třeba. Dosáhli jste té nejlepší možné úrovně, která vám bez problémů umožní zvládnout jakoukoliv karanténu!

•                    Hvězdy (3 % respondentů): Práci z domova dovedli k dokonalosti, takže mezi home office a prací v kanceláři nevidí žádný rozdíl. Jsou soustředění na své úkoly, ale klidně si dopřejí pauzu na kávu s kolegy formou video chatu. Doporučení CBRE: jen tak dál, karanténa rozhodně není hrozbou pro váš osobní život ani produktivitu práce.

 

*Poznámka: Výsledky průzkumu jsou zaokrouhleny na celá čísla (Zelenáči: 2,1; Trosečníci 49,4; Profíci 45,3; Hvězdy 3,2).

 

Poptávka zaměstnanců po práci z domova se zvýší

Výsledky průzkumu ukazují, že pouze 27 % zaměstnanců nemá zájem někdy v budoucnosti z domova pracovat. Naopak 38 % lidí se „domácí kancelář“ zalíbila natolik, že toto aranžmá chtějí využívat i nadále alespoň jednou týdně, 21 % dokonce dvakrát týdně. Ovšem zajímavé je, že zmiňované dva dny v týdnu jsou pro většinu zaměstnanců maximum. Tři a více dní by preferovalo jen 6 % dotazovaných.

 

„Klasické kanceláře, jak jsme je znali doposud, mají mnoho funkcí a účelů. Je pravda, že některé se vlivem digitalizace postupně vytrácejí, ale jiné přetrvávají a budou hrát klíčovou roli i v budoucnosti. Jedná se především o potřebu osobní spolupráce a setkávání tváří v tvář. Jeden z hlavních problémů dlouhodobé práce na home office vidím právě v omezení spolupráce mezi zaměstnanci a vzájemného sdílení know-how. Potvrzuje to i náš průzkum: 64 % respondentů postrádá při práci z domova sociální interakci a 30 % lidí si uvědomuje, že během home office omezili spolupráci s kolegy. Přitom budování mezilidských vztahů a předávání hodnot a zkušeností má zásadní vliv na úspěch každé firmy. Bez toho všeho nemá firma dlouhodobou šanci uspět. Je tedy zřejmé, že současné okolnosti rozhodně povedou k většímu využívání home office v budoucnu, ale bude to mít své limity,“ uzavírá Filip Muška, workplace konzultant v CBRE.

 

Více o průzkumu CBRE

Průzkum realitně-poradenské společnosti CBRE probíhal v době masivních vládních opatření proti šíření viru Covid-19 v příslušných evropských zemích, kdy značná část zaměstnanců pracovala již zhruba tři týdny z domova místo v klasických kancelářích. Dohromady se do něj zapojilo přes 1 200 zaměstnanců z různých zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy, a to včetně České republiky. Více než polovinu respondentů tvořili zaměstnanci nadnárodních společností s více než 100 zaměstnanci, zbytek vzorku pocházel z firem menšího rozsahu anebo ze státních podniků. Typicky se jednalo o zkušené pracovníky a manažery – 49 % z nich již využilo home office v minulosti, ale 27 % takto pracovalo poprvé. Pokud jde o rodinné vazby, tak 40 % dotazovaných žije ve společné domácnosti s dětmi. Nejvíce zastoupenými obory byly stavebnictví a reality (27 %), IT a technologie (11 %) a finanční služby a poradenství (10 %).

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

CBRE: Jak lidé pracovali z domova během karantény? A jak to ovlivní budoucí styl práce?

Diskuze a názory uživatelů na téma: CBRE: Jak lidé pracovali z domova během karantény? A jak to ovlivní budoucí styl práce?

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:

17.05.2020Víkendář: Práce z domova? Až každý čtvrtý Patria (Patria Finance)
20.03.2020Daňové dopady práce z domova (tzv. homeoffice) Fučík.cz (Fučík & partneři)
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies