Lukáš Kovanda, Ph.D. (CZECH FUND)
Investice  |  10.05.2020 20:00:06

Zboží z čínských e-shopů od ledna 2021 podraží i o více než sto procent. Česká vláda v pondělí projedná návrh příslušné novely - DPH a clo na zásilky do 22 Euro

Vláda v pondělí projedná návrh novely zákona, která v důsledku zdraží drobné zboží, jež si Češi objednávají z e-shopů v Číně a dalších zemích mimo EU. Dosud totiž platí výjimka, takže malé zásilky v hodnotě do 22 eur jsou od DPH osvobozeny. Od 1. ledna 2021 však po pravděpodobném schválení novely, reagující na legislativu EU, už takto osvobozeny nebudou.

Češi takto objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů.


Pokud si tedy nyní objedná zákazník v ČR v čínském e-shopu určitý druh příslušenství k mobilu, řekněme za 10 eur, tedy v přepočtu dle aktuálního kursu za zhruba 270 korun, žádné DPH neplatí. Od příštího roku to ale bude nejspíše jinak. Dokonce i dané zboží za 10 eur bude podléhat DPH.

To by však ještě nebyl ten největší problém. DPH na takové zboží totiž činí zhruba 57 korun. Zákazník by tedy nově platil místo 270 korun 327 korun.

 Hlavní problém spočívá v tom, že konec osvobození od DPH znamená, že na všechny zásilky včetně právě těch drobných se bude vztahovat celní deklarace a bude se vybírat DPH a poplatek za celní deklaraci.

 Pokud se uvedený zákazník čínského e-shopu, který si objednal zboží za v přepočtu 270 korun, nechá v celním řízení zastupovat Českou poštou, což bude nejčastější případ, musí k ceně zboží připočítat poplatek za službu celní deklarace. Ten činí 200 korun, a navíc se započítává do základu pro výpočet DPH.

Do výpočtu DPH se započítává, zaprvé, vlastní hodnota zboží, v našem případě tedy zhruba oněch 270 korun, zadruhé poštovné, které však v případě čínských e-shopů zpravidla plně dotuje čínská vláda, zatřetí clo, pokud je vyměřeno (i po 1. lednu 2021 bude vyměřeno pouze u zboží v hodnotě nad 150 eur), a konečně, začtvrté, právě služba celní deklarace.

To znamená, že po 1. lednu 2021 uvedený zákazník, který nyní platí 270 korun, zaplatí za to samé zboží 569 korun.

To proto, že k 270 korunám bude třeba připočíst poplatek za celní deklaraci ve výši 200 korun a ze vzniklého základu 470 korun pak vypočítat 21procentní DPH, jež odpovídá zhruba 99 korunám. Ze den na den tak cena příslušenství k mobilu z čínského e-shopu vzroste o 111 procent, tedy z 270 na 569 korun.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)

CZECH FUND

Cílem fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND je přinášet pravidelné výnosy pocházející z nájmů a kontinuálního zvyšování hodnoty podílů v nemovitostních společnostech a nemovitostech. Fond investuje do nemovitostních společností a/nebo nemovitostí v České republice s trvale udržitelným ekonomickým rozvojovým potenciálem, jako jsou např. administrativní budovy, nákupní centra, obchodní domy, hotely a logistické areály. Fond má sídlo v Lichtenštejnsku, je pod dohledem lichtenštejnského regulátora FMA (Finanzmarktaufsicht). Rozhodnutím České národní banky byl fond uznán jako srovnatelný se speciálním fondem nemovitostí podle českého práva. Nabízení investic do fondu v České republice je tak pod dohledem České národní banky a podléhá českým předpisům.

Více informaci na : https://czech-fund.cz/?

Zobrazit sloupec