MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Pohledávky  |  30.04.2020 19:50:00

MF upozorňuje: Kompenzační bonus nepodléhá exekuci

Finanční správa v těchto dnech osobám samostatně výdělečně činným vyplácí kompenzační bonus v rámci záchranného programu Pětadvacítka. V této souvislosti opět připomínáme, že kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci.

Pokud žadatel vyplnil v žádosti o kompenzační bonus číslo svého bankovního účtu, které je aktuálně zatížené výkonem rozhodnutí, nebo exekucí, měl by s odkazem na exekuční nepostižitelnost kompenzačního bonusu požádat svoji banku o jeho vyplacení.

Je důležité, aby lidé banku informovali o tom, že prostředky, které jsou jednoznačně identifikovány předčíslím účtu Finanční správy 10719 - nepodléhají výkonu rozhodnutí ani exekuci,“ upřesňuje generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová. Kompenzační bonus je totiž žadatelům vyplácen z nových bankovních účtů, které Finanční správa speciálně zřídila pro tento účel s předčíslím 10719. Platby kompenzačních bonusů jsou tímto jednoznačně identifikovány od ostatních plateb.

Stručný postup žadatele o kompenzační bonus - v případě soudním exekutorem nebo soudem provedené blokace bankovního účtu, na který byl vyplacen kompenzační bonus

V případě, že žadatel v žádosti o kompenzační bonus vyplnil číslo bankovního účtu, které je zatížené exekucí, a banka mu kompenzační bonus na základě exekuce blokuje, měl by s odkazem na zákonem danou exekuční nepostižitelnost kompenzačního bonusu požádat svoji banku o vyplacení bonusu.

Neumožní-li ani přesto banka žadateli o kompenzační bonus disponovat s peněžními prostředky (kompenzačním bonusem) vyplacenými na bankovní účet z důvodu nařízené exekuce od soudního exekutora nebo výkonu rozhodnutí soudem, může se žadatel o kompenzační bonus domáhat jeho vydání návrhem na zastavení exekuce nebo výkonu rozhodnutí soudem, přičemž je zapotřebí brát v potaz následující:

 1. Podání návrhu na zastavení exekuce
  Návrh na zastavení exekuce se podává k soudnímu exekutorovi, který exekuci přikázáním pohledávky z účtu nařídil. Ten může exekuci zastavit, v opačném případě ji postoupí exekučnímu soudu. Je-li bankovní účet postižen více exekucemi, je nutné domáhat se zastavení všech těchto exekucí, které postihují bankovní účet, na který si žadatel o kompenzační bonus nechal kompenzační bonus vyplatit.
 2. Náležitosti návrhu na zastavení exekuce
  V návrhu na zastavení exekuce musí žadatel o kompenzační bonus výslovně uvést, že na bankovní účet byl kompenzační bonus vyplacen, v jaké výši byl kompenzační bonus vyplacen, a že pro tyto peněžní prostředky na bankovním účtu navrhuje zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Toto žadatel o kompenzační bonus doloží např. těmito dokumenty:  
  - žádostí o výplatu kompenzačního bonusu a
  - výpisem z bankovního účtu, na který byl kompenzační bonus vyplacen, s identifikací kompenzačního bonusu, tj. platbou se speciálním předčíslím 10719. Finanční správa upozorňuje: Kompenzační bonus nepodléhá exekuci (číslo bankovního účtu v ČNB)
 3. Žádost o výplatu kompenzačního bonusu
  Poté co soudní exekutor, případně soud, rozhodne o (částečném) zastavení exekuce a informuje o tom banku, může si žadatel o kompenzační bonus požádat v bance o jeho výplatu.

Pokud se jedná o případ, že exekuci neprovádí soudní exekutor, ale výkon rozhodnutí provádí soud prostřednictvím vykonavatelů, tak je nutno písemnosti uvedené v bodech 1), 2) a 3) adresovat soudu a nikoliv soudnímu exekutorovi.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Pohledávky:

30.04.2020  MF upozorňuje: Kompenzační bonus nepodléhá exekuci MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
01.07.2015  Průměrný výnos insolvence v ČR je 7 procent pohledávky Ekonomický deník (Ekonomický deník)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.