MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Stát  |  17.04.2020 15:00:00

Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky

V souvislosti s březnovou novelizací zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2020 přistoupilo Ministerstvo financí v rámci předkládané Čtvrtletí zprávy o řízení státního dluhu za 1. čtvrtletí 2020 také k mimořádné čtvrtletní aktualizaci Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2020 vydané dne 20. prosince 2019. Ministerstvo financí k takové aktualizaci přistupuje historicky poprvé, a to v reakci na události související s pandemickým šířením koronaviru SARS-CoV-2. Nově upravené vymezení operačního rámce umožňuje pružné působení Ministerstva financí na domácím a zahraničních finančních trzích při aktivním získávání dodatečných zdrojů peněžních prostředků sloužících ke krytí zvýšených krizových výdajů a výpadku příjmů státního rozpočtu a posilování rezerv peněžních prostředků k zajištění hladkého financování opatření vlády České republiky ke zmírňování ekonomických dopadů pandemie.

Ministerstvo financí během prvního čtvrtletí roku 2020 již úspěšně umístilo na domácím finančním trhu korunové střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 111,2 mld. . Tato vyšší hodnota emise v porovnání s předchozími roky za stejné období je dána plánem zajistit dodatečné množství peněžních prostředků pro krytí zvýšeného krizového schodku státního rozpočtu. Kromě znovuotevíraných fixně a variabilně úročených emisí Ministerstvo financí vydalo dvě nové fixně úročené emise se splatností v roce 2025 a 2031. Emisní činnost na primárním trhu byla doplněna o operace na sekundárním trhu, kdy Ministerstvo nabízelo státní dluhopisy úročené po celé délce výnosové křivky.

Zvýšenou emisní činností pokračovalo Ministerstvo financí i v dubnu a prodeji střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu tak již pokrylo veškeré letošní korunové splátky státního dluhu v celkové výši cca 170 mld. a nad jejich rámec získalo cca 130 mld. , které může použít k pokrytí přibližně dvou třetin letošního krizového schodku státního rozpočtu v plánované výši 200 mld. . Průměrný výnos z prodejů střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů činil v prvním čtvrtletí 1,3 % p. a. při průměrné době do splatnosti 6,6 roku, s přihlédnutím dubnových prodejů pak 1,2 % p. a. při průměrné době do splatnosti 5,5 roku, což z historického hlediska představuje velice výhodné podmínky vzhledem k aktuální situaci na finančních trzích.

Za účelem dalšího posílení likviditních rezerv státní pokladny zahájilo Ministerstvo financí operativně také rezervní emise státních pokladničních poukázek, jejichž prodeji v prvním čtvrtletí získalo další rezervní peněžní prostředky v celkové výši 68,6 mld. , se započtením aukcí uskutečněných v dubnu celkem 101,9 mld. .

Na začátku dubna potvrdila ratingová agentura Moody’s ve svém hodnocení rating České republiky pro dlouhodobé závazky na stupni Aa3 se stabilním výhledem. Učinila tak i navzdory očekávanému zpomalení ekonomiky v důsledku koronavirové pandemie. Agentura ve své zprávě vyzdvihuje především obezřetnou fiskální politiku, nízkou úroveň zadlužení, efektivní měnovou politiku, zdravý bankovní sektor i dosavadní dynamiku růstu ekonomiky

Dokument ke stažení:

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.