OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  22.06.2020 22:20:00

Jak daleko je příprava globálního pojišťovacího kapitálového standardu?


EIOPA (Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění) zveřejnila prohlášení, ve kterém její předseda Gabriel Bernardino hodnotí přípravu globálního pojišťovacího kapitálového standardu (insurance capital standard – ICS). Jelikož tato otázka váže na soubor opatření k Solventnosti II (S II) a dotýká se mezinárodních pojišťovacích skupin, které působí formou dceřiné společnosti, pobočky, nebo dočasného poskytování služeb na pojistném trhu České republiky, je účelné stručně seznámit uživatele portálu oPojištění.cz s vybranými postoji a myšlenkami předsedy EIOPA.

Rada pro finanční stabilitu (Financial Stability Board – FSB) podle Bernardina v roce 2013 uznala, že příprava zdravého kapitálového a dohledového rámce pro pojišťovací sektor má zásadní význam pro podporu finanční stability. Od té doby Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví (International Association of Insurance Supervisors – IAIS) urazila již značný kus cesty při přípravě komplexního dohledového a regulatorního rámce pro mezinárodně aktivní pojišťovací skupiny (Internationally Active Insurance Groups – IAIGs), a to včetně kvantitativního ICS.

Bernardino výstižně tuto cestu označil jako dlouhou, jednalo se prý spíše o maratón než o sprint. Významným milníkem se stala dohoda dosažená v listopadu 2019 o ICS verze 2.0, což je konsolidovaný referenční standard pro skupiny s globálně srovnatelným oceňováním kapitálové přiměřenosti pro IAIGs, založeným na riziku. Z hlediska evropské perspektivy je podle Bernardina nejvyšší prioritou úspěšná implementace S II a její vhodné doladění a také provedení její revize. Paralelně s tím zůstává EU silně zavázána ohledně dalších fází přípravy ICS. V tomto směru Bernardino zdůraznil, že EIOPA bude pokračovat v součinnosti s partnery ze všech kontinentů za účelem zajištění toho, aby finální ICS byl založen na tržním upraveném ocenění, aby kapitálové požadavky byly robustní a citlivé na rizika a aby interní modely bylo povoleno používat při splnění zdravých a obezřetných kritérií. Vize EIOPA je podle Bernardina taková, že za výše uvedených okolností by měli evropští zákonodárci schválit ICS a učinit nezbytné úpravy S II s cílem zabezpečit, aby evropské IAIGs měly povinnost používat pouze jeden kapitálový standard, který vyhovuje i mezinárodním standardům. Z pohledu EIOPA je hlavním cílem pro následující období vytvoření jednoho jednotného na riziku založeného ICS, který bude prosazovat stejné podmínky pro IAIGs se sídlem v různých částech světa, omezovat příležitosti k arbitráži a podporovat finanční stabilitu.

Podle názoru Bernardina nebude nikterak snadné tento cíl naplnit, protože v jednotlivých jurisdikcích se nyní používají k posouzení skupinové kapitálové přiměřenosti/vybavenosti rozdílné metody oceňování a rozdílné kapitálové standardy. Ovšem v posledních letech bylo dosaženo pokroku. Zvláště pak dohoda o ICS verze 2.0 ukazuje, že konvergenční proces je nezastavitelný. Jestliže se uzná, že pouze budoucí implementace ICS v celém světě přinese nezbytnou konvergenci v oblasti dohledu nad IAIGs, bylo by možné si koncepčně představit také situaci, kdy odlišné metodologie pro kalkulaci kapitálu by dodaly v zásadě tytéž výstupy jako ICS. Uznání takové srovnatelnosti by pomohlo postoupit v oblasti konvergence.   V tomto duchu EIOPA přistupuje k posuzování srovnatelných výstupů agregátní metody (AM), jež je v současné době připravována orgány dohledu USA. Takové hodnocení musí být založeno na datech, jež prokáží, že AM a ICS produkují v průběhu času a za odlišných ekonomických a tržních podmínek v průběhu ekonomického cyklu podobné výsledky a že spustí podobnou dohledovou akci z důvodu skupinové kapitálové přiměřenosti. V žádném případě ale nemůže být AM méně obezřetný než ICS.

Bernardino dále uvedl, že informace, jež budou získány během pětiletého monitorovacího období, a hodnocení ekonomických dopadů určí v zásadě finální konstrukci ICS a reálnou bázi pro hodnocení srovnatelnosti. Proto je nesmírně důležité získávat data z různých podnikatelských modelů za účelem zajistit odpovídající kalibraci a citlivost ICS na rizika a dát dohromady dostačující doklady či důkazy k provedení hodnocení srovnatelnosti.Monitorovací období má tudíž kruciální význam pro tvorbu ICS a pojišťovací skupiny z celého světa by se měly do příslušných akcí zapojit. EIOPA důrazně vyzývá všechny IAIGs, obzvláště evropské, aby se aktivně zúčastnily společného úsilí a nadále přispívaly k formování ICS. Mezinárodní standardy jsou podle Bernardina nejlepší odpovědí na fragmentaci, a to je relevantní zejména v takových podnikatelských činnostech, jako jsou pojišťovací a zajišťovací činnost, jež ve značné míře závisejí na rozsahu (velikosti) a diverzifikaci. Za závěr Bernardino konstatoval, že vytvoření ICS je obtížný úkol, který vyžaduje trpělivost, silné nasazení a vedení. Právě to EIOPA očekává od představitelů evropských orgánů dohledu a managementu evropských IAIGs.

Lze konstatovat, že toto vyjádření předsedy EIOPA má hlavně mobilizační charakter z hlediska dalších fází přípravy ICS a plného využití monitorovacího období. Kromě toho je třeba si povšimnout, že se již připouští oproti dřívějšímu období možnost určitých úprav režimu S II a možnost aplikace srovnatelnosti metod stanovování kapitálové přiměřenosti/vybavenosti.

Zdroj: EIOPA

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Jak daleko je příprava globálního pojišťovacího kapitálového standardu?

Diskuze a názory uživatelů na téma: Jak daleko je příprava globálního pojišťovacího kapitálového standardu?

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Út 12:20  EIOPA: Srovnávače pojištění čím dál více pod drobnohledem OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
05.07.2020  Aktuálně o srovnávačích v Německu OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
03.07.2020  AXA XL už má pojišťovací řešení pro autonomní auta OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)

Přečtěte si také:

07.02.2017O2 získala licenci na pojišťovací služby Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies